Letnie wspomnienia znad Jeziora Paczkowskiego

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Moje ulubione okolice opolszczyzny. Zabytkowy Paczków i piękne okolice w otoczeniu Gór Złotych . Jak ja lubię tam wracać ! Krajtroterzy , którzy dłużej są na PSz zapewne już o tym wiedzą , iż bywamy tam -choć na kilka dni- każdego roku .

Doceniam uroki i ciekawostki zabytkowego Paczkowa "polskiego Carcassone" . Nie tylko jednak liczne zabytki, muzea, winnice, Dom Kata czy doskonale zachowane mury obronne wraz z wieżami przyciągają tam turystów. Jezioro Paczkowskie a właściwie połączone ze sobą dwa zbiorniki Kozielno i Topola, to niezwykle atrakcyjne tereny rekreacyjne . Leżące zaledwie około 800 metrów od zabytkowych murów okalających historyczne centrum miasteczka.

, mokunka
, mokunka

Uroku temu miejscu dodaje przepływająca tuż obok Nysa Kłodzka, tworząca meandry wśród pól uprawnych, łąk i terenów leśnych.

Doskonałe tereny spacerowe, dla wędrowców. Rowerzyści mają ścieżki dla swych dwuśladów, a odkąd otworzono dla ruchu pieszego koronę zapory (zaledwie przed dwoma laty) można cały zbiornik objechać rowerem . Oczywiście spacerem też można to uczynić...lecz to dla mocno wprawnych piechurów bo kilometrów byłoby sporo.

, mokunka
, mokunka

Wędkarze natomiast mają nawet raz do roku tam swoje zawody (o czym kiedyś wspomniałam w atrakcjach opisując Jezioro Paczkowskie), bowiem wody Jeziora Paczkowskiego są naprawdę czyste.

Pogoda w lecie , w 2017 nie rozpieszczała. Toteż bywało i słonecznie i nieco deszczowo. Bywały ciemne chmury nad horyzontem, co starałam się uwiecznić na fotach.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Najczęściej bywaliśmy tam od strony części zbiornika Kozielno. Natomiast w części Topola , jest całkiem nowa infrastruktura turystyczna (place zabaw, miejsca piknikowe, ośrodki campingowe-lecz to będzie w innej opowieści.

Warto dodać jeszcze iż pobliskie jeziora w tzw Nyskim Księstwie Jezior i Gór ( niedawno powołanym stowarzyszeniu promującym ten region, które w okolicy wystawiły sporo tablic informacyjnych ) podkreśla , iż właśnie jezioro Paczkowskie , w odróżnieniu od pobliskich Nyskiego i Otmuchowskiego zachowało najbardziej naturalny charakter, nie poddało się wszechobecnej komercji…. Nie płaci się wstępu za samo wejście na teren okalający jezioro, jak to ma miejsce nad Jeziorem Nyskim ! Nie a zakazu wstępu na wały wokół jeziora, jak w Otmuchowie.

, mokunka
, mokunka

Tereny piękne, ekologicznie czyste można rzec , cytując tytuł niegdysiejszego polskiego filmu ”Gdzie woda czysta i trwa zielona”. Sam Paczków to również doskonała baza wypadowa do Złotego Stoku , zaledwie 10km, Kłodzka 25 km oraz nieodległych Ząbkowic Śląskich, Ziębic czy Kamieńca Ząbkowickiego.

 

, mokunka
, mokunka

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 13
2017-07-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

angel
15 styczeń 2018 15:48

Mieliśmy okazję być tam już kilka razy, ale przejazdem w tamtym roku w lipcu. Odbywał się tam V aeropiknik - Balonowy Puchar Świata . Balony latały nad zalewem Paczkowskim , a potem nocny pokaz balonów przy dźwiękach muzyki.

mokunka
13 styczeń 2018 21:52

[cytuj autor='allie']Woda, słońce i zieloność - to, co tygrysy lubią najbardziej 🙂 No i ta cisza i spokój...[/cytuj]

Zdecydowanie "to co tygrysy lubią najbardziej" 🙂

 

allie
13 styczeń 2018 21:08

Woda, słońce i zieloność - to, co tygrysy lubią najbardziej 🙂 No i ta cisza i spokój...

mokunka
12 styczeń 2018 21:42

[cytuj autor='Danusia']MIłe wakacyjne wspomnienia z ulubionego miejsca🙂 Załuję,że minione lato byłam tak blisko tego miejsca ( przejeżdżalismy przez Paczków),ale nie starczyło czasu,by się zatrzymac i podreptać twoimi śladami. Może jeszcze kiedyś będzie okazja.Edytowano: 2018-01-12 16:30:28Edytowano: 2018-01-12 16:30:48[/cytuj]

Miejsce ulubione 🙂)) racja, podobnie jak  dwa inne do, których mogę wracać i nigdy się nie znudzą czyli Kraków i Jelenia Góra. Byłam już wiele razy, analogicznie jak w Paczkowie i napewno jeszcze tam wrócę .

 Natomiast jeśli chodzi o Paczków, pewnie i tam zawitasz. Tyle jest miejsc na naszych krajtroterskich trasach ,w których  byłiśmy tuż, tuż ....i nie udało się zatrzymać , zwiedzić.

 

 

Edytowano: 2018-01-13 21:52:04

Danusia
12 styczeń 2018 16:30

MIłe wakacyjne wspomnienia z ulubionego miejsca🙂 Załuję,że minione lato byłam tak blisko tego miejsca ( przejeżdżalismy przez Paczków),ale nie starczyło czasu,by się zatrzymac i podreptać twoimi śladami. Może jeszcze kiedyś będzie okazja.

Edytowano: 2018-01-12 16:30:28

Edytowano: 2018-01-12 16:30:48

mokunka
12 styczeń 2018 15:10

[cytuj autor='Joanna']Ładne miejsce i ciekawie wyglądają chmury, które uchwyciłaś na wielu zdjęciach.[/cytuj]

Dzięki Joanno. natura ...lubi pozować do fotek swym naturalnym, niepowtarzalnym urokiem. Ot chmury, tafla jeziora i Góry Złote na horyzoncie.Niby nic nadzwyczajnego a warto uchwycić w kadrze.

 

mokunka
12 styczeń 2018 15:08

[cytuj autor='Anja']Lipiec... a u Ciebie taki spokój🙂[/cytuj]

Wiesz Anju, wpasowałam się tam w dobrą "niszę pogodową ". Byłam prawie tydzień i pogoda dopisywała. Mam jeszcze do wstawienia  z Paczkowa  Jarmark Pogrnicza oraz spotkania z katem,imprezy , które odbywały się 15 lipca i pogoda też była oki. Może nie upalnie ale spokojnie, bezdeszczowo .Na szczęscie ulewy i letnie trąby powietrzne oszczędziły ten region .

 

Anja
12 styczeń 2018 13:52

Lipiec... a u Ciebie taki spokój🙂

Joanna
12 styczeń 2018 10:05

Ładne miejsce i ciekawie wyglądają chmury, które uchwyciłaś na wielu zdjęciach.

mokunka
11 styczeń 2018 20:51

[cytuj autor='marian']Są takie miejsca,do których chętnie  wracamy. Piękne tereny.[/cytuj]

Zdecydowanie tak jest, mam kilka takich miejsc, do których lubię wracać ...🙂

 

marian
11 styczeń 2018 20:46

Są takie miejsca,do których chętnie  wracamy. Piękne tereny.

mokunka
11 styczeń 2018 20:32

[cytuj autor='Marcin_Henioo']Fajne jeziorko, to dobrze że macie takie swoje miejsce. Jak lubicie tak jeziora, to zapraszam do Chełmży, nad jezioro chełmżyńskie ;-)[/cytuj]

 Marcinie_Heniu, małe sprostowanie, lubię Paczków jako taki czyli wraz z jeziorem 🙂 .My wodniakami, takimi typowymi to zdecydowanie nie jesteśmy.

A Twoje strony ,jezioro, jak i miasto  które pięknie promujesz na PSz są na mojej liście planów turystycznych. Tylko , w którym roku uda mi się te plany zrealizować ? Tego jeszcze nie wiem .

 

Marcin_Henioo
11 styczeń 2018 20:03

Fajne jeziorko, to dobrze że macie takie swoje miejsce. Jak lubicie tak jeziora, to zapraszam do Chełmży, nad jezioro chełmżyńskie ;-)

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024