Kraje Beneluksu.

Atomium, Jan Nowak

Wielkie Księstwo Luksemburga - monarch ia konstytucyjna, głowa państwa - Wielki Książe Henryk. Pow. kraju 2586 km2, ludności ok. 520 tyś. osób. W unii celnej Beneluks (od 1944r.) z Belgią i Holandią, potem od 1957r, w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej jako członek założyciel. Obecnie jedno z najbogatszych państw europejskich, finansowe centrum Europy. Członek UE. Duże znaczenie ma turystyka. Główne ośrodki turystyczne odwiedzane przez obcokrajowców, to stolica Luksemburg, Viandem oraz dolina rzeki Mozeli i Ardeny.

Królestwo Belgii - państwo federacyjne, monarchia konstytucyjna, głowa państwa - król Filip I Koburg. Pow. kraju 30528 km2, ludności ok. 11,151 tyś. osób. Występują dwie strefy językowe: na północy Flandria, z jęz. niderlandzkim i na południu Walonia z jęz. francuskim.  W Belgii zwiedziliśmy Brugię - miasto o średniowiecznej przeszłości, z pięknie zachowaną starówką, rynek Grote Markt, kosciół Notre Dame oraz okazałe domy kupieckie.  Bruksela - stolica Belgii i również stolica Unii Europejskiej, stanowi oddzielny Region Stołeczny. Jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto siedzibą instytucji Unii Europejskiej, NATO i Euroatomu.

, Jan Nowak
, Jan Nowak

Królestwo Niderlandów - Holandia, monarchia konstytucyjna, głowa państwa - król Wilhelm Aleksander. Pow. kraju 41526 km2. ludności ok. 16,912 tyś. osób. Stolica konstytucyjna - Amsterdam, stolica administracyjna - Haga. Holandia jest państwem nietypowym, ponieważ w dużej części składa się z lądu wydartego morzu. Narodowym dobrem, wspomagającym Holendrów w walce z morzem. są wiatraki, stanowiące nieodłączny element krajobrazu. Ich głównym zadaniem było pompowanie wody, a efektem ich działania był osuszony teren. W Holandii zwiedziliśmy: Rotterdam - najnowocześniejsze holenderskie miasto, drugi na świecie, a pierwszy w Europie port przeładunkowy. Miasto i port mogliśmy podziwiac m. in. z Euromasztu, wieży obserwacyjnej o wys. 185 m. Delfty - miasteczko z pięknym XVII wiecznym rynkiem i licznymi sklepami ze słynną biało - niebieską porcelaną. Rodzinne miasto Jana Vermeera, znanego malarza holenderskiego. Keukenhof - ogród w Lisse, założony w 1949r. to jedna z największych wiosennych atrakcji Holandii od ponad 50 lat, co roku odwiedzany przez tysiące turystów z całego świata. Wiosną rozkwita tu ponad 7 milionów kwiatów cebulowych-tulipanów, żonkili, narcyzów, hiacyntów. Atrakcją Keukenhof są również zmieniające się niemal co tydzień wystawy kwiatów ciętych. Tulipany odgrywają bardzo ważną rolę w gospodarce Holandii. Haga - stolica administracyjna, tu rezydują władze królewskie oraz mieszczą się prestiżowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Królewska Akademia Sztuki oraz ponad sto placówek dyplomatycznych. Haga to także miasto sztuki, o czym świadczą znakomite muzea malarstwa holenderskiego.  Amsterdam - stolica, znany jako najbardziej liberalne miasto na świecie. Perła wydarta morzu, urocze a przy tym niewielkie miasto powstało na terenach, które wcześniej pokrywała woda. Układ przestrzenny holenderskiej stolicy wyznaczają  pierścienie kanałów i przecinające je zbiegajace się koncentrycznie uliczki. Miasto muzeów w ilości 42, nie licząc dziesiątek galerii i sal wystawienniczych. Na charakterze miasta odcisnęła piętno wielowiekowa historia. Przez stulecia jego oblicze ksztaltowali kupcy, artyści, rzemieślnicy i uczeni. Piękna starówka na której kłębi się wielokolorowy tłum turystów.

Wjazd do Luksemburga, Jan Nowak
, Jan Nowak
Plac d*Armes, Jan Nowak
Widok z murów cytadeli luksemburskiej, Jan Nowak
, Jan Nowak
Kazamaty, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Katedra Luksemburga, Jan Nowak
, Jan Nowak
Parlament, Jan Nowak
Palac Książęcy, Jan Nowak
Brugia i następne, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Brugia, Ratusz, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Bruksela, Katedra św. Michała, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Komisja Europejska, Jan Nowak
, Jan Nowak
Palac królewski w Brukseli, Jan Nowak
, Jan Nowak
Pasaż handlowy, Jan Nowak
Obiekty w rynku, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
, Jan Nowak
Fontanna siusiający chłopiec, Jan Nowak
Katedra przy zachodzie słońca, Jan Nowak
Ratusz w Brukseli, Jan Nowak
, Jan Nowak
Avatar użytkownika Jan Nowak
Jan Nowak
Komentarze 0
2016-04-17
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Zwiedzone atrakcje

Luksemburg

Brugia

Bruksela

Rotterdam

Delft

Keukenhof

Haga

Amsterdam.

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024