Golgota w Tyliczu

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wśród wzniesień Beskidu Sądeckiego leży niewielka , malownicza wieś letniskowa. Tylicz. To zaledwie 7 kilometrów od Krynicy Zdroju. Jakże tu jednak inaczej. Cichutko, pusto, spokojnie. Bez problemu można zaparkować na niewielkim, zrewitalizowanym ryneczku.

Turystów też nie widać wielu. Dopiero gdy będziemy wracać przyjedzie pełen autokar osób w mocno podeszłym wieku. Aż dziw bierze, że tak tu niewiele osób. Koniec sierpnia, ciepło.

, mokunka
, mokunka

Tylicz choć obecnie to wieś , jednak prawa miejsce nadał mu sam Kazimierz Wielki w  1363 roku , ma wiele miejsc , w których można obejrzeć ciekawostki. Drewniany kościół, dawna niewielka cerkiew i cmentarzyk parafialny, na którym napisy wyryte na starych, kamiennych nagrobkach cyrylicą. Jest mofeta, całkiem inna niż w nieodległej Muszynie. Jest ferma i Mini ZOO „ La Ma”.

Dziś jednak chcę się skupić na największej i jedynej w regionie atrakcji, jaką jest niewątpliwie Golgota w Tyliczu.

, mokunka
, mokunka

Niedaleko rynku, za nowym murowanym i starym drewnianym kościołem, na wzniesieniu znajduje się Golgota. Miejsce nie tyle pielgrzymkowe (choć też zapewne) ale niezwykle interesujące dla turystów.

Owa Golgota , położona na wzgórzu, z któregoro zpściera się piękny widok na panoramę miasta jest pełna rozmaitych , sakralnych elementów. Są figury ”naszych” polskich świętych i błogosławionych oraz tych znanych w całym świecie. Kapliczki, kaplice, groty modlitewne. Mnóstwo sentencji zapisanych na kamieniach – wartych przemyślenia, zadumy , zapamiętania ….i stosowania w codziennym życiu. Obszar wokół zielony. Trawa, ozdobne krzewy, niewielkie drzewka. Ławeczki.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Ścieżki kamieniste (zapewne i to ma swoją wymowę). Trzeba stąpać niezwykle ostrożnie. Niektóre wysypane maleńkimi kamyczkami, praktycznie jak ziarenka żwiru. Inne z solidnych, nierównych kamieni.

W sumie to chyba zamierzone (!) , idąc bardzo powoli na więcej rzeczy – chcąc nie chcąc – zwraca się uwagę!

, mokunka
, mokunka

Na samej górze wzniesienia, wieża. Kamienna. Przypominająca z opisu biblijna wieżę Babel. Porośnięta dziką winoroślą. Można wejść na nią.. Nie ma tam schodów. Wchodzi się ścieżka oplatającą wieżę niczym pętlą. Dostępna jest więc dla rodzin z dziećmi w wózkach i dla niepełnosprawnych.

W wieży , uwspółcześnione wersje ołtarzy. Ciekawe są te z historii najnowszej. Napisy : Katyń, Wołyń, Oświęcim , Obrońcy Lwowa, Sybiracy. One mówią same za siebie!!! Nie ma osoby, która by przy nich nie zatrzymała się choć na chwilę. Te nazwy, to właśnie współczesna "Golgota Polaków XX-wieku ".

, mokunka
, mokunka

Miejsce wyciszające. Przypominające nam , iż może nie warto całe życie być wbiegu… Może warto zatrzymać się , zastanowić nad tym co w życiu ważne a co ważniejsze.

Muszę przyznać, iż Golgota (mimo, iż za miejscami sakralnymi nie przepadam) wywarła na mnie ogromne wrażenie. Pomysł miejscowego księdza Mariana Stacha, to nie tylko pomysł na promocję malowniczego Tylicza ale też na specyficzne miejsce refleksji i zadumy.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Tyle razy byłam w nieodległej Krynicy, a dopiero w sierpniu tego roku dotarłam do Tylicza. Jeśli będziecie w Beskidzie Sądeckim warto tam podjechać.

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
kościoł u podnóża Golgoty, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 12
2017-08-25
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
10 grudzień 2017 17:05

Dla mnie to także nowość ,słabo znam ten region. Dopiszę sobie to miejsce do mojej listy " Chciałabym..."

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
07 grudzień 2017 22:32

[cytuj autor='allie']Wieża wygląda inteersująco, ale reszta tej atrakcji jest raczej rozbieżna z moim gustem, zwłaszcza estetycznym.  Ale dobrze wiedzieć, że takie takie miejsca istnieją.A czy będzie relacja z samego Tylicza? 🙂[/cytuj]

Wiesz allie , generalnie sakralne zabytki i nie tylko to też nie moja bajka (o czym wielokrotnie wspominałam)....jednak będąc w okolicy, trudno było nie wstąpić. Foty nie oddają w pełnispecyfiki tego miejsca. 

Natomiast wycieczka z Tylicza jasne , że będzie. Jest tam jeszcze kilka miejsc wartych odwiedzenia. Niestety nie wiem kiedy takową wstawie. Mam sporo zaległych nawet sprzed 3 czy 4 lat. Jeśli nie wrzucę relacji praktycznie od razu to niestety bywa, iż czeka sporo na swoją kolej.

Na swoje usprawiedliwienie (hihih) powiem, iz włśsnie wrzuciłam wycieczęe sprzeddosłownie kilku dni, aby też nie czekała.

Tak to już u mnie bywa....😉

 

Avatar użytkownika allie
allie
02 grudzień 2017 16:48

Wieża wygląda inteersująco, ale reszta tej atrakcji jest raczej rozbieżna z moim gustem, zwłaszcza estetycznym.  Ale dobrze wiedzieć, że takie takie miejsca istnieją.

A czy będzie relacja z samego Tylicza? 🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
01 grudzień 2017 18:11

[cytuj autor='Joanna']Ciekawe miejsce, które warto odwiedzić.[/cytuj]

Miejsce Joanno  ciekawe, fakt i takie wyciszające. Warto dodać o czym nie wspominałam w wyciecze iż zwiedza się gratisowo, parkingi w Tyliczu również są  niepłatne.

 

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
01 grudzień 2017 13:39

Ciekawe miejsce, które warto odwiedzić.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
30 listopad 2017 22:46

Bardzo ciekawe miejsce. Nigdy tam nie byłem, choć chyba gdzieś nieopodal przejeżdzaliśmy jadąc do Bardejova na Słowacji. Szkoda...

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
30 listopad 2017 19:26

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Piekne miejsce! Warto by zajrzeć 🙂[/cytuj]

Racja Aniu 🙂 Warto .

 

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
30 listopad 2017 19:24

Piekne miejsce! Warto by zajrzeć 🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
30 listopad 2017 19:13

[cytuj autor='mirosław']Tylicz zaliczony dwa lata temu,gdy byliśmy na wczasach w krynicy[/cytuj]

O widzisz Mirku, to ty opisywałeś Golgotę . Zerknęłam na atrakcje i tam też ty dodałeś!

 

Avatar użytkownika mirosław
mirosław
30 listopad 2017 18:46

Tylicz zaliczony dwa lata temu,gdy byliśmy na wczasach w krynicy

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
30 listopad 2017 16:53

[cytuj autor='marian']Bardzo ciekawe miejsce.Dla mnie to nowość bo nigdy o tym miejscu nie słyszałem.[/cytuj]

No proszę a mnie się wydawało, że to Ty Marianie właśnie  kiedyś nam opisywałeś tylicką Golgotę. Widocznie , to był ktoś inny.Tyle już lat na PSz i tyle wycieczek Krajtroterów, że trudno wszystkie spamiętać 🙂

 

Avatar użytkownika marian
marian
30 listopad 2017 16:45

Bardzo ciekawe miejsce.Dla mnie to nowość bo nigdy o tym miejscu nie słyszałem.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024