Krosno i zamek Kamieniec

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W czasie wakacyjnych wędrówek dotarliśmy do Krosna-miasta pogranicza kultur. Droga z Ciężkowic (tm gdzie Skamieniałe Miasto) nie była zbyt długa okolo 60km , jednak remonty dróg i co sie z tym wiąże ruch wahadłowy na kilku odcinkach sprawiały , że jazda zajęła sporo czasu.

Na miejscu jednak zaraz zapomnieliśmy o wszystkim. Piękny odnowiony rynek aż zachęciał do spacerów w ten piękny słoneczny dzień. Połaziliśmy po wąziutkich , wyłożonych kocimi łbami uliczkach .Super jakby wchodziło sie do innej strefy czasu( 100 , 200 a może wiecej lat wstecz) ...kamieniczki , każda inna miała swój urok (nie to co blokowiska!)

, mokunka
, mokunka

Celem naszej wycieczki było Muzeum Podkarpackie, znajdujące się niedaleko rynku.Wspaniałe ekspozycje tematyczne , ułożone w/g historycznej chronologii. Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się w podziemiach...tam autentyczne fragmenty dawnych miejskich murów. Elementy z wykopalisk archeologicznych, dawne, plany, mapy, skany dokumentów sprzed wieków. Przewodnik chętnie (ale nienachalnie) opowiadał, wyjaśnial itp.

Ciekawa była ekspozycja lamp naftowych , z repliką lampy , która skonstruowal -jako pierwszy na świecie- Polak ,lwowski aptekarz Ignacy Łukaszewicz. Jego życiu i pracy poświecony jest spory fragment ekspozycji muzealnej.

, mokunka
, mokunka

Dla miłosników militariów też w Muzeum Podkarpackim się coś ciekawego znajdzie . Mundury ,boń sprzed kilku stuleci aż do czasów II wojny światowej.Jest też sporo malarstwa ,zabytkowych mebli.

Szkoda, że nie udało nam sie odwiedzić huty szkła ;choć mieliśmy taki zamiar. Niestety, to tylko dla grup zorganizowanych, cóż...

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Z Krosna udaliśmy sie około 8 km , krętą wąziutką, aslaltową dróżką do Zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Ponieważ kilka razy zamek był już na naszym portalu opisywany, wspomnę jedynie , że Aleksandera Fredro właśnie ów zamek zafascynował i właśnie w nim umieścil komediiopisarz akcję Zemsty. Świetnie to wykorzystują dzisiejsi restauratorzy, którzy swoją niewielką knajpkę u podnóża zamku w Odrzykoniu nazwali Chatą Papkina. Trzeba przyznać, ze chata drewniana i otoczona piękną roslinnością. Tak oto historia przeplata się z terażniejszością🙂))

Dodam , że pod zamkiem bardzo trudno zaparkować droga bardzo wąska (jak już wspomniałam) a miejsc parkingowych brak (niestety) bo ruiny zamczyska ciekawe i chętnych do zwiedzania nie brakuje.

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Zamek w Odrzykoniu, mokunka
Zamek Kamieniec, mokunka
Zamek Odrzykoń, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 5
2011-10-01
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
21 wrzesień 2013 14:47

Fajna inspiracja na kolejne wyprawy:-) W Bieszczadach byłam tylko raz i to bardzo dawno temu. Chjciałabym odświeżyć te rejony. Ahh,tyle jest jesczez pieknych miejsc,które warto w Polsce zobaczyć. Szkoda,że nie wszyscy potrafią to zauważyć i docenić.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
17 październik 2011 14:05

Zbyszku , warto sie wybrac!Mnie tez inspierują opisy w Polskich Szlakach aby planowac kolejne wyjazdy🙂))

Avatar użytkownika Zbyszek Mat
Zbyszek Mat
17 październik 2011 08:41

Witam

Ciekawe miejsce. I zamek, i sławni ludzie. Już wpisuję do „bazy” miejsc, które warto odwiedzić w czasie wiosennych wojaży.

Pozdrawiam

Zbyszek Mat

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
02 październik 2011 21:19

Ciesze sie Arku, że sie podobało.Warto tam podjechac, zwlaszcza, ze wokół tez jest co zwiedzac.Odżykon niedaleko, a w drug a stronę w kierunku na Dukle dworek Konopnickiej obecnie muzeum oraz skansen w Bóbrce.

A w Krośnie dosłownoe na przeciwko Muzeum Karpackiego -jest niewielka knajpka , gdzie jest ogromny , przesmaczny i bardzo tani (zaledwie 9 zeta) placek po węgiersku -ale to juz inna bajka 🙂))

Avatar użytkownika Arkadiusz Musielak
Arkadiusz Musielak
02 październik 2011 19:33

Bardzo fajna relacja i reklama Krosna, które do tej pory kojarzyło mi się jedynie z przymusowym "spowalniaczem jazdy" w Bieszczady. Teraz spojrzałem na nie z całkiem innej strony i zapewne dołączy do mojej kolekcji ciekawych miast Podkarpacia. Pozdrawiam.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Odżykoń

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024