Skamieniałe Miasto i Wąwóz Czarownic - Ciężkowice

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, mokunka

Ciekawe formy skalne na ogół kojarzą nam sie z Jura Krakowsko-Częstochowską , z Sudetami a konkretnie Górami Sowimi , Izerskimi, Stołowymi czy Tatrami a na południu Małopolski na tzw Pogórzu Ciężkowickim, jest coś co zaciekawi napewno i dorosłych i dzieciaki.To właśnie Skamieniałe Miasto z wieloma formami skalnymi o różnych kształtach i nazwach.Aby przewędrować cały Rezerwat Przyrody i dotrzeć do ich najdalszego zakątka czyli tzw Wąwozu Czarownic i skalnego wodospadu można rozpocząć swą wędrówkę od wejścia do Skamieniałego Miasta znajdującego się w drodze na Tarnów lub powędrować niebieskim szlakiem z centrum Ciężkowic (małego Galicyjskiego miasteczka). Jesli podjedziecie na parking juz miła niespodzianka , otóż parking bezpłatny(!) i duzy, taki naprawde spory ,że napewno nie będzie problemów z zaparkowaniem.

Pierwsza ogromna forma skalna tuz przy parkingu nazywa sie Grunwald inne maja nazwy np Warownia dolna i górna, Pieczarka, Czarownica, Borsuk, Ratusz...i wiele innych. Jednak nazewnictwo w odniesieniu do kształtu poszczególnych skał jest powiedzmy sobie dość luźne 🙂. Nie mniej jednak wszystkie skalne formacje są przepiękne, oryginalne i o sporych rozmiarach !  Uruchamiają naszą wyobraźnię.

Skamieniałe Miasto Ciężkowice, mokunka
Skamieniałe Miasto Ciężkowice, mokunka

Interesujace skały w formie urwiska tuż nad brzegiem przepływającej w dole rzeki, to trsa na punkt widokowy (do nich prowadzi specjalna kładka , zawieszona nad ulicą ). Po drodze turyści mogą odczytywać  wiele cennych  informacji z tablic info  na trasie wędrówek o florze i faunie tego regionu, o składzie geologicznm podłoża i form skalnych.

W Skamieniałym Miescie , jest nieco wspinania pod górę, powinno się chodzić wyłącznie wyznaczona trasą. Większoć turystów się temu podporządkowuje, co jednak nie znaczy, że wszyscy...cóż.Szkoda !

, mokunka
, mokunka

Wawóz Czarownic to fragment nieco oddalony od Rezerwatu.  Jest to (zgodnie z nazwą ) wąwóz, który prowadzi do wyjątkowego skalnego wodospadu. Wędrówka tym razemostro  w dół, po wystających korzeniach drzew, drewnianych miejscami spróchniałych schodach, wąziutkimi ścieżkami. Należy stapać bardzo, bardzo ostrożnie .

Widok wodospadu niezapomniany. My co prawda byliśmy  tam okresie pięknej słonecznej pogody, więc wodospad nie był zbyt okazały , Podobno po deszczach jest on kilkakrotnie większy. Można go wtedy podziwiać w pełnej krasie. Czemu zawdzięcza nazwę Wawóz Czarownic , krażą różnie wersje; ja nazwałabym go żartobliwie wąwozem komarów , bo pocięły mnie okropnie (do tej pory mam "pamiątki" w postaci sladow po ugryzieniach) ; lecz i tak było warto tam powędrować !!!

Skamieniałe Miasto Ciężkowice, mokunka
, mokunka
, mokunka

Rezerwat Skamieniałe Miasto, to ewenement przyrody nieożywionej, na południu Polski. Analogiczne formy skalne można jeszcze zobaczyć w Rezerwacie Prządki , na Podkarpaciu. Jednak tam jeest ich zdecydowanie mniej , nie ma też dobrej infrastruktury turystycznej, tak jak w Ciężkowicach w Skamieniałym Mieście .

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Ciężkowice, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Skałki w Ciężkowicach, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Wąwóz Czarownic Ciężkowice, mokunka
Wąwóz Czarownic w Ciężkowicach, mokunka
Wąwóz Czarownic Ciężkowice, mokunka
, mokunka
Komentarze 9
2011-08-24
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
11 wrzesień 2011 19:30

Zdecydowanie jest bezplatny🙂)) w kazdym razie w sierpniu byl.pozdrawiam

Juudolf
10 wrzesień 2011 12:51

Dzień dobry 🙂

Chciałam zapytać, czy wstęp do Skamieniałego Miasteczka jest płatny? 🙂

mokunka
29 sierpień 2011 08:54

  To do latania na miotle Magda - juz trzy jestesmy🙂)) toż to będzie najciekawsza atrakcja Wąwozu Czarowic 🙂))

Magdalena
28 sierpień 2011 21:58

chętnie bym się dołączyła 😉 o skamieniałym mieście w Ciężkowicach już słyszałam, widziałam jakieś zdjęcia w internecie - zadziwiające miejsce ... 

mokunka
28 sierpień 2011 21:21

Toja, na miotle to pewnie byśmy polatały po "wąwozie czarownic"  ,napewno nie tylko, we dwie 🙂))

toja1358
28 sierpień 2011 20:51

Bardzo fajna wycieczka. Szkoda, że tak daleko ode mnie i muszę nieco poczekać z odwiedzeniem tego ciekawego miejsca, a tak chciałoby się wsiąść na miotłę i do koleżanek 🙂))

Pozdrawiam

Paweł Gąsiorek
28 sierpień 2011 11:25

Zachęcający opis i galeria!

 

mokunka
25 sierpień 2011 15:19

Tak Adamie, miejsce bardzo ciekawe, zadziwiające i urokliwe, choć   nie tak znane jak inne ciekawe formy skalne (np te w Sudetach).Polecam serdecznie wszystkim 🙂

Ostatnio edytowany: 2011-08-25 21:56

Adam Prończuk
25 sierpień 2011 07:01

Bardzo ciekawe miejsce! Niestety tego sierpnia komary są wszędzie!

Zwiedzone atrakcje

Skamieniałe Miasto

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024