Dzień 9 – Nad Szeszupą i nad Hańczą

Stara Hańcza, Joanna

Pogoda zdecydowanie się poprawia. Zatem wybieramy się do przedostatniej wioski krasnoludków. Po drodze zatrzymujemy się na krótko w Starej Hańczy w parku przy ruinach dworku księcia Mirskiego. Dalej Baśniowy Szlak prowadzi nas do Doliny Przygód nad Szeszupą w Rutce-Tartak.

Na miejscu stwierdzamy, że nie ma nikogo, kto by nas obsłużył. Zgodnie z dobrą radą usłyszaną w innej wiosce krasnoludków dzwonimy na podany przy wejściu telefon. W ciągu kilku minut pani z autentycznym uśmiechem na ustach przychodzi, żeby się nami zająć: sprzedać bilety, postawić pieczątki, które zbieramy, powiedzieć kilka słów o tematyce wioski i zadaniach, które nas czekają. Okazuje się, że jedna i ta sama osoba prowadzi wioskę krasnoludków i gminną bibliotekę. Tak się składa, że nie potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie, więc zazwyczaj jest w Gminnym Ośrodku Kultury. Przybiega do Doliny Przygód nad Szeszupą, jeśli tylko są turyści chętni do zwiedzania, ponieważ oba miejsca znajdują się niedaleko od siebie. Wystarczy zadzwonić.

Stara Hańcza - aleja lipowa, Joanna
Stara Hańcza - aleja lipowa, Joanna

Dolina Przygód położona jest jak nazwa wskazuje w zakolu rzeki Szeszupy. Jej motywem przewodnim są zwierzęta lasów i jezior Suwalszczyzny i to nie tylko współczesne. Wśród łosi, dzików i zajęcy odnajdujemy też kilka dinozaurów i mamuta, który dodatkowo jest zjeżdżalnią. Chodząc różnymi tropami dowiadujemy się do jakich zwierząt należą. Poszukujemy Pana Zielonki i jego pięciorga dzieci oraz krasnoludka Sikorka. W najdalszym zakątku wioski spotykamy czarnego wilka, którym według legendy jest młodzieniec pokutujący w ten sposób za zerwane zaręczyny.

Po obiedzie wcześniejszym niż zazwyczaj mamy czas na pluskanie się w jeziorze Hańcza. Całe popołudnie spędzamy w Starej Hańczy na kąpielisku. I bez aparatu, żeby przypadkiem nie wykąpał się razem z nami. W końcu pogoda pozwala robić to, co powinien każdy porządny wczasowicz, który spędza urlop nad wodą.

, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
Rutka-Tartak, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
Mierkinie, Joanna
, Joanna
Avatar użytkownika Joanna
Joanna
Komentarze 1
2016-08-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
08 grudzień 2016 09:21

Sporo tych punktów przygotowano, fajny pomysł 🙂

Zwiedzone atrakcje

Stara Hańcza

Rutka-Tartak

Ruiny dworu

Park podworski i aleja lipowa

Jezioro Hańcza

Dolina Przygód nad Szeszupą

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024