Polanica Zdrój -perła uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej

Fontanna kula w Polanicy, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Polanica Zdrój, przepięknie położona nad niewielką rzeczką Bystrzycą Dusznicką malowniczo płynącą kotlinką oraz przy deptaku w centrum uzdrowiska. Wygląda jak niewielki potoczek górski, jednak przy większych opadach bywa naprawdę groźna mimo umocnionych i uregulowanych brzegów. Parę razy zalewane było centrum miasteczka!

Typowe dla Polanicy Zdroju są przepiękne , ostatnio zrewitalizowane parki. Jeden zwany Parkiem Zdrojowym a drugi Parkiem Szachowym. Mniejsze to Park Józefa i Park Różaneczników. W zdrojowym jest największe i najstarsze sanatorium i Centralny Dom Zdrojowy o nazwie Wielka Pieniawa; nazwa wywodzi się stąd , że wody mineralne z ujęcia przy sanatorium …mocno pieniły się. Taka ciekawostka. Faktycznie tak jest! Park położony jest na lekko pofałdowanym terenie, zadbany. Jest przecudna kolorowa fontanna , wraz ze sporym sztucznym stawem, różnobarwne rabaty , ba rzec można dywany kwiatowe! Alejki, ujęcia wód mineralnych, przepiękne altanki, ławeczki, muszla koncertowa. Jednym słowem wypoczynkowo i spacerowo.

, mokunka
, mokunka

Drugi Park Szachowy, jest również bardzo ciekawy, a nazwa mówi sama za siebie. Ogromne pole szachowe i figury wielkości chyba 140cm-niezłe rozgrywki szachowe maja emeryci, hihihi, samo przestawiane figur trwa wystarczająco długo. I czas im upływa 🙂 Sennie i leniwie. Fontanny też są –każda inna : w kształcie wielkiej kuli z marmuru, oraz kolorowy ciąg o rożnym kolorze i wysokości strumienia. Szkoda, że zdjęć nocnych nie zrobiłam; przepięknie to wyglądało!

Oczywiście uzdrowisko to nie tylko parki. Są trasy : rowerowe, nornic walking, szlaki górskie zachęcające do pieszych wędrówek. Jest też Ciuchcia, która przewiezie chętnych a przewodnik opowie ciekawostki o Polanicy. Z Ciekawostek można dodać, że przed II wojną Światową Polanica nazywała się Bad Altheide, w 1945 roku, uznano, że nazwą adekwatną będzie Puszczyków Zdrój, w rok później przyjęto nazwę Polanica Zdrój.

, mokunka
, mokunka

Warto wspomnieć o architekturze, typowej dla tych terenów. W takim też stylu powstają nowe pensjonaty, sanatoria, knajpki, których tu nie brakuje. Wszak uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej doskonale funkcjonują i żyją z ruchu turystycznego.

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Trasa Nordic Walking w Polanicy, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Kolorowa fontanna Polanica, mokunka
, mokunka
Muszla koncertowa w Polanicy, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 14
2012-07-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
19 wrzesień 2013 10:08

[cytuj autor=' Danusia']Świetny opis i piękne foteczki:-) W czasei,gdy byłam w Polanicy jeszcze nie robiłam fotek pod katme PSz ,więc niewiele mogłam ich wstawić w swojej,wspomnieniowej już wyprawie. [/cytuj]

Skad ja to znam...dawniej też nie robilam fot plenerów, zbytków - tak jak teraz , pd kątem PSz.

Nie mniej jednak Danusiu w Twojej  pwyprawie widzialam fotki z Parku Zdrojowego czy przy wielkich parkowych szachach. To takie charaktersystyczne miejsca w Polanicy.

Cieszę się, że udał Ci się , choć na szybko odwiedzić te piękne miejsca !

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
19 wrzesień 2013 09:59

Świetny opis i piękne foteczki:-) W czasei,gdy byłam w Polanicy jeszcze nie robiłam fotek pod katme PSz ,więc niewiele mogłam ich wstawić w swojej,wspomnieniowej już wyprawie.


19 lipiec 2012 00:31

Ciekawie, jak zresztą zawsze. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika Gabriela Jaworowska
Gabriela Jaworowska
15 lipiec 2012 10:23

Warto wpadać nawet na tak krotko... dla mnie to wspaniałe miasteczko bywalam bardzo często, ale w młodości i chcialoby się jeszcze wrocić...super zdjęcia🙂 Pozdrawiam🙂))

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
13 lipiec 2012 13:52

Mokunko fajny kilkudniowy wypad. Lubię zimę i mi nie przeszkadza a na pewno ma swój urok, ale takie miasteczka lepiej zwiedza się latem, a tego dowodem jest Twoja Mokunko wyprawa – kwiaty w parkach , przepiękne fontanny  po prostu jest kolorowej itp.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 lipiec 2012 11:22

Madziu z ta wodą to racja, nie powinna być płatna ale...w Parku Zdrojowym  w żródełku przy głównej alejce woda bezpłatna-podobno z tego samego ującia (w/g słów przewodnika)🙂 w każdym razie ma taki specyficzny posmak z zawartych składników mineralnych.hihi, nie każdy lubi taki smak wody🙂

Zbyszku, dzieki, może moja wycieczka nie taka ciekawa i pięknie opisana jak twoje (z bogatymi historycznymi info) lecz ,pobyt dał mi chwilę wytchnienia! Pojeździliśmy po okolicy, parę dni byliśmy  tez nad Jeziorem Nyskiem.Tak więc c.d opowieści nastapi🙂

pozdrawiam wszystkich krajotroterów🙂))

Avatar użytkownika Magda
Magda
13 lipiec 2012 10:46

W Kotlinie Kłodzkiej byłam kolejny raz w 2009r bo chciałam pokazać mężowi tereny które zauroczyły mnie w podstawówce. Polanica to piękne miasto, chyba najładniejsze z trio Kudowa-Polanica-Duszniki.

Co mnie tylko zaskoczyło to fakt,że za wodę  leczniczą w Pijalni trzeba płacić. Niby tylko złotówka... ale jeden kubeczek nie pomoże 🙂

Avatar użytkownika Zbyszek Mat
Zbyszek Mat
13 lipiec 2012 10:16

 

Opis i zdjęcia to zaproszenie do „zbierania” pereł do naszych krajtroterskich kolekcji, ale i pobyt w Polanicy to może niewielka, ale jednak „zapłata” dla Ciebie i całej rodziny za trud całego roku a także „naładowanie” akumulatorów do dalszego pokonywania „Polskich Szlaków „ w czasie wakacji.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 lipiec 2012 08:59

Dzięki wszystkim za komentarze,Polanica naprawde piękna; warta odwiedzenia.Tojko, masz racje trochę odpoczęłam, mam nadzieję, że i ty odpoczniesz w czasie letniej kanikuły i wszystko nam tu opiszesz 🙂.pozdrawiam🙂))

Avatar użytkownika toja1358
toja1358
12 lipiec 2012 18:18

Fajnie spędzony czas, Polanica bardzo mi sie podoba, chociaż byłam tam tylko jeden dzień. Cieszę się, że miałaś taki super wypoczynek i odskocznię od codzienności.

Pozdrawiam cieplutko

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
12 lipiec 2012 08:01

Świetna wycieczka, super odpoczynek 🙂

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Witam Mokunke.  (5)

Polanica Zdroj jest  zawsze  piekna- latem i zima.

Bywam tam  ,  polecam  niedrogi  pensjonat Beata.

 

Pozdrawiam Karol  

 

 

Ostatnio edytowany: 2012-07-12 22:27

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
11 lipiec 2012 22:35

Poznaję Marian tą alejką! Teraz bardziej ukwiecona.pozdrawiam🙂))

Avatar użytkownika marian
marian
11 lipiec 2012 22:24

Piękne uzdrowiskowe miasteczko. Byłem w maju tam.Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany: 2012-07-11 22:27

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024