Na Czubatce i na Dąbrówce czyli Pustynia Błędowska w pełnej krasie

Pustynią Błędowską opisywałam kiedyś , było to przed paru laty. Ostatnio na PSz pisaliście o pustyniach w Polsce o Błędowskiej i o Siedleckiej. To skłoniło mnie do wypadu. W dwa miejsca, najbardziej znane na Pustyni Błędowskiej i chyba najpiękniejsze, jako punkty widokowe na takową . Mowa - rzecz jasna o punktach : Czubatka i Dąbrówka w Gminie Klucze.
Nie jest to daleko ode mnie, nie mniej jednak to już Małopolska. Daruję sobie teraz szczegóły dotyczące obszaru Pustyni Błędowskiej, bowiem opisałam ją dokładnie przed dwoma laty. https://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,8119,pustynia-bledowska-i-rabsztyn.html

Muszę stwierdzić, iż od tego czasu infrastruktura obu punktów widokowych zmieniła się zdecydowanie in plus !
Na wzgórzu Dabrówka, w niewielkiej miejscowości Chechło jest ogromna metalowa platforma widokowa. Mnóstwo tablic informacyjnych (w okolicy dawnych wojskowych bunkrów) dotyczących : flory, fauny, powierzchni, warunków geologicznych itd. Itp. obszaru pustynnego - ewenementu na skalę europejską. Widać też , jak postępuje rekultywacja pustynnego obszaru , przywracanie do stanu pierwotnego ,po chyba najbardziej nietrafionym pomyśle , jaki mógł się zrodzić w stosunku do tego cudnego i wyjątkowo oryginalnego miejsca mianowicie …zalesianiu !!! Tak, tak w latach 60-siątych ubiegłego wieku próbowano zalesiać Pustynię Błędowską !!!

Jeszcze przed dwoma laty gdy tam byłam pustynia nie wyglądała tak jak teraz. Łachy piasku były w wielu miejscach porośnięte kępami rachitycznych sosen, brzóz, krzewów i traw. Teraz obszar pustynny jest spory. Pięknie się prezentuje z punktu widokowego.
Do platformy widokowej, od samego parkingu prowadzi długa drewniana kładka , a właściwie ścieżka z desek.



Nieco inaczej prezentuje się miejsce widokowe - na wzgórzu Czubatka, do którego udaliśmy się w następnej kolejności. Tam ławeczki, miejsce piknikowe, ogrodzenie miejsca widokowego wszystko, z drewna. Przygotowane do ruchu turystycznego, aby turyści zmotoryzowani, piesi czy rowerowi mogli podziwiać okolicę. Na Czubatce pustynia jest mniej wyrazista. Nie widać tylu obszarów piasku. Wokół sporo lasów. Nie mniej jednak też zachwycające widoki.
Tuż przy miejscu widokowym ogromna, wysoka, walcowata i wąziutka wieża (?!). Obok tablice z napisami „Teren wojskowy - wstęp wzbroniony”. Toteż jakie przeznaczenie ma wieża i kto do niej ma dostęp można się tylko domyślać. Info wszelkiego brak.

Warto dodać, że parkingi i punkty widokowe w obu miejscach Pustyni Błędowskiej są gratisowe 🙂
