W Śląskiej Piernikarni w Niemczy i na Krzywej Wieży w Ząbkowicach

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Celem naszej podróży była tym razem Niemcza - głównie choć nie tylko. Śląska Piernikarnia zainteresowało mnie , jako nowe miejsce na turystycznej mapie regionu a zarazem kultywujące wieloletnie regionalne tradycje.

O Zabytkowej Niemczy, niewielkim miasteczku napiszę innym razem . Teraz skupię się na owej Piernikarni. Oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie odwiedziła czegoś , jak to mój mąż nazywa „na trasie”. Mimo , że w Ząbkowicach Śląskich byłam kilkakrotnie. Dobrze znam ruiny zamku, Laboratorium Frankensteina ale dowiedziałam się , iż są interesujące wystawy związane z Krzywą Wieżą, która obchodziła niedawno swoje 600-lecie ….nie mogłam sobie tego podarować 😉

, mokunka
, mokunka

Piernikarnia Śląska , reklamuje się jako miejsce gdzie można uczestniczyć w warsztatach, samodzielnie przygotowując i piekąc piernikowe specjały. Można również pozwiedzać, pooglądać eksponaty ogólnie związane z piekarnictwem, cukiernictwem. Samo zwiedzanie jest gratis. Warsztaty są płatne . Cena zależna od terminu i liczebności grupy. Właściciele są pod tym względem dość liberalni. Toteż chętnych do warsztatów piernikarstwa nie brakuje.

Trafić tam niełatwo. Nawigacja się gubi i z uporem maniaka  powtarza „zawróć jeśli to tylko będzie możliwe” .uffff. W końcu po prostu pytamy przechodniów. Piernikarnia jest na przedmieściach miasteczka,  tuż przy zaniedbanej i mocno porośniętej chwatami dawnej stacji kolejowej.

, mokunka
, mokunka

Parkujemy, przy nowym bialutkim domu. I zastanawiamy się przez chwilkę czy na pewno dobrze trafiliśmy. Nasze obawy znikają po wyjściu z samochodu. Zapach!!! Ten typowy korzenny zapach pierników wydaje się wszechobecny 🙂

Warsztaty ciekawie prowadzone. Dzieciaki bardzo aktywne. Formy do wypieku pierników w różnorodnych kształtach. Pieczenie w specjalnym piekarniczym piecu zajmuje tylko 9 minut. A degustacja , rewelka mniam!!!

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Plany na ten dzień , na popołudnie mamy dość napięte. Mąż daje się przekonać aby zajechać jednak (!) do Ząbkowic Śląskich. Uparłam się , ze mimo mojego kolana ( które już nigdy nie będzie tak sprawne jak przedtem ) wejdę na Krzywą Wieżę.

Wieża ponad 600-letnia , o wysokości 34 metrów wieża jest odchylona od pionu o dokładnie 2 metry i 14 centymetrów.  Nierozerwalnie wpisana w pejzaż miasteczka.  Z wchodzeniem łatwo nie było. Oj, nie ! Osoby , z którymi rozpoczęliśmy wchodzenie….mijały mnie w połowie schodów, wracając już w dół. Nieszczęsne kolano!  Nie poddaje się jednak. Powoli kondygnacja, po kondygnacji. Zatrzymując się na każdej i oglądając wystawy czasowe, narzędzia dawnych tortur oraz czytając wszelkie info ; w końcu docieram na szczyt wieży. Lekko nie było. (Na drugi dzień obrzęk kolana był znaczny a ja ratowałam się lekami przeciwbólowymi i okładami z altacetu) . Ot -„pamiątka z wycieczki” 😉  Wieża zdobyta. Ostatni raz byłam tam jeszcze przed urazem i operacją kolana. Wtedy to był lajcik. 

, mokunka
, mokunka

Dzień jednak bardzo udany a i na pogodę kapryśną w tym roku nie narzekłam. Było słonecznie. Dopiero wieczorem deszczowe chmury zakryły horyzont . My jednak już wróciliśmy na naszą kwaterę.

 

, mokunka
, mokunka

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 16
2017-07-08
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika allie
allie
22 lipiec 2017 00:58

Oj, to musiała być cudnie pachnąca wycieczka 🙂 Świetne miejsce wyszukałaś.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
21 lipiec 2017 15:50

[cytuj autor='Angelika Krajewska']o jej jakie fantastyczne miejsce ! musze je dodac do swojej listy miejsc które planuje odwiedzić 🙂 🙂 [/cytuj]

I do tego ....smaczne , można tak powiedzieć, bo pierniczki były udane 🙂

 

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
21 lipiec 2017 15:11

o jej jakie fantastyczne miejsce ! musze je dodac do swojej listy miejsc które planuje odwiedzić 🙂 🙂 

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
21 lipiec 2017 15:02

Pierniki miałam okazję piec w Toruniu. Super atrakcja i dla dzieci i dla dorosłych. Ze zdjęć widzę, że u ciebie wyglądało to podobnie.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
21 lipiec 2017 11:59

[cytuj autor='Marcin M']Piernikarnia - kolejne miejsce do odwiedzenia :-)[/cytuj]

Taaa, nie ma jak samemu upiec pierniki wedle dawnej receptury 🙂

 

Avatar użytkownika Marcin M
Marcin M
21 lipiec 2017 11:55

Piernikarnia - kolejne miejsce do odwiedzenia :-)

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
21 lipiec 2017 08:36

To super Danusiu, na pewno Jaskinia Ci się spodoba a jak w Długopolu ?? 🙂

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
20 lipiec 2017 23:28

[cytuj autor='Danusia'] Dzisiaj,po krótkim wypoczynku nad jeziorem  w lubuskiem dotarlismy do Długopola Zdroju:-) A na jutro mamy rezerwacje tam,gdzie kiedys już bezskutecznie próbowalismy wejść i nie udało się, czyli do Jaskini Niedźwiedziej:-) [/cytuj]

Super ! Bardzo sie cieszę ,że jutro takie  zwiedzanie Wam się szykuje. Jaskinia Niedźwiedzia warta zobaczenia.

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
20 lipiec 2017 22:49

[cytuj autor='mokunka'] Danusiu, to czesem tylko takie zrywy, bo niestety ograniczenia zdrowotne...a krajtroterskie wyprawy naładowują mnie pozytywną energią 🙂  Z kolanem bywa tak, że nawet jak  praktycznie wszędzie autem, gdy mało chodzę to  a ono i tak potrafi boleć solidnie. Natomiast Piernikarnia Śląska to faktycznie miejsce, o którym wcześniej nawet nie słyszałam. Muzem może ma niewielką kolekję ale warsztaty super !Pozdrawiam i zdradź gdzie dziś byliście i co zwiedziłaś ?🙂[/cytuj]

Dzisiaj,po krótkim wypoczynku nad jeziorem  w lubuskiem dotarlismy do Długopola Zdroju:-) A na jutro mamy rezerwacje tam,gdzie kiedys już bezskutecznie próbowalismy wejść i nie udało się, czyli do Jaskini Niedźwiedziej:-)

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
20 lipiec 2017 22:11

[cytuj autor='Danusia']Zuch dziewczyna,dałaś radę . Krzywą Wieżę znam,ale piernikarnia to nowa ciekawostka:-) Zawsze znajdziesz coś ciekawego. Prawdziwa  Ciebie krajtoterka:-)[/cytuj]

Danusiu, to czesem tylko takie zrywy, bo niestety ograniczenia zdrowotne...a krajtroterskie wyprawy naładowują mnie pozytywną energią 🙂  Z kolanem bywa tak, że nawet jak  praktycznie wszędzie autem, gdy mało chodzę to  a ono i tak potrafi boleć solidnie. Natomiast Piernikarnia Śląska to faktycznie miejsce, o którym wcześniej nawet nie słyszałam. Muzem może ma niewielką kolekcję ale warsztaty super !

Pozdrawiam i zdradź gdzie dziś byliście i co zwiedziłaś ?🙂

Edytowano: 2017-07-21 10:51:10

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
20 lipiec 2017 22:01

Zuch dziewczyna,dałaś radę . Krzywą Wieżę znam,ale piernikarnia to nowa ciekawostka:-) Zawsze znajdziesz coś ciekawego. Prawdziwa  Ciebie krajtoterka:-)

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
20 lipiec 2017 21:58

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Super ta Piernikarnia 🙂 Coś dla nas, ale nie wiedziałam o niej 🙂[/cytuj]

Fajnie i od razu mi się skojarzyło ....z Twoim nazwiskiem Aniu 🙂

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
20 lipiec 2017 21:57

[cytuj autor='marian']Pierniki zawsze kojarzą mi się z Toruniem.Nie wiedziałem że na Dolnym Śląsku możemy taką ciekawą piekanie zobaczyć.Na krzywej wieży w  Ząbkowicach też miałem okazje być. [/cytuj]

Racja , że "toruńskie pierniki" to marka sama w sobie. Natomiast te upieczone w Piernikarni Śląskiej w Niemczy cieszą nawet dorosłych. Pewnie Twoje wnuczki Marianie mialyby tam pole do popisu. najmłodszy uczestnik warsztatów miał zaledwie 4 latka.

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika marian
marian
20 lipiec 2017 21:12

Pierniki zawsze kojarzą mi się z Toruniem.Nie wiedziałem że na Dolnym Śląsku możemy taką ciekawą piekanie zobaczyć.Na krzywej wieży w  Ząbkowicach też miałem okazje być. 

Avatar użytkownika Anja
Anja
20 lipiec 2017 15:03

Piękne foremki🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
20 lipiec 2017 13:03

Super ta Piernikarnia 🙂 Coś dla nas, ale nie wiedziałam o niej 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024