Podziemna Trasa Nietoperzowa , pod zamkiem w Nowym Wiśniczu

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Pierwszy wrześniowy weekend udało nam się spędzić w Małopolsce. Trwał tam bowiem w dniach 2-3.09 „Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego” . Niezwykle interesujące przedsięwzięcie, promujące Bochnię i okolice. Region interesujący, choć nie tak rozpropagowany i nie tak doceniany turystycznie.

     Sam wspomniany „Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego” sprawił, że cześć muzeów czy innych obiektów na trasach turystycznych w regionie można było zwiedzać gratis lub za 50% wartości ceny biletu. Turystów nie brakowało, mimo nie najlepszej aury.

, mokunka
, mokunka

Swe podwoje otwierały też miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających np. Zakład Karny mieszczący się w dawnym Klasztorze Karmelitów Bosych , o tym jednak opowiem w innej krajtroterskiej relacji.

Pierwszą odwiedzoną przez nas ciekawostką powiatu bocheńskiego (nowootwartą dla zwiedzających) jest Podziemna Trasa Nietoperzowa , w podziemiach zamku Nowy Wiśnicz. Trasę te udostępniono do zwiedzania przed niespełna dwoma miesiącami. Uroczyste otwarcie i piersi turyści mogli pokonać takową 21 lipca br .

, mokunka
, mokunka

     Trasę wiodącą pod pięknym zamkiem, dawną posiadłością Kmitów i Lubomirskich zwiedzać można z przewodnikiem, w grupach maksymalnie do 20 osób.

Za przewodniczką, podchodzimy do masywnej kraty, zabezpieczającej wejście a następnie schodzimy w dół najpierw kamiennymi schodami, później drewnianą pochylnią. Zatrzymujemy się w wielkiej kamiennej komorze o niskich sklepieniach , gdzie usłyszymy legendę o budowie fundamentów zamku i podziemi przez jenców tatarskich i tureckich podziemi. Próbowali oni ucieczki, na różne czasem karkołomne sposoby lecz udaremniono im to , natomiast miejsca ich złapania oznaczono kolumnami, które po dziś dzień znajdują się w różnych częściach miasteczka. Ile w tym prawdy, nie wiadomo?!

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Wracając jednak do Podziemnej Trasy Nietoperzowej , to upodobały ją sobie nietoperze z gatunku” nocków, gacków i podkowców. Te ostatnie mają pyszczek w kształcie podkówki, stąd ich nazwa.

W podziemiach zaaranżowano m.in. : izbę tortur, z replikami narzędzi , którymi posługiwali się kaci. Ciekawostką jest też replika komory solnej, bliźniaczo podobnej do tych z kopalni w Bochni, jako, iż Lubomirscy, właściciele zamku byli również posiadaczami bocheńskich żup solnych.

, mokunka
, mokunka

Inne pomieszczenia to dawne piwnice winne oraz komory tzw zimne, w których przechowywano żywność.

Najniższym korytarzem są zamkowe stajnie , o relatywnie wysokich kamiennych sklepieniach (tu widzę analogię, ze stajniami na najniższym poziomie w zamku Krzysztopór w Ujeździe). W pomieszczeniach stajennych zachowały się pozostałości dawnej, najstarszej bo XVI –wiecznej bramy wjazdowej prowadzącej na zamek.

, mokunka
, mokunka

Wszystko to szalenie interesujące. Trasa przeznaczona jest nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci powyżej 6 –ciu lat. Ceny biletów, nawet bez bonifikaty nie są wygórowane.

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 12
2017-09-02
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

allie
16 wrzesień 2017 19:18

[cytuj autor='mokunka'] Masz rację allie, iż pwiat bocheński mało rozpropagowany turystycznie. Toteż taka promocja regionu , jak "Wekend z zabytkami powiatu bocheńskiego" należy uznać za interesujące przedsięwzięcie. W kazdym obiekcie, który mozna było w ów wekend odwiedzić otrzymywało sie w gratisie mapkę , z zaznaczeniem ciekawch miejsc i ich opisem. Zrobiłam foto takowej, może się kiedyś przyda ?!🙂Natomiast same podziemia oki, lecz jeśli nie lubisz tego typu atrakcji lub czuła być się nieswojo ....Totyle jest innych ciekawych miejsc.pozdrawioam 🙂 [/cytuj]

Gorzej, że człowiek chciałby wejść nawet tam, gdzie się czuje nieswojo 😉 

A ta mapka z atrakcjami bardzo przydatna, dziękuję 🙂

 

mokunka
16 wrzesień 2017 18:16

[cytuj autor='allie']Okolice Bochni rzeczywiście są chyba relatywnie mało popularne turystycznie; dobrze, że podjęto jakieś działania promocyjne.Bardzo fajna atrakcja, ale na niektórych zdjęciach wygląda dość klaustrofobicznie; nie wiem czy bym się tam nie poczuła nieswojo 🙂[/cytuj]

Masz rację allie, iż pwiat bocheński mało rozpropagowany turystycznie. Toteż taka promocja regionu , jak "Wekend z zabytkami powiatu bocheńskiego" należy uznać za interesujące przedsięwzięcie. W kazdym obiekcie, który mozna było w ów wekend odwiedzić otrzymywało sie w gratisie mapkę , z zaznaczeniem ciekawch miejsc i ich opisem. Zrobiłam foto takowej, może się kiedyś przyda ?!🙂

Natomiast same podziemia oki, lecz jeśli nie lubisz tego typu atrakcji lub czuła być się nieswojo ....Totyle jest innych ciekawych miejsc.

pozdrawioam 🙂

 

allie
15 wrzesień 2017 09:31

Okolice Bochni rzeczywiście są chyba relatywnie mało popularne turystycznie; dobrze, że podjęto jakieś działania promocyjne.

Bardzo fajna atrakcja, ale na niektórych zdjęciach wygląda dość klaustrofobicznie; nie wiem czy bym się tam nie poczuła nieswojo 🙂

Maciej A
13 wrzesień 2017 16:55

Dobry przewodnik to więcej niż połowa sukcesu.

Nie byłem w Nowym Wiśniczu, więc zamek i trasę z przyjemnością bym zwiedził

Joanna
13 wrzesień 2017 14:49

Od razu czytając nagłówek pomyślałam, że to chyba jakaś nowość, bo w Nowym Wiśniczu byłam, zamek widziałam, a podziemi nie było. To znaczy pewnie były tylko nie udostępnione do zwiedzania. Dobrze, że powstała taka trasa.

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2017 11:36

[cytuj autor='mokunka'] Racja, dzieje się w Nowym Wiśniczu 🙂 Trasę owa otwarto dokładnie 21 lipca 2017.Trzeba przyznać , że jest znakomicie przygotowana do ruchu turystycznego a przewodnicy (w każdym razie, ta pani, która nas oprowadzała) miała ogromną widzę i przekazywała ją w bardzo interesującej formie, pełnej ciekawostek i anegdot. [/cytuj]

A to całkiem nowe, dlatego nie było jak my ta bylismy 🙂

mokunka
13 wrzesień 2017 10:46

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Bardzo fajna inicjatywa, warto o niej pisać 🙂 Podziemi nie znałam, ciekawostka 🙂[/cytuj]

Racja, dzieje się w Nowym Wiśniczu 🙂 Trasę owa otwarto dokładnie 21 lipca 2017.

Trzeba przyznać , że jest znakomicie przygotowana do ruchu turystycznego a przewodnicy (w każdym razie, ta pani, która nas oprowadzała) miała ogromną widzę i przekazywała ją w bardzo interesującej formie, pełnej ciekawostek i anegdot.

 

Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2017 10:41

Bardzo fajna inicjatywa, warto o niej pisać 🙂 Podziemi nie znałam, ciekawostka 🙂

mokunka
13 wrzesień 2017 09:21

[cytuj autor='marian']Brawo Mokunko!Uważam że jesteś dobrym tropicielem nowych atrakcji.Ja niestety nie byłem nigdy  w Nowym Wiśniczu.Bardzo ciekawa atrakcja.[/cytuj]

Dzięki Marianie 🙂 . Podziemia fakt, interesujące. Sam Nowy Wiśnicz , to miasto z ogromym potencjałem i nie chodzi tu tylko o podziemia i sam zamek. Opiszę niebawem co jeszcze udało mi się zobaczyć.

 

marian
13 wrzesień 2017 09:07

Brawo Mokunko!Uważam że jesteś dobrym tropicielem nowych atrakcji.Ja niestety nie byłem nigdy  w Nowym Wiśniczu.Bardzo ciekawa atrakcja.

mokunka
13 wrzesień 2017 08:38

[cytuj autor='Anja']Na nietoperze to chyba niekoniecznie bym się chciała natknąć🙂[/cytuj]

Nietoperzy  Anju nie widzieliśmy, bywaja one raczej  w komorach niedopuszczonych do użytku, tych nieoświetlonych. Natomiast nierwielkie śpiące nietoperze widziałam do tej pory  w Grocie Łokietka, Jaskini Raj  i  Jaskini Nietoperzowej. Te występujące w Polsce gatunki są w większości ....wielkości wróbla 🙂

Natomiast sama trasa i historia owych podziemii interesująca. Cieszę się, że udało mi się ją zobaczyć niespełna dawa miesiące od dopuszczenia do ruchu turystycznego.

 

 

Anja
13 wrzesień 2017 07:25

Na nietoperze to chyba niekoniecznie bym się chciała natknąć🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024