Arboretum i Georetum w Wojsławicach

, mokunka

Arboretum i Georetum w Wojsławicach , to miejsce fascynujące kolorami, zapachami, architekturą terenów zielonych. Czytałam o tym miejscu na PSz i nie tylko. W końcu nadarzyła się okazja aby być i tam.

Wycieczkę wrzucam ,rzec można „na gorąco” byliśmy bowiem w Wojsławicach dziś do południa. Pogoda dopisała, było słonecznie choć bardzo, bardzo duszno. Wracaliśmy do naszej bazy wypadowej w strugach deszczu. Super ,że trafilismy w to piękne miejsce, w którym zgromadzono ponad 10000 okazów (tak, tak słownie ponad dziesięć tysięcy). Na stronie firmowej są one wszystkie podane w porządku alfabetycznym. Sporo!

, mokunka
, mokunka

Jednak wrażenia jakie towarzyszą wędrówce po tym Ogrodzie Botanicznym, któremu patronuje Uniwersytet Wrocławski, to prawdziwa uczta dla zmysłów 🙂

W cenie biletu wstępu można przebywać tam bez limitu czasu. Teren jest ogromny. Naturalne ukształtowanie terenu sprawie, iż wędruje się raz w górę raz w dół. Oczka wodne i stawy przeplatają się z różnorodnością świata flory. Wszystko wydaje się takie interesujące. Ławeczki z drewna i kamieni naturalnych, altanki o różnorodnych kształtach zachęcają do tego aby chwilkę odpocząć.

, mokunka
, mokunka

Byłam wcześniej w Ogrodach Kapias w Goczałkowicach oraz w Ogrodach w Dobrzycy na Pomorzu, jednak te w Wojsławicach to wyjątkowe miejsce, które łączy w sobie walory estetyczne z funkcją dydaktyczną. Wydzielone części spełniają role skansenu. Jest dawna :kuźnia, wozownia oraz warsztat dziadka i kuchnia babuni, z mnóstwem sprzętów już praktycznie zapomnianych. Tablice dydaktyczne, galeria w której można obejrzeć kolekcje i foty motyli. W Arboretum jest nawet niewielka kaplica drewniana , umieszczona w kwiatach.

Największym zaskoczeniem była dla mnie integralna cześć tego terenu, jednak całkiem odmienna. Mianowicie Georetum. Miejsce, w którym zgromadzono w postaci potężnych głazów, wielkich odłamów skalnych czy niewielkich płyt a nawet pojedynczych kamieni, skały osadowe, metamorficzne, magmowe. Wszystko zaaranżowane w sposób niezwykły, obydwie części można odwiedzać wędrując różnymi alejkami, raz trafia się w miejsce arboretum, innym w Georetum.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

W Arboretum są rabaty pokazowe. Części z drzewostanem iglastym. Są i sady z drzewami owocowymi, w których przemyślne i bardzo kolorowe ”strachy na wróble” nie tylko ozdabiają lecz i nieco odstraszają skrzydlatych amatorów owoców . Ot-ciekawostka , kolejna w tym pełnym całej palety barw miejscu.

Miejsce , w którym człowiek może się wyciszyć i „zresetować”.Postanowiłam , iż jeszcze kiedyś tam wrócę 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 17
2017-07-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika tomtur
tomtur
18 sierpień 2018 08:15

Świetne miejsce. Koniecznie z żoną musimy się wybrać. Wielkie dzięki za ciekawą i zachęcającą relację

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
21 lipiec 2017 15:53

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Bardzo ciekawe i kolorowe miejsce 🙂[/cytuj]

Kolorów i zapachów nie brakuje w Arboretum. Za to Georetum to kompedium wiedzy geologicznej, w jedym miejscu, gdzie wszystko można nie tylko zobaczyć ale i (dosłownie) dotknąć .Tylko nieco czasu trzeba przeznaczyć na kompleksowe zwiedzanie całości .

 

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
19 lipiec 2017 13:48

Bardzo ciekawe i kolorowe miejsce 🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
17 lipiec 2017 20:18

[cytuj autor='allie']Ależ tam pięknie... A georetum ma sporą wartość edukacyjną. Świetna wycieczka.Szkoda, że mam tak daleko do Wojsławic.[/cytuj]

Wartosc edukacyjna i walory estetyczne tego miejsca niewątpliwie są spore.

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
17 lipiec 2017 20:16

[cytuj autor='marian']Georetum to nowa atrakcja.Miałaś szczęście ją zobaczyć przy pierwszej wizycie tam.Ja ostatnio byłem w maju 2016 roku to jeszcze nie było.Domyślam się w ktòrym to miejscu bo był przygotowywany teren i zastanawiałem się co tam ma powstać.Fajnie źe powstają nowe atrakcje.Pozdrawiam.Ps.Oficjalne otwarcie Georetum ma być we wrześniu 2017 roku.Edytowano: 2017-07-14 08:03:37[/cytuj] 

Być może oficjalnie otwarcie , pewnie z wielką pompą nastąpi we wrześniu . Nie mniej jednak teraz wszyskto wygląda jak dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Alejki, ekspozycje skał, kamieni, tablice info, ławeczki. Tym bardziej cieszę sie Marianie, że dane mi było być  Georetum w cenie jednego biletu. A jest co oglądać i podziwiać.

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
16 lipiec 2017 15:08

Piękne miejsce

Avatar użytkownika allie
allie
14 lipiec 2017 22:49

Ależ tam pięknie... A georetum ma sporą wartość edukacyjną. Świetna wycieczka.

Szkoda, że mam tak daleko do Wojsławic.

Avatar użytkownika marian
marian
14 lipiec 2017 07:43

Georetum to nowa atrakcja.Miałaś szczęście ją zobaczyć przy pierwszej wizycie tam.Ja ostatnio byłem w maju 2016 roku to jeszcze nie było.Domyślam się w ktòrym to miejscu bo był przygotowywany teren i zastanawiałem się co tam ma powstać.Fajnie źe powstają nowe atrakcje.Pozdrawiam.

Ps.Oficjalne otwarcie Georetum ma być we wrześniu 2017 roku.

Edytowano: 2017-07-14 08:03:37

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 lipiec 2017 16:47

[cytuj autor='Joanna']Piękne miejsce. Już samo oglądanie zdjęć sprawia przyjemność. Zaciekawiło mnie zwłaszcza Georetum, bo takiego cuda jeszcze na swojej drodze nie spotkałam.[/cytuj]

Joanno, ja też o tym Georetum wcześniej nie wiedziałam, choć pojechalam tam przygotowana merytorycznie. Nikt jakoś na PSz o tym nie wspominał...ale fakt , że teren tam  ogromny i samo spacerowe dreptanie po terenach z przepiękną roślinnością oraz skansenach zajmuje ze 3 godziny .Być może nie dotarli w to miejsce ogrodów gdzie jest Georetum. Takowe jest bowiem na uboczu , trzeba powędrować nieco pod górkę a alejek spacerowych sporo...Widać nie każdy tam trafił. 

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
13 lipiec 2017 13:46

Piękne miejsce. Już samo oglądanie zdjęć sprawia przyjemność. Zaciekawiło mnie zwłaszcza Georetum, bo takiego cuda jeszcze na swojej drodze nie spotkałam.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 lipiec 2017 10:06

[cytuj autor='Danusia']Wspaniałe miejsce na relaks. Zdjęcia świetne. Fajnie,że pokazałaś nam to klimatyczne miejsce i że spędziłaś czas w tak miłych okolicznościach przyrody. Super, że zdążyliście zobaczyć te cuda przed deszczem.[/cytuj]

Relaks Danusiu, ale i ogrom wiedzy z zakresu botaniki. Wszystko opisane, łącznie z nazwami łacinskimi gatunków. Do tego skansen w kilku odsłonach i owo Georetum. Cieszę się, że udało mi sie wpasować w kapryśną lipcową pogodę i akurat było słonecznie.

Prognozy na wasz wyjazd urlopowy są bardzo optymistyczne. Pakuj sie juz i niebawem w drogę 🙂

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 lipiec 2017 10:01

[cytuj autor='marian']Brawo Mokunko.Nie masz pojęcia jak się cieszę że i tam dotarłaś.Pięknie  te ogrody opisałaś.Ja teraz wczasuje w Ustroniu Morskim i mam wielką ochotę wybrać się do Dobrzyc ale nie wiem czy mi sie to uda bo jestem z moimi pięcioletnimi wnuczkami a one mają trochę inne zainteresowania i ta zmienna pogoda.Pozdrawiam.Edytowano: 2017-07-13 05:33:54[/cytuj]

Pogoda Marianie faktycznie bardzo dynamiczna, zmienna .Słonko pięknie świeci przez chwilę a nagle wiatr , deszcz i ciężki ołowiane chmury na horyzoncie. Typowy polski lipiec ?! Wypoczywaj,zwiedzaj a wnuki może też kiedyś bedą pasjonatami zwiedzania 🙂 W Dobrzycy napewno może im się spodobać zielony labirynt.

Wojsławice to miejsce, które robi wrażenie swym rozmachem, kolorami. Ogromnie mnie zaskoczyło Georetum bo spodziewałam się tam tylko ogrodów. I wszystko w cenie jednego biletu !

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
13 lipiec 2017 08:29

Wspaniałe miejsce na relaks. Zdjęcia świetne. Fajnie,że pokazałaś nam to klimatyczne miejsce i że spędziłaś czas w tak miłych okolicznościach przyrody. Super, że zdążyliście zobaczyć te cuda przed deszczem.

Avatar użytkownika marian
marian
13 lipiec 2017 05:29

Brawo Mokunko.Nie masz pojęcia jak się cieszę że i tam dotarłaś.Pięknie  te ogrody opisałaś.Ja teraz wczasuje w Ustroniu Morskim i mam wielką ochotę wybrać się do Dobrzyc ale nie wiem czy mi sie to uda bo jestem z moimi pięcioletnimi wnuczkami a one mają trochę inne zainteresowania i ta zmienna pogoda.Pozdrawiam.

Edytowano: 2017-07-13 05:33:54

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
12 lipiec 2017 22:23

[cytuj autor='mokunka'] Pewnie i Wam się uda, ja od dawna miałam zamiar tam sie wybrać. W słonku wyglądało tam  naprawde ślicznie .Zobaczymy jaka jutro pogoda będzie...bo coś prognozy nie są najlepsze a ja mam plany wycieczkowe.pozdrawiam 🙂 [/cytuj]

narazie mamy pieska który ma 15 lat i nie nadaje sie juz na wyjazdy z nami bo staruszek jest z niego 🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
12 lipiec 2017 22:06

[cytuj autor='Angelika Krajewska']Ale slicznie 🙂 szkoda ze tak dalekoooo 🙂 moze kiedys 🙂[/cytuj]

Pewnie i Wam się uda, ja od dawna miałam zamiar tam sie wybrać. W słonku wyglądało tam  naprawde ślicznie .Zobaczymy jaka jutro pogoda będzie...bo coś prognozy nie są najlepsze a ja mam plany wycieczkowe.

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
12 lipiec 2017 22:02

Ale slicznie 🙂 szkoda ze tak dalekoooo 🙂 moze kiedys 🙂

Zwiedzone atrakcje

Wojsławice

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024