Siedlisko ( Siedliska )

, Piotr Rzewuski
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ufundował w 1903 r. właściciel Siedlisk, książę Paweł Sapieha. Początkowo pełnił rolę kaplicy grobowej rodu Sapiehów a później zaczął służyć ludności rzymsko katolickiej. Przed powstaniem kościała, nieco poniżej na skrzyżowaniu drogi istniała wykonana 1897 r. drewniana kaplica. Służyła ona miejscowej ludności, ale z uwagi na jej wielkość w roku 1902 Paweł Sapieha, odpowiadając na propozycję wicedziekana dekanatu żółkiewskiego ks. Wincentego Czajkowskiego podjął decyzję o budowie kościoła. Książę przeznaczył na budowę kościoła cegły z rozebranego, pierwotnego pałacu Sapiehów w Siedliskach, 8 czerwca 1902 roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod mury kościoła, a 8 września 1903 r. ks. Adam Sapieha, późniejszy arcybiskup metropolita krakowski i kardynał (brat Pawła) dokonał poświęcenia kościoła. Kościół przez długi okres służył miejscowej ludności i rodowi Sapiehów .

Szczególni tragiczny był los kościoła podczas II wojny światowej. Po wkroczeniu Rosjan w 1939 r. kościół zamieniony został na skład amunicji a wewnętrzne wyposażenie uległo całkowitemu zniszczeniu. Zwłoki fundatora ks. Pawła Sapiehy zostały zbeszczeszczone. Wierni zdołali uratować obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i część szat liturgicznych. W 1941 r. po odejściu Rosjan kościół został oddany z powrotem wiernym do sprawowania posługi  Bożej . W 1944r. po ponownym wkroczeniu Rosjan parafianie ukryli obraz z ołtarza oraz część eksponatów   kościelnych. Powróciły one miejsce po zakończeniu działań wojennych. Od czasu wyremontowania ze zniszczeń wojennych we wrześniu 1946 r. oraz renowacji wnętrza w 1950 r. świątynia służy miejscowemu społeczeństwu.

, Piotr Rzewuski
, Piotr Rzewuski

Obecnie w prezbiterium znajduje się kopia obrazu Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy poświęcona przez papieża Leona XIII. Obraz ten od 11 lipca 1897r. był w ołtarzu wcześniejszej kaplicy Sapiehów.

Osobliwością Siedlisk jest największe w Polsce skupisko skamieniałych pni drzew trzeciorzędowych . Powstały one 13-14 mln lat temu. Jest to największe skupisko tego rodzaju w Polsce a nawet jedno z większych w Europie! Obok kościoła znajduje się dzwonnica, u której podstawy umieszczono świętą figurkę w zagłębieniu wyłożonym w całości fragmentami skamieniałych pni. Bardzo dużo okazów zebrano w znajdującym się w centrum Siedlisk muzeum (otwarto je w 2003 roku). Waga najcięższego ze znajdujących się tu okazów dochodzi do 500 kg.

, Piotr Rzewuski
, Piotr Rzewuski

Wyjątkowość regionu jest jednocześnie jego zgubą - skamieniałe pnie są licznie pozyskiwane przez ludzi i wywożone lub sprzedawane. Przyczynia się to do dużej dewastacji znalezisk. Dlatego też od 1995 roku są one objęte ochroną prawną.

Uczeni przypuszczają, że Taxodioxylon taxodii przed skrzemienieniem swoim wyglądem i własnościami drewna przypominały współczesne cypryśniki błotne. W Siedliskach okazy skamieniałych drzew można oglądać na stałej plenerowej "wystawie" pod dębem w pobliżu leśniczówki oraz w muzeum lokalnego Stowarzyszenia "Nasze Siedliska". W salach społecznego muzeum warto zobaczyć najbogatszą w Polsce kolekcję kilkuset fragmentów skamieniałych drzew. Mieszkańcy Siedlisk, organizatorzy muzeum, postawili sobie ambitny cel uchronienia ich naturalnego bogactwa przed zakusami zbieraczy hurtowników ogałacających okolicę z najcenniejszych okazów skamieniałości. Muzeum znajduje się pośrodku wsi nieopodal nieczynnej cerkwi greckokatolickiej. Poza sezonem bywa zamknięte, ale na drzwiach zawsze znajduje się kartka z numerem telefonu osoby przechowującej klucze, która chętnie pokaże nam największe skarby Siedlisk.

, Piotr Rzewuski
, Piotr Rzewuski
, Piotr Rzewuski
, Piotr Rzewuski
, Piotr Rzewuski
, Piotr Rzewuski
, Piotr Rzewuski
Komentarze 6
2012-08-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
29 czerwiec 2015 14:40

Bardzo ciekawe miejsce, na kresach

marian
28 czerwiec 2015 22:30

Fajnie że nam przybliżasz te ciekawe miejsca -dla mnie nie znane.

Piotr Rzewuski
28 czerwiec 2015 11:33

Tak to prawda , wiele osób wyjeźdza na wczasy za granice chwaląc się gdzie to nie było a zapomina o pięknej Polsce bogatej w historie i cudowne miejsca a przecież jest ich przecież tyle , a dzięki Polskim Szlakom możemy się tu wymieniać i przedstawiać te najciekawsze. Pozdrawiam 

Ela
28 czerwiec 2015 11:03

Bardzo ciekawy opis. Super że nam je przedstawiasz. I szkoda że zachłanność ludzi robią tyle złego.  Dobrze że te skamieliny są chronione. Inaczej wywieźli by wszytsko. Jedynie gdzie widziałam takie skamieniałe pnie to Szklarska Poreba, koło muzeum. Nawet nie wiedziałam, że jest w Polsce takie skupisko. Polska nasza nieznana i nie doceniana. A szkoda. Aż ciśnie się na usta"Cudze chwalicie , swego nie znacie". Dzięki Psz chociaż trochę możemy poznać takie perełki. Extra.

 

Piotr Rzewuski
28 czerwiec 2015 09:52

Dziękuje za miły komentarz 🙂. Pozdrawiam serdecznie . 

Danuta
28 czerwiec 2015 00:15

Przedstawiasz Piotrze interesującą miejscowość z bogatą historią- ciekawie opisaną.

Masz rację- Roztocze obfituje w urokliwe "perełeczki" które warto odwiedzić. Cieszę się, że prezentujesz je na PSz!

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Oleszyce

Lubaczów

Horyniec Zdrój

Bełżec

Siedlisko

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024