Wenecja ... Miasto Stu wysp...

Wenecja, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Z rozrzewnieniem wspominam wyprawę do Wenecji . To piękne miasto zostało założone przez uciekinierów w 425 r . Ludzie ci uciekali przed plemieniem Hunów . Wenecja leży na ponad stu wyspach . To piękne miasto było niegdyś miastem państwem , wzorowanym na greckich miastach palio . Panował w nim Doża , który w teorii był nieusuwalny . W praktyce bardzo często był zmuszany do abdykacji czyli ustąpienia z urzędu .
Wenecja była bogatym i wpływowym miastem . Na jej szybki rozwój patrzył papieski Rzym i Medyceuszowska Florencja .
Potem trafiła pod panowanie francuskie , by na końcu trafić pod władanie austryjaków . Rządy Austryjackie nad Wenecją trwały do czasu powstania królestwa Włoch . Wtedy Wenecja weszła w skład tego królestwa . To piękne miasto ma swoją unikalną atmosferę .
Swoją podróż po nim zaczynam od Placu św. Marka . Na placu tym leży jedna z najwspanialszych bazylik jakie widziałam .
Świątynia powstała w 1202 r . , leżą w niej szczątki św. Marka . Kupccy weneccy w 828 r wykradli je z Aleksandrii i przewieźli przez lagunę .
Obwołali go patronem miasta . Bazylika była wielokrotnie przebudowywana .Wchodząc do środka mamy wrażenie jakbyśmy pływali w złocie . Złoto nas otacza . Rzędy kolumn dzielą to unikatowe wnętrze na trzy części . Kolumny zakończone są korynckimi głowicami .
Podchodzę bliżej pod sam ołtarz główny , na jego końcu jest wspaniały wenecki zabytek " Złoty Ołtarz "  , cacko bizantyjskiej sztuki . Pierwsza plakietkę wykonano w 976 w Konstantynopolu , na zamówienie Doży  Pietro II Orsedo , potem dodano kolejne .
Cała świątynia zapiera dech w piersiach . Chodzę w zadumie po bazylice .Przygladam się pięknym posągom tam ustawionym . Spacerując po Wenecji na każdym kroku widzimy ciekawy zabytek . Uwagę przykuwa Most Westchnień.
Najpiękniejszy i najbardziej znany wenecki most na świecie , zaprojektował go Antonio Contino . Most połączył pałac Dożów z budynkiem więzienia wybudowanym na przeł. XVI i XVII w .
Most zawdzięcza swoją nazwę XIX w pisarzom . Wyobrażali oni sobie , że przechodzący tędy więźniowie tęsknie wzdychali do swoich ukochanych , które zostawały na wolnosci i do wolnego świata , który widzieli poraz ostatni .
Spacerując po Wenecji patrzymy na przepływające kanałami gondole i śpiewajacych gondolierów . Mieszkańcy Wenecji są mili i bardzo uczynni , chetni do pomocy na każdym kroku
Wenecja zrobiła na mnie duże wrażenie . To miasto ma tyle wspaniałych zabytków.
Zabytki weneckie są cudownie piękne , majestatyczne . Wznoszą się wysoko ponad wodą . Dzisieszej Wenecji ciągle grozi zagłada . Wody Morza Śródziemnego wdzierają się do wód weneckiej laguny . Mam cichą nadzieję , że Wenecja przetrwa jeszcze długie wieki . 
Wenecja prześliczne miasto , pełne kanałów , gondoli , tramwajów wodnych , małych mostków i dużych pięknych mostów . Nad kanałami wznoszą się przepiękne pałace . Górują nad nimi . Wejscia do pałaców otoczone są renesansowymi portalami , a między oknami płaskie kolumny zakończone korynckimi kapitelami .
Stoją tu od wieków zamieszkałe przez weneckie arystokratyczne rody .
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Wenecja ... Miasto Stu wysp..., monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 4
2011-05-05
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Wenecja jest ladna ,

bylem tam 2 razy i jiuz wiecej tam nie pojade

 

Karol

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
22 wrzesień 2013 19:50

Byłam tam rok temu.Fantastyczne wspomnienia z tego niesamowitego miasta.

Avatar użytkownika monika
monika
01 lipiec 2011 14:53

To prawda choć była kilka lat temu .

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
20 maj 2011 06:33
Świetne fotki, świetna wycieczka!

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wenecja

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024