Zielona Góra - ciekawe miejsca
Kolejna wycieczka po Zielonej Górze
Dzisiejszą wycieczkę rozpoczynam przy Obserwatorium Astronomicznym mieszczącym się w Zielonej Górze przy ul. Lubuskiej 2. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego mieści się w budynku znanym pod nazwą Wieża Braniborska. Jest to stary, poniemiecki budynek wybudowany w połowie XIX wieku w celu obserwacji nieba. Nieprzerwanie, od ponad 150 lat służy celom astronomicznym. Obecnie budynek jest siedzibą kilku instytucji, m.in.: Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zielonogórskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a także Fundacja Rozwoju Centrum Astronomii. Po uzgodnieniu istnieje możliwość zobaczenia sprzętu do obserwacji nieba.
Ogród Botaniczny w Zielonej Górze
Następnie przenosimy się na drugi koniec Zielonej Góry i odwiedzamy Ogród Botaniczny mieszczący się na ul. Botanicznej. Przed wejściem do Ogrodu znajduje się spory parking dla samochodów oraz stojaki na rowery. Nie ma więc problemu z pozostawieniem pojazdów. Bilet wejściowy do ogrodu, w cenie 2 zł kupujemy w parkomacie stojącym przed wejściem.
Ogród Botaniczny w Zielonej Górze powstał w 1925 roku i miał powierzchnię około 2 ha. Po wojnie uległ zaniedbaniu. Odbudowany w latach 2006-2007, kosztował 6 mln zł.
Znajduje się w nim ponad 500 gatunków i odmian roślin, głównie drzew i krzewów, a także bylin i pnączy pochodzących z Europy, Azji i obu Ameryk. Przy wejściu znajduje się staw, w którym pływają barwne ryby. Dalej możemy podziwiać już różne okazy roślin. Na środku ogrodu znajduje się budynek o ciekawej formie, w którym spokojnie możemy posiedzieć w cieniu i odpocząć.
Wieża Wilkanowska, dawniej Bismarcka
Gdy już odpoczniemy w ogrodzie, a mamy jeszcze trochę sił i chęci, możemy pokusić się o pieszy spacer po lesie (można tę drogę pokonać na rowerze) i dotrzeć do tzw. Wieży Bismarcka. Ciężko jest mi opisać dokładnie drogę, jak do niej dojść, ale pytając napotkanych spacerowiczów znajdziemy ją w środku lasu. Niestety nie jest ona zaznaczona na mapie i nie ma znaków w lesie. Moja nawigacja wskazywała przed wejściem do wieży współrzędna: E 15:27’34.21’’ N 51:54’55.31’’ Miejsce jest urokliwe i warto je odwiedzić. Przed wojną budynek była wieżą widokową, wybudowaną z czerwonej cegły. Ma wysokość 20 metrów. Znajduje się na szczycie Góry Wilkanowskiej (Kosowej Góry) na wysokości 221 m n.p.m., najwyższego wzniesienia Wału Zielonogórskiego. Obecnie należy do Nadleśnictwa i służy jako wieża obserwacyjna, przeciwpożarowa. Ponoć można wejść do środka, gdy są pracownicy, ale osobiście jeszcze na nich nie trafiłem. Przy wieży są ławeczki i kosz. Zawsze można tu spotkać ludzi chociaż znajdujemy się w środku lasu.
Zapraszam do odwiedzenia opisanych miejsc.