Kamienna Góra w Gdyni – miejsce wyjątkowe

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Gdyńska dzielnica Kamienna Góra, uchodzi za jedną z najbardziej elitarnych w mieście. I nie ma się co dziwić. Miejsce godne uwagi. Fascynujące.

Dzielnica Kamienna Góra położona , praktycznie w centrum miasta , doskonale skomunikowana jest z gdyńskim nadbrzeżem , na którym chyba (?) był każdy odwiedzający to nadmorskie miasto , najmłodsze w całej trójmiejskiej aglomeracji.

, mokunka
, mokunka

Od nadbrzeża do Kamiennej Góry jest dosłownie parę kroków. Wystarczy przejść od Skweru Kościuszki, przez Park Rady Europy. Zaledwie kilka minut spacerkiem na wyjątkową pod wieloma względami Kamienną Górę .

Z jej wzniesienia roztacza się piękny widok na miasto oraz na morze. Kiedyś trzeba było powędrować i to sporo po dobrze ponad setce schodów… Obecnie nie trzeba wdrapywać się na szczyt  !Od paru lat dodatkową atrakcją jest kolejka na szczy Kamiennej Góry.

, mokunka
, mokunka

 Kolejka linowa działa  od 2015 roku. Jest to jeden wagonik, jeżdżący wahadłowo . Ów wagonik mknie w górę niecałe 2 minuty, zaledwie. Jest cały przeszklony toteż jadąc możemy obserwować wszystko wokół. Kolejka jest bezpłatna zarówno dla mieszkańców , jak i dla turystów odwiedzających Gdynię . Super - wielki plus dla włodarzy miasta !

Wysokość wzniesienia Kamiennej Góry bywa określana (w różnych publikacjach) jako 48 lub 52 m.n.p.m.Niby nie wiele ale.... 😉

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Do niewielkiego wagonika wchodzi maksymalnie 8 osób. Uważnie tego  pilnuje kursujący stale wagonikiem pracownik ochrony.

Przejazd to ogromna frajda nie tylko dla najmłodszych .

, mokunka
, mokunka

Gdy już dotrzemy na górę czeka nas prawdziwa uczta dla naszych oczu. Widoki na morze, nadbrzeże, gdyńską marinę . Tego nie da się przekazać słowami. To trzeba zobaczyć !!!

Nam udało się być na Kamiennej Górze, w pierwszym dniu października. Prognozy pogody były niejednoznaczne . Raczej mało korzystne, a tu proszę. Piękne słoneczne niebo. Powietrze klarowne, przejrzyste.

, mokunka
, mokunka

Na szczycie znajduje się luneta obserwacyjna.

Pospacerowaliśmy po Kamiennej Górze. Będąc tam nie sposób nie zerknąć na 25 metrowy krzyż, na wzniesieniu. Jak doczytałam to bez mała 25 tonowy kolos, widoczny z kilku punktów Gdyni.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Pod krzyżem obelisk. Ogromne kamienne głazy poświęcone zarówno Obrońcom Wybrzeża z 1939 roku, jak i Armii Krajowej. Ważna symbolika. Wszak człowiek nie żyje tylko teraźniejszością , równie ważna jest historia naszego kraju.

Z Kamiennej Góry dosłownie kilkoma schodkami można dotrzeć do zadbanego Parku im. Marii i Lecha Kaczyńskich.

, mokunka
, mokunka

Dolna stacja kolejki znajduje się natomiast pomiędzy budynkami Teatru Muzycznego i Centrum Filmowego w Gdyni. Warto zwrócić uwagę szczególnie na Teatr Muzyczny im Danuty Baduszkowej , placówkę nie tylko teatralną ale i kulturotwórczą , która od prawie 60 -lat wpisana jest na stałe w pejzaż miasta.

My trafiliśmy na wystawę plenerową poświęconą polskim aktorom XX-lecia międzywojennego i ich dalszym, losom. To jednak już zupełnie inna opowieść….

, mokunka
, mokunka

 Malownicza Kamienna Góra  🙂 wróciłam w to miejsce po wielu latach i obiecałam sobie, że nie był to mój ostatni raz, w tym przepięknym miejscu Gdyni.

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Schody z Kamiennej Góry, mokunka
Park im. M i L. kaczyńskich, na zboczu Kamiennej Góry ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
Wystawa plenerowa przy dolnej stacji kolejki oraz Taetrze Muzycznym ta i 5 kolejnych fo, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Teatr muzyczny im. D. Baduszkowej ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
park Rady Europy ta i 2 kolejne fotki, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Gdyńskie Centrum Filmowe, mokunka
Komentarze 16
2017-10-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
29 październik 2017 16:52

[cytuj autor='Sławek Drawski']Niezłe miejsce[/cytuj]

Racja , miejsce godne uwagi 🙂

 

Sławko
29 październik 2017 16:36

Niezłe miejsce

mokunka
24 październik 2017 23:02

[cytuj autor='Marcin_Henioo']Kolejne miejsce w 3-mieście, którego nie widziałem, ani nie byłem. Dzięki Mokunko za opis i fajne fotki.[/cytuj]

Miejsce , z rewelacyjnym widokiem 🙂 Pewnie kiedyś tam dotrzesz Marcinie_Heniu.

 

Marcin_Henioo
24 październik 2017 22:48

Kolejne miejsce w 3-mieście, którego nie widziałem, ani nie byłem. Dzięki Mokunko za opis i fajne fotki.

mokunka
22 październik 2017 15:26

[cytuj autor='marian']Bardzo ciekawa dzielnica.Uwielbiam takie miejsca z cudownymi widokami.Chętnie bym zobaczył te miejsce.[/cytuj]

Napewno Marianie i tam dotrzesz 🙂 Znając Twoją pasję poznawania, pewnie dane ci będzie być na Kamiennej Górze w Gdyni !

Miejsce - jak dla mnie- rewelacyjne, podobnie jak Klif Orłowski , który opisywałam w poprzedniej wyciece. Gdynia ma tak wiele mniejsc, w których zdecydowanie warto być.

 

Edytowano: 2017-10-22 15:33:23

mokunka
22 październik 2017 15:23

[cytuj autor='Danusia']W Teatrze Muzycznym w Gdyni byłam kilka razy, w samej dzielnicy byliśmy wielokrotnie,ale na Kamienną Gorę jakoś nie było okazji wjechać:-) Fajnie,że wykorzystaliście swój pobyt w Gdyni by to uczynić, tym bardziej,że pogoda umożliwiła wam podziwanie widoków w pełnej krasie.Edytowano: 2017-10-22 13:41:27[/cytuj]

Faktycznie pogoda dla nas byla bardzo łaskawa Danusiu🙂

Kamienną Górę znałam wcześniej byłam na niej dwukrotnie , drepcząc po schodach ale było to lata temu. Teraz dzięki kolejce mogłam znowu być w tym wyjątkowo urokliwym miejscu. Po schodach nie dałabym rady (niestety).

Ty masz tam relatywnie blisko. Napewno niejednkortonie będziesz miała możliwość  być na Kamiennej Górze. Natomiast ja teatr widziałam tylko z zewnątrz.

Tak to już bywa na krajtrotereskich trasach , coś za coś 🙂

 

 

marian
22 październik 2017 14:38

Bardzo ciekawa dzielnica.Uwielbiam takie miejsca z cudownymi widokami.Chętnie bym zobaczył te miejsce.

Danusia
22 październik 2017 13:41

W Teatrze Muzycznym w Gdyni byłam kilka razy, w samej dzielnicy byliśmy wielokrotnie,ale na Kamienną Gorę jakoś nie było okazji wjechać:-) Fajnie,że wykorzystaliście swój pobyt w Gdyni by to uczynić, tym bardziej,że pogoda umożliwiła wam podziwanie widoków w pełnej krasie.

Edytowano: 2017-10-22 13:41:27

mokunka
19 październik 2017 21:30

[cytuj autor='allie'] Bardzo się cieszę, że Gdynia Wam się tak podoba, bo jestem niepoprawną lokalną patriotką 🙂 [/cytuj]

I bardzo dobrze,że tak silny u ciebie patriotyzm lokalny ,  waszak to piękne tereny 🙂))

 

allie
19 październik 2017 21:28

[cytuj autor='mokunka'] Allie 🙂 ależ ty masz farta mieszkać tak blisko Kamiennej Góry !!! Racja -szcześćiara .Zgadzam się z powyższym. Miejsce tak bardzo urokliwe.Tak cudowne. [/cytuj]

Bardzo się cieszę, że Gdynia Wam się tak podoba, bo jestem niepoprawną lokalną patriotką 🙂

 

mokunka
18 październik 2017 20:26

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Nie byłam w tej dzielnicy, wydaje się bardzo ładna i ciekawa, super, że ta kolejna jest i że jest bezpłatna 🙂[/cytuj]

Kolejka Aniu,  jest bardzo fajna ! Nie trzeba się wspinać po schodach, co czyniłam będac tam wcześniej....

A widoki z Kamiennej Góry rewelka.

 

mokunka
18 październik 2017 20:23

[cytuj autor='allie']Jedno z moich absolutnie ulubionych miejsc w Gdyni, oaza spokoju w centrum miasta. Mam do niego 15 minut spacerkiem - szczęściara ze mnie 🙂 Fajnie, że u nas byłaś, mokunko 🙂[/cytuj]

Allie 🙂 ależ ty masz farta mieszkać tak blisko Kamiennej Góry !!! Racja -szcześciara .Zgadzam się zprzedmówczynią. Miejsce tak bardzo urokliwe.Tak cudowne.

 

Edytowano: 2017-11-27 11:51:03

allie
18 październik 2017 19:54

Jedno z moich absolutnie ulubionych miejsc w Gdyni, oaza spokoju w centrum miasta. Mam do niego 15 minut spacerkiem - szczęściara ze mnie 🙂 Fajnie, że u nas byłaś, mokunko 🙂

Anna Piernikarczyk
18 październik 2017 14:32

Nie byłam w tej dzielnicy, wydaje się bardzo ładna i ciekawa, super, że ta kolejna jest i że jest bezpłatna 🙂

mokunka
18 październik 2017 13:36

[cytuj autor='Anja']Piękne widoki.[/cytuj]

Racja Anju🙂 Widoki przepiękne wprost. Niezapomniane....

 

Anja
18 październik 2017 12:50

Piękne widoki.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024