W Wambierzycach i Ratnie Dolnym

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Początkowo wycieczkę miałam zatytułować „W Wambierzycach i Ratnie Dolnym czyli odwiedziny u zaprzyjaźnionego zakonnika”, tego dzięki, któremu kiedyś zwiedziliśmy cały kościół, wirydarz, klasztor ze wszelkimi zakamarkami na Górze Świętej Anny .

Krajtroterzy, którzy już parę lat są na PSz, wiedzą , iż brat zakonny to kolega z turnusu rehabilitacyjnego. Zdecydowanie nie spędza całego dnia na klęczkach 😉 bardziej w zakonnej kuchni, bowiem jest w zakonie kucharzem. To tylko taka dygresja. Przypomnienie. Byliśmy u niego przez parę dni.

, mokunka
, mokunka

Wambierzyce dobrze znamy. Kalwarię, szopkę, wzgórze dzwonów i rzecz jasna bazylikę. Toteż tym razem pochodziliśmy z bratem zakonnym po mniej znanych zakamarkach Wambierzyc. Nawet dobrze się złożyło, bo akurat była tam jakaś pielgrzymka na motorach i całe Wambierzyce pełne były owych zaparkowanych jednośladów oraz ich właścicieli ubranych w charakterystyczny sposób.

Unikając tłumów zwiedziliśmy zakon Franciszkanów . Oczywiście , w kuchni zakonnej (królestwie brata Jarka) też byłam. No jak by inaczej?! Powędrowaliśmy na wzgórze tuż za bazyliką . Która systemem niewielkich budynków i bram przechodzi w miejską zabudowę. Z tej perspektywy monumentalny budynek bazyliki wygląda całkiem inaczej….

, mokunka
, mokunka

Wybraliśmy się też co nieco pozwiedzać w okolicy. Tym razem wybór padł na Ratno Dolne. Niewielką wioskę Kotliny Kłodzkiej, gdzie na wzgórzu nad fosą stoi średniowieczny zamek. Powinnam teraz przejść na czas przeszły bowiem zamek i owszem stał całe wieki. Od 1343 roku, kiedy to pierwszy średniowieczny, wówczas niewielki zamek (później wielokrotnie przebudowywany i rozbudowany) wybudował ród Panowiców (Pannwitzów) bo i taką pisownię nazwiska można spotkać.

Zamek w Ratnie Dolnym , choć wielokrotnie zmieniał właścicieli pięknie prezentował się jeszcze na fotkach sprzed 1945 roku. Później jego koleje były zbieżne , z wieloma innymi zabytkami . W samym zamku , jak i wielu zabudowaniach przyramkowych (w co trudno uwierzyć ) był PGR. Ot gospodarka socjalistyczna ! W późniejszym okresie był tam dom Wypoczynkowy ZNP a od lat 70 -siątych hotel, który dość kiepsko prosperował.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

W latach 90-siątych XX wieku, wiele zabytków już odnawiano, ratując od zniszczenia i doceniając ich znaczenie i walory historyczne . Niestety ten w Ratnie Dolnym nie doczekał się rewitalizacji.

Prywatny właściciel , który nabył go tanio najpierw go zaniedbał a następnie opustoszały zamek spłonął .W niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Jak wieść gminna niesie właściciel dobrze go ubezpieczył i podpalił. A może to tylko plotki?

, mokunka
, mokunka

Przyroda upomniała się o swoje prawa. Fosa jest obecnie podsychającym brudnym zbiornikiem, grzęsawiskiem, do którego nie sposób dotrzeć poprzez ogrodzenie zakończone drutem kolczastym ! Drzewa i krzewy zarastają pozostałości wiekowej budowli.

Ruiny straszą. Z ulicy trudno dostrzec cokolwiek. Dopiero po dostaniu się na wzgórze polną , kamienistą drogą widać ślady dawnej świetności. Zamku i zabudowań przyramkowych.

, mokunka
, mokunka

Żal patrzeć na to wszystko , co jeszcze niespełna 30 lat temu były kilkuwiekowym, pięknym zamkiem Kotliny Kłodzkiej .

Od 2013 roku zamkiem w Ratnie Dolnym zainteresowało się Towarzystwo Ratowania Zabytków, które czyni starania aby odebrać go właścicielowi, który doprowadził go do takiego stanu .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

 

 

, mokunka
, mokunka

 

, mokunka
widok bazyliki od strony wzgórza ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Dom Pielgrzyma, mokunka
budynek pierwszego wambierzyckiego'szpitala
Budynek Zakonu Franciszkanów, mokunka
przy bdynku zakonnym ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
w zakonie ta i 3 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
w zakonnej kuchni ta i kolejna fota, mokunka
jednoślady z pielgrzymki
, mokunka
, mokunka
, mokunka
ratno Dolne ta i pozostałe 24 foty.Ruiny zamku i zabudowań przyzamkowych, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 15
2017-07-17
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
01 grudzień 2017 18:21

[cytuj autor='Roman Świątkowski']Często odwiedzasz te okolice - Kotlina Kłodzka.Fajna wycieczka , ładne fotki ale co tam z Twoją kontuzją, noga zdrowa czy..pozdrawiam [/cytuj]

Lubię Kotlinę Kłodzką. Chyba nie ja jedna wśród Krajtroterów. Wiele razy byłam, a zawsze dane mi wstąpić do jakiegoś miejsca , którego wcześniej nie zobaczyłam. W tym roku był to Radków, Ratno Dolne z tych, które juz opisałam. Na swoją kolej czekają jeszcze inne niewielkie choć ciekawe miejsca tego regionu.

A moje kolano Romciu, cóż ono juz nigdy nie będzie takie jak przed urazem i operacją...

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
01 grudzień 2017 18:16

[cytuj autor='Danusia']Fajnie mieć takiego zaprzyjaźnionego zakonnika:-) I miłe spotkanie i miłe zwiedzanie za jednym razem. Światynię w Wambierzycach widziałam,ale...nie widziałam. Bo akurat był remont i wszystko było przysłonięte. A ratna wogóle nie zna, tak,że...mus tam kiedyś pojechać,znowu...:-)Edytowano: 2017-11-26 21:00:02[/cytuj]

Fajnie 🙂 Faktycznie , brat Jarek teraz już przeniesiony w inne miejsce. ( Nie wiedziałam wcześniej, że w zakonach a moze tylko u Franciszkanów taka rotacja). Może kolejny klasztor będzie nam dane oglądać 🙂?

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
26 listopad 2017 23:03

[cytuj autor='marian']Przewodnik jak marzenie.Miejmy nadzieję że i tym zamkiem ktoś się zainteresuje .[/cytuj]

 Tak nasz "osobisty" przewodnik oprowadzał nas w miejsca (na ogół) niedostępne dla zwiedzających w Wambierzycach. Natomiast Ratno Dolne , to niewielka miejscowość niedaleko Wambierzyć , którego zamek mógłby być doskonałą promocją i magnesem dla turystów. Ojjj, szkoda, że tak niszczeje...

 

Avatar użytkownika marian
marian
26 listopad 2017 22:31

Przewodnik jak marzenie.Miejmy nadzieję że i tym zamkiem ktoś się zainteresuje .

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
26 listopad 2017 20:59

Fajnie mieć takiego zaprzyjaźnionego zakonnika:-) I miłe spotkanie i miłe zwiedzanie za jednym razem. Światynię w Wambierzycach widziałam,ale...nie widziałam. Bo akurat był remont i wszystko było przysłonięte. A ratna wogóle nie zna, tak,że...mus tam kiedyś pojechać,znowu...:-)

Edytowano: 2017-11-26 21:00:02

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
24 listopad 2017 18:55

[cytuj autor='Anna Piernikarczyk']Ciekawe to Ratno 🙂 Może się coś poprawi![/cytuj]

Tak, bardzo ciekawa budowla , oby zdażono z rewitalizacją , bo stan jej tragiczny .....

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
24 listopad 2017 18:51

[cytuj autor='Joanna']Ciekawe jest takie zwiedzanie z trochę innej strony niż zazwyczaj, a nawet od kuchni.[/cytuj]

Faktycznie Joanno, od kuchni również dosłownie i w przenośni 😉

 

 

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
24 listopad 2017 10:16

Faktycznie ciekawie i ładnie,

zmienia się w kraju wiele, więc może i tym zameczkiem ktoś się zajmie

pozdrawiam

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
24 listopad 2017 08:51

Ciekawe to Ratno 🙂 Może się coś poprawi!

Avatar użytkownika Joanna
Joanna
23 listopad 2017 14:08

Ciekawe jest takie zwiedzanie z trochę innej strony niż zazwyczaj, a nawet od kuchni.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
23 listopad 2017 11:16

Często odwiedzasz te okolice - Kotlina Kłodzka.

Fajna wycieczka , ładne fotki ale co tam z Twoją kontuzją, noga zdrowa czy..

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
23 listopad 2017 10:54

[cytuj autor='mokunka'] Dzięki Anju 🙂 W Wambierzycach to były bardziej odwiedziny niż typowa "zwiedzajka". Natomiast w Ratnie Dolnym byłam po raz pierwszy.Natomiast jeśli chodzi o wycieczkę  to wczoraj coś się podwieszało na PSz , ciągle mialam komunikat o treści "nieznany błąd" ale wycieczkę mam oznaczoną jako upublicznioną .pozdrawiam 🙂 [/cytuj]

Teraz już tak, rano widniała jako prywatna🙂

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
23 listopad 2017 10:16

[cytuj autor='Anja']Jak zwykle interesująco. Ale myślałam, że na wycieczkę oznaczoną jako prywatna nie można wejść.[/cytuj]

Dzięki Anju 🙂 W Wambierzycach to były bardziej odwiedziny niż typowa "zwiedzajka". Natomiast w Ratnie Dolnym byłam po raz pierwszy.

Natomiast jeśli chodzi o wycieczkę  to wczoraj coś się podwieszało na PSz , ciągle mialam komunikat o treści "nieznany błąd" ale wycieczkę mam oznaczoną jako upublicznioną .

pozdrawiam 🙂

 

Avatar użytkownika Anja
Anja
23 listopad 2017 07:45

Jak zwykle interesująco. Ale myślałam, że na wycieczkę oznaczoną jako prywatna nie można wejść.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
22 listopad 2017 21:57

Aż żal patrzeć na zdjęcia tego zamku w Ratnie :-( No, ale taka rzeczywistość, niestety. A wycieczka u braciszka bardzo widać ciekawa, fajne takie znajomości :-)

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Ratno Dolne

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024