Niemodlin w czerwcowy słoneczny dzień

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na przekór pogodzie za oknem, dziś słoneczna wycieczka z czerwca ubiegłego roku.

Niewielkie obecnie miasteczko Niemodlin już w X wieku -wedle historyków było osadą. I to osadą targową, gdzie kupcy mieli możliwość wystawiania swych towarów   .Prawa miejskie miasteczko otrzymało, pod koniec XIII wieku, w 1283 roku.

okolice rynku ta i 6 kolejnyc h fot, mokunka
okolice rynku ta i 6 kolejnyc h fot, mokunka

Niemodlin ma interesujący układ urbanistyczny, przy nie mniej ciekawym długim, prostokątnym tzw wrzecionowatym rynku(analogiczny jak dotąd rynek widziałam jedynie na Dolnym Śląsku w Niemczy). Kamieniczki przy rynku , te zachowane do dziś pochodzą głównie z XVIII wieku oraz XIX i XX.

Najciekawszym jednak zabytkiem w mieście jest zamek zbudowany z 1313 roku, wzniesiony przez księcia Bolesława Niemodlińskiego. Zamek wielokrotnie przebudowywano, rozbudowywano. Fragmentarycznie otoczony jest on murem obronnym. Jest to tzw zespół zamkowy, w którym aż do XVIII wieku nanoszono zmiany. Dobudowywano m.in. : stajnie, oficynę , basteję , budynek bramny i most zamkowy. Wokół zamku rozciągał się niegdyś piękny park, w którym ogrodnikiem był sam ( późniejszy święty) Jan Nepomucen. On też stworzył Ogród Dendrologiczny w pobliskim Lipnie, który już opisywałam na PSz.

, mokunka
, mokunka

Właśnie przez to, iż sporo czasu zeszło nam w owym Ogrodzie Dendrologicznym i pobliskim kompleksie leśnym , gdzie poszukiwaliśmy ceglanej bramy nieistniejącego już zwierzyńca oraz Chatki Pustelnika ….nie udał nam się zwiedzić niemodlińskiego zamku wewnątrz. Latem zwiedzanie odbywaoł się bowiem  wyłącznie o godzinie 12 i  13. My dotarliśmy tam przed 14. Cóż, bywa i tak....Nie dane nam było tym razem !

Choć przecież są Krajtroterzy, którzy preferują li tylko oglądanie z zewnątrz zamków, palaców, mimo, iż takowe są otwarte . Każdy zwiedza tak jak lubi 🙂Toteż w sumie odłożone zwiedzanie , na kiedyś w przyszłości, też jest oki.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Zamek do zwiedzania udostępniony jest zaledwie od półtora roku. Cały czas trwa jego rewitalizacja. Przez długie lata bowiem zabytek niszczał, dosłownie rozsypując się ..... Jeszcze sporo pozostało do odnowienia ! Toteż może uda nam się być we wnętrzach zamkowych , gdy już zwiedzać będzie można znaczną część niegdysiejszej budowli.

Chcąc nie chcąc, skorygowaliśmy nieco krajtroterskie plany . Odwiedziliśmy dawną budowlę hydrotechniczną , ponad stuletniego młyna wodnego, usytuowanego na rzece Ścinawce Niemodlińskiej. Tam też przebiega Szlak Karpia, coś fajnego dla wędkarzy . Są specjalne hodowlane stawy, łowiska.

, mokunka
, mokunka

Pospacerowaliśmy też w okolicy Stawów Przyzamkowych, ostatnio zrekultowanych dzięki funduszom unijnym. Przez lata zarośnięte i zamulone teraz stanowią fajne tereny rekreacyjne w miasteczku. Nad brzegami Stawów Przyzamkowych można obejrzeć wielkie drewniane rzeźby nawiązujące do historycznych postaci tych ziem.

Wycieczka udana, pogoda dopisała. Kiedyś jadąc w Kotlinę Kłodzką przez drogę nr 46 , która prowadzi przez centrum Niemodlina obowiązkowo zatrzymamy się na zwiedzanie zamku !

, mokunka
, mokunka

 

zespół zamkowy , w różnych odsłonach ta i 28 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
budowla hydrotechniczna na Ścinawce niemodlińskiej , mokunka
Stawy Przyzamkowe ta i 5 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 4
2017-06-03
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 styczeń 2018 21:55

[cytuj autor='allie']Ciekawe miejsce, a stawy to nieczęsto spotykana atrakcja - tym bardziej cieszy, że zostały doporowadzone do dobrego stanu. Ech, tęskni się za latem oglądając zdjęcia z takich pełnych słónca wycieczek.[/cytuj]

Tęskin się , ojjjj tęskni za latem, to jednak jeszcze spora"chwilka".... 🙂

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 styczeń 2018 21:54

[cytuj autor='Anja']Przykro kiedy takie miejsca zamiast cieszyć swym widokiem popadają w ruinę. Na szczęście już wszystko idzie w dobrym kierunku.[/cytuj]

Coś sie zmienia ale zamek naprawdę doprowadzono do skrajnej riuny...ehhh. Dobrze, że zaczęto ratować ten wielowiekowy zabytek.

 

Avatar użytkownika allie
allie
13 styczeń 2018 21:13

Ciekawe miejsce, a stawy to nieczęsto spotykana atrakcja - tym bardziej cieszy, że zostały doporowadzone do dobrego stanu. Ech, tęskni się za latem oglądając zdjęcia z takich pełnych słónca wycieczek.

Avatar użytkownika Anja
Anja
13 styczeń 2018 19:37

Przykro kiedy takie miejsca zamiast cieszyć swym widokiem popadają w ruinę. Na szczęście już wszystko idzie w dobrym kierunku.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024