Zadar

Zadar , monika
Zadar - to piękne chorwackie miasto leży w Dalmacji.
Dalmacja malownicza kraina pełna cudownych zatoczek , piaszczystych plaż czy lazurowego morza.
Na każdym kroku odkrywamy jakąś ciekawą czy intrygującą historię . Zadar jest jednym z kilku zabytkowych miast Dalmacji . Jego historia sięga czasów prehistorycznych kiedy w IV w p.n.e. istniała tu osada iliryjska. Osada w późniejszym okresie przeszła pod panowanie rzymskie. Rzymianie nazwali ją Jardea. To był początek dzisiejszego Zadaru. Rozwijała się bardzo dynamicznie . Budowano tu świątynie , bazyliki , amfiteatr czy akwedukt.
Z ciekawością zwiedza się to wspaniałe miasto . Nie tak od razu odkrywa swoje walory . Stare miasto jest bardzo rozproszone.
Swoje zwiedzanie zaczynam od forum . To pozostałość po stojących tu wcześniej budowlach. Jest tutaj fragment akweduktu czy piękna kolumna z kapiltelem korynckim. Jeszcze w XIX w służyła jako pręgież.
Przysiadam na ławeczce i patrzę na crkva sv. Donata. Ten malowniczy kościół pochodzi z IX w . Niestety do jego budowy wykorzystano wiele ciekawych historycznie rzymskich elementów. Przy świątyni stoi wieża . Po schodkach  wchodzę na szczyt , skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto .
Idę dalej uliczkami tego starego miasta , mijam odnowione kamieniczki.By dotrzeć do kościoła św. Szymona.Jest tu także plac "5 studni "
Zadar ma wiele bardzo unikatowych baszt.
" Kaptenova kula "- to właściwie plac na którym kiedyś znajdował się zbiornik , który dostarczał miastu wodę. W Zadarze produkuje się znany na całym świecie likier maraschino.
Będąc w Zadarze trzeba pójść na miejscowy targ. Targ ten jest największym w Chorwacji. Można tam kupić dosłownie wszystko od smakowitych moreli po nieznane nam ryby.
Swoje zwiedzanie w tym pięknym mieście zakończyłam przed Katedrą św. Anastazji. Katedra ta jest z XIII w. Zobaczymy w niej style romański i gotycki.
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Komentarze 1
2011-02-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Adam Prończuk
03 luty 2011 21:34
Super relacja. Byle do lata Moniko. Pozdrawiam
Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024