Bóbrka -Skansen przemyłu naftowego

Skansen Przemysłu Naftowego, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Będac tego lata na Podkarpaciu (w Ciężkowicach- tam gdzie skamieniałe miasto) codziennie planowaliśmy wycieczki aby zwiedzić jak najwięcej ciekawostek tego rgionu. Dotarliśmy także do Bóbrki k/Krosna -trasa Krosno -Dukla ,gdzie jest Skansen przemysłu naftowego i gazownictwa im Ignacego Łukasiewicza.

Skansen jest położony na ogromnym terenie, czemu nie ma się co dziwić zważywszy na gabaryty niektótych eksponatów. A są tam szyby naftowe, urządzenia wiertnicze, transportowe dla ropy naftowej i gazu. Mnóstwo przyrządów pomiarowych oraz tzw drobnicy czyli gazomierzy, manometrów oraz takich urządzeń , których przeznaczenie ( dla laika) byłoby zapewne tajemnicą - gdyby nie bardzo czytelne tablice , z ciekawie przekazanymi informacjami. Jest też dawny warsztat i mały zakład przerobu ropy, które jeszcze 100 lat temu, funkcjonowały na Podkarpaciu. Cały Skansen jest bardzo zadbany : mnóstwo zieleni, równe alejki, dużo ławek. Można spacerować ogladać , czas biegnie wolno...Prawie tak jak za czasów Ignacego Łukasiewicza (sławnego Polaka, Lwowskiego aptekarza) ;wiele maszyn i sprzętów pamięta rzeczywiście jego czasy a podobno są tam również takie, którymi sam Łukasiewicz się posługiwal dokonując rafinacji ropy naftowej i tworząc pierwsza lampę naftową!

, mokunka
, mokunka

Ciekawą częścia Skansenu są dwa nowe budynki, w ksztalcie ogromnych zbiornków do przechowywania gazu ziemnego.Tam mieści sią część multimedialna. Można więc uczesniczyć w wirtualnej wycieczce do całkiem wspólczesnej rafinerii. Obejrzeć wirtualnie sieć gazociągów przesyłowych na terenie Polski a także zawędrowac do "wnętrza ziemi" prawie ...dosłownie , ponieważ krętymi schodani udajemy sie kilka kondygnacji w dół. A tam czekają niespodzianki w postaci pokazów multimedialnych. Obrazują nam one, jak przed milionami lat powstawały surówce naturalne ziemii. Zaciekawi to nie tylko dzieciami lecz również dorosłych!

Ceny biletów nie są wygórowane, parking bezpłatny lecz niewielki i część aut parkowała na wąskiej drodze dojazdowej.

, mokunka
, mokunka

http://www.skanseny.net/skansen/bobrka

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazownictwa, mokunka
Bóbrka koło Krosna, mokunka
Skansen w Bóbrce, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Skansen w Bóbrce, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Muzeum w Bóbrce, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Bóbrka, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 0
2011-09-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024