Wiedeń - Miasto nad Pięknym Modrym Dunajem

, monika
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
"... Jana Trzeciego gdy Wiedeń sławił
     Głos był powszechny między Niemkami :
     Oto król polski co nas wybawił , 
     Jakże mu pięknie z tymi wąsami ... "  

                                               Franciszek Dionizy Kniaźnin      

Wiedeń to miasto leżące nad piekną rzeką Dunaj . To o nim jest walc " Nad Pięknym Modrym Dunajem ". To o nie walczył król Jan III Sobieski w 1683 r . Pierwsze wzmianki o Wiedniu pochodzą z V w p.n.e . 
Wszystko wskazuje , że w miejscu dzisiejszego Wiednia istniała niewielka osada założona przez celtów .
Jednak prawa miejskie wiedeń uzyskuje dopiero w 1221 r . A pod koniec XIII w panowali już w nim Habsburgowie .
Wiedeń dwukrotnie był oblegany przez Turków . Ostatni raz w 1683 r nigdy nie został przez nich zdobyty .
Tworzyli w tym mieście tacy kompozytorzy jak : Bethoveen , Mozart czy Haydn .
W Wiedniu tworzył także Johann Strauss . 
Jednak miasto swój największy rozkwit zawdzięcza Franciszkowi Józefowi . To dzięki niemu przeszło gruntowną przebudowę , zburzono mury obronne . Powstał Ring reprezentacyjna arteria obiegająca stare miasto . Miasto słynie z walca .Odbywają się tu bożonarodzeniowe targi . Mają one wielowiekową tradycję . Mieszkańcy niezapominają o Sissi - pięknej żonie Franciszka Józefa . Spacerując po Wiedniu trzeba zobaczyć Katedrę Św. Szczepana. Katedra powstała w XIII w z inicjatywy biskupów z Passawy . Na patrona budowli obrali św. Szczepana . W 1469 kościół podniesiono do rangi Katedry . Pierwszym biskupem Wiednia został Leon von Sprau . Nigdy nie poznamy imion artystów czy mistrzów budowlanych , którzy mieli tak wielki wpływ na budowę katedry w jej obecnym kształcie . Wolnym krokiem mijam Pałac Hofburg. Budynek jest wyjatkowo piekny , urzędowali w nim wszyscy cesarze austryjaccy . Poczynając od Rudolfa I , kończąc na Karolu I .
Kolejni cesarze rozbudowywali go . Dominuje tu barok i klasycyzm . Najwięcej Hofburg zawdzięcza Marii Teresie . Duch Marii Teresy nadal żyje wśród wiedeńczyków mówią o niej " Die Kaiserin " czyli cesarzowa . Choć tak naprawdę ten tytuł jej się nie należał . Była  tylko arcyksiężną  .Życie Franciszka Józefa i Sissi było pełne dramatów . Idę dalej przez Plac Ratuszowy , gdzie patrzę na tutejszy Ratusz . Jest on wzorowany na ratuszu w Brukseli . Został zbudowany w  latach  1872 - 83 . To najbardziej m,onumentalna budowla na Ringu . Już z daleka ją widać . Na szczycie ratuszowej wieży stoi 3-metrowy żelazny posąg . Mijam kolumnę morową stojacą na Placu Graben . Nazwa placu pochodzi od wykopu przechodzącego przez środek ulicy . Kolumna zaś została postawiona w podzięce za uratowanie od zarazy . W Wiedniu możemy podziwiać wspaniałą Filharmonię Narodową. W jej budynku odbywa się co roku transmitowany na cały świat Koncert Noworoczny . Powstała w 1861 . Jej otwarcia niedożył żaden z jej architektów zmarli tajemniczą śmiercią . Ostatnim przystankiem w zwiedzaniu Wiednia jest wzgórze Kalhenberg .Na tym wzgórzu stoi polski kościół . Postawiony przez Wiedeńczyków w podzięce za uratowanie ich miasta przed ordami tatarskimi . W kosciele tym jest izba z pamiątkami po zwycięstwie Jana III Sobieskiego nad Turkami . Z Kalhenbergu roztacza się wspaniały widok na będące w dole miasto i wijącą się rzekę Dunaj .
          
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Wiedeń - Miasto nad Pięknym Modrym Dunajem, monika
Wiedeń - Miasto Walca nad Pięknym Modrym Dunajem, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
, monika
Avatar użytkownika monika
monika
Komentarze 0
2011-03-22
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Wiedeń

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024