Ciechanowiec - popołudnie muzeów.

, Joanna
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pojechać do skansenu w Ciechanowcu, bo już od dawna chciałam czy odwiedzić kilka muzeów w Białymstoku, bo jest Noc Muzeów?? Odpowiedź okazała się prosta i połączyła oba pomysły: Noc Muzeów w skansenie w Ciechanowcu, a właściwie w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka, którego częścią jest skansen.

Noc Muzeów w Ciechanowcu odbywa się w godzinach 16:00 – 24:00. Szesnasta to bardziej popołudnie niż noc, więc nie za późno na rodzinną wyprawę. Wyruszamy tak, żeby południowa drzemka dziecka wypadła w czasie jazdy. W ten sposób jesteśmy dużo wcześniej i na początek zwiedzamy pałac, wystawę maszyn rolniczych, skansen i muzeum pisanek z przewodnikiem w ramach zwykłych biletów.

maszyny rolnicze, Joanna
maszyny rolnicze, Joanna

Od 16:00 udostępniono do bezpłatnego zwiedzania większość zabytkowych obiektów, więc wracamy tam, gdzie nam się najbardziej podobało. Zaczynają się też dodatkowe atrakcje.

Po pierwsze część zabytkowych ciągników i lokomobil została uruchomiona i po dziedzińcu przed pałacem jeżdżą stare Ursusy i inne cuda, na które córka mówi: „pip pip” tak jak na lokomotywy, bo na traktor ma inne określenie. Zaprezentowano też najnowszy nabytek muzeum – ciągnik Rumley napędzany mieszanką benzyny (dawniej nafty) i wody.

, Joanna
, Joanna

Wiele innych wystaw też „ożyło” w tym czasie. Trudno wszystko wymienić, ale m.in. oglądamy młyńskie koło i inne mechanizmy młyna wodnego w ruchu oraz kowala w trakcie pracy w kuźni. Ligawki można nie tylko obejrzeć, ale też posłuchać, dotknąć, a nawet spróbować zagrać, a to niełatwa sztuka. Za drobną opłatą próbujemy placków ziemniaczanych, piwa jałowcowego i miętowej herbatki. Na terenie skansenu spotykamy sporo zwierząt, a niektóre z nich pozwalają się nawet pogłaskać np. owce („beee cacy cacy”).

Ja oczywiście najbardziej zachwycam się kolekcją pisanek z całego świata tworzonych przy użyciu najróżniejszych technik na różnych jajkach np. najmniejszą na jajku zięby afrykańskiej. Można powiedzieć, że po to tu przyjechałam, bo sama trochę maluję i trudno mnie wyciągnąć z wystawy.

skansen, Joanna
, Joanna
, Joanna

Na późniejszy wieczór i noc zaplanowano kolejne atrakcje, ale z powodu odległości do domu i dziecinnej pory spania musimy wracać. Jednak drzemka w samochodzie w drodze powrotnej powoduje, że w domu długo nie udaje się położyć naszej turystki do spania. Cóż, chcieliśmy Nocy Muzeów, to mamy – najpierw ciekawe muzeum, a później zarwaną noc.

Pani przewodnik zapraszała na Święto Chleba w sierpniu. Kto wie, może skorzystamy.

, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
bee cacy cacy, Joanna
palmy wielkanocne, Joanna
pałac, Joanna
, Joanna
maszyny w ruchu, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
młyn wodny, Joanna
etapy powstawania chleba - wystawa w młynie, Joanna
, Joanna
, Joanna
nowoczesność pod strzechą, Joanna
, Joanna
ogród ziół, Joanna
, Joanna
coś o ziołach..., Joanna
... i wytwarzaniu z nich leków, Joanna
ale jaja, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
, Joanna
ligawki, Joanna
jeszcze jeden mieszkaniec skansenu, Joanna
Komentarze 3
2017-05-20
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Joanna
14 czerwiec 2017 11:23

Miło mi, że się podoba wycieczka. Pisanki znad Biebrzy to najbardziej moje strony i "moja bajka".

mokunka
14 czerwiec 2017 08:49

Joanno, odszukałam Twoją wycieczę, choć "wskoczyła" z dawną datą. Bardzo ciekwe dla mnie to wszystko co opisałaś. Nie znam bowiem tego regionu . Noc Muzeów jest interesującym przedsięwzięciem, do którego rok, rocznie włącza się coraz więcej placówek i dobrze! Super skansen i dokładnie obfocone ciekawoski.

pozdrawiam 🙂

Edytowano: 2017-06-14 11:45:06

Anja
13 czerwiec 2017 20:06

Oglądając Twoje zdjęcia też bardzo spodobała mi się ta pisankowa kolekcja.

Wycieczka na mapie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024