Barlinek
Barlinek
Akt lokacyjny Barlinka pochodzi z 1278 roku. W najstarszych dokumentach miasto występuje pod nazwą Nowy Berlin, następnie jako Mały Berlin, Berlinek. Po II wojnie nazwę zmieniono na Barlinek. Miasto padało wielokrotnie ofiarą pożarów, epidemii, wojen i rabunków. Ostatni wielki pożar miał miejsce w 1852 roku. Zniszczył część starówki, wieżę kościelną oraz średniowieczny ratusz. Obecnie w miejscu ratusza stoi fontanna wybudowana w 1912 roku. Przełom XIX i XX wieku to czasy wielkiego rozwoju Barlinka. Stał się popularnym kurortem i uzdrowiskiem, ulubionym przez mieszkańców Berlina. W wyniku II wojny światowej Barlinek został mocno zniszczony, ucierpiała szczególnie staromiejska zabudowa rynku.
Obecnie Barlinek to wyjątkowe miejsce położone w południowej części województwa zachodniopomorskiego. Posiada 15 tysięcy mieszkańców oraz bogatą ofertą turystyczną, silny przemysł oraz rozwiniętą sferę usług.
Najbardziej znaną postacią urodzoną w Barlinku jest Emanuel Lasker – mistrz świata w szachach w latach 1894-1921, filozof i matematyk. Tytuł mistrza utrzymał przez 27 lat i jest to rekord nie pobity do dnia dzisiejszego.
Muzeum Regionalne mieści się na ul. Niepodległości 17. W muzeum znajduje się szereg ekspozycji. Można zobaczyć wystawy dotyczące Emanuela Laskera, archeologii, etnografii. Obecnie jest spora wystawa ceramiki. Bilet do muzeum kosztuje 5 zł. Szkoda, że w samym muzeum nie można nabyć przewodnika czy katalogu wystaw.
Rynek staromiejski - jest położony w samym centrum miasta. Tu kwitnie życie kulturalne i rozrywkowe. Ozdobą rynku jest fontanna. Powstała w 1912 roku, jest dziełem monachijskiego rzeźbiarza Ackermana.
Kościół gotycki – najstarsza gotycka świątynia powstała w XIII wieku. Kościół był kilka razy przebudowywany, a ostateczny kształt uzyskał po pożarze w1852 roku. Nadbudowano wówczas wieżę, która obecnie ma 52 metry.
W mieście można także zobaczyć pozostałości murów obronnych z XIV wieku (około 480 m)
Opis na podastawie broszury: Szlakiem szachowego mistrza świata Emanuela Laskera