Czantoria, Soszów i Stożek

Panorama z wyciągu, Marta
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Ze stacji PKP Ustroń Polana przeszłyśmy kawałeczek do wyciągu, podjechałyśmy na Polanę Stokłosicę. Jadąc, można rozkoszować się ładnymi widokami: panorama górska i piękny las. Od Polany dalsza droga już na piechotę - kolejno Czantoria, obejrzenie czeskiego schroniska, powrót na szczyt Czantorii (schronisko jest nieco niżej) i spacer ku Soszowowi. Piękne lasy bukowe, teraz okryte świeżą soczystą zielenią, mnóstwo starych drzew, o pięknie ukształtowanych konarach i pniach, urocze leśne ścieżki, zachęcające do śmignięcia po nich rowerem😉 Od Soszowa ładne widoki na rozpościerającą się panoramę pól i gór, niestety pogoda zaczęła się psuć. Dotarłyśmy do schroniska na Stożku - bardzo ładny budynek, w środku wiszą stare narty wyeksponowane na ścianie jako ozdoba😉 Zaraz po opuszczeniu budynku schroniska dopadł nas deszcz i mgła, więc wiele sobie już nie pooglądałyśmy. Końcówka trasy na stacji PKP Wisła Głębce.
W porównaniu z Beskidem Żywieckim Śląski (przynajmniej rejony omawiane w tej wycieczce) wydaje się być łagodniejszy, bardziej 'ucywilizowany', Żywiecki jednak jest surowszy, dzikszy. Choćby same trasy: Śląski: żwirowe, lesne drogi - Żywiecki: błoto i kamienie, gałęzie, patyki leżące na szlaku😉 Oba regiony są piękne, ale do mnie bardziej przemawia dzikość Żywieckiego.
Świeża wiosenna zieleń lasów Beskidu, Marta
Takie widoki są w okolicach Soszowa, Marta
Schronisko na Soszowie, Marta
Widoczek ku Stożkowi, Marta
Las koło Stożka, Marta
Schronisko na Stożku, Marta
Stare narty.. na takich się kiedyś jeździło;), Marta
Mgła zasnuła Stożkowe lasy.., Marta
Czantoria, Soszów i Stożek, Marta
Jazda ku Czantorii, Marta
Komentarze 2
2009-05-16
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
25 wrzesień 2012 21:57

ladna wyprawa.

 

Pozdrawiam Karol Barsolis

Małgorzata
19 maj 2009 21:21
Zgadzam się z Tobą, Marto, że szlaki Beskidu Śląskiego zdają się dość "ucywilizowane". Podobne wrażenie odniosłam wędrując w przeciwnym kierunku, tzn. od Stożka na Czantorię (zapraszam do przeczytania mojej relacji). Miło wspominam pobyt w tamtych okolicach i kiedyś pewnie się skuszę na bardziej "dziki" Beskid Żywiecki.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024