Polanica Zdrój -perła uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej

Polanica Zdrój, przepięknie położona nad niewielką rzeczką Bystrzycą Dusznicką malowniczo płynącą kotlinką oraz przy deptaku w centrum uzdrowiska. Wygląda jak niewielki potoczek górski, jednak przy większych opadach bywa naprawdę groźna mimo umocnionych i uregulowanych brzegów. Parę razy zalewane było centrum miasteczka!
Typowe dla Polanicy Zdroju są przepiękne , ostatnio zrewitalizowane parki. Jeden zwany Parkiem Zdrojowym a drugi Parkiem Szachowym. Mniejsze to Park Józefa i Park Różaneczników. W zdrojowym jest największe i najstarsze sanatorium i Centralny Dom Zdrojowy o nazwie Wielka Pieniawa; nazwa wywodzi się stąd , że wody mineralne z ujęcia przy sanatorium …mocno pieniły się. Taka ciekawostka. Faktycznie tak jest! Park położony jest na lekko pofałdowanym terenie, zadbany. Jest przecudna kolorowa fontanna , wraz ze sporym sztucznym stawem, różnobarwne rabaty , ba rzec można dywany kwiatowe! Alejki, ujęcia wód mineralnych, przepiękne altanki, ławeczki, muszla koncertowa. Jednym słowem wypoczynkowo i spacerowo.

Drugi Park Szachowy, jest również bardzo ciekawy, a nazwa mówi sama za siebie. Ogromne pole szachowe i figury wielkości chyba 140cm-niezłe rozgrywki szachowe maja emeryci, hihihi, samo przestawiane figur trwa wystarczająco długo. I czas im upływa 🙂 Sennie i leniwie. Fontanny też są –każda inna : w kształcie wielkiej kuli z marmuru, oraz kolorowy ciąg o rożnym kolorze i wysokości strumienia. Szkoda, że zdjęć nocnych nie zrobiłam; przepięknie to wyglądało!
Oczywiście uzdrowisko to nie tylko parki. Są trasy : rowerowe, nornic walking, szlaki górskie zachęcające do pieszych wędrówek. Jest też Ciuchcia, która przewiezie chętnych a przewodnik opowie ciekawostki o Polanicy. Z Ciekawostek można dodać, że przed II wojną Światową Polanica nazywała się Bad Altheide, w 1945 roku, uznano, że nazwą adekwatną będzie Puszczyków Zdrój, w rok później przyjęto nazwę Polanica Zdrój.

Warto wspomnieć o architekturze, typowej dla tych terenów. W takim też stylu powstają nowe pensjonaty, sanatoria, knajpki, których tu nie brakuje. Wszak uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej doskonale funkcjonują i żyją z ruchu turystycznego.