Muzeum w ratuszu - Ziębice

Ratusz Ziębice, mokunka

            W niewielkim ciekawym i zabytkowym miasteczku Ziębice Śląskie , w samym centrum miasta , w ratuszu mieści się Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego. Już sam ratusz wyjatkowy. Pięknie odrestaurowany. Położony centralnie na sporym rynku.

                Nazwa Muzeum nie jest całkowicie adekwatna do zbiorów ,bo oprócz - rzeczywiście sporej ilości sprzętów gospodarstwa domowego- jest tam np.: dawny sprzęt strażacki, repliki słupów granicznych, sztandary oraz rożne rodzaje broni białej i palnej.Kajdany , z masywnym łańcuchem też zobaczyć można (jednak ta fota akurat wyszła słabo, bo pomieszczenie było bardzo ciemne a …mój apart foto chyba już powinien być wymieniony ; )))

, mokunka
, mokunka

   Są też całkowicie urządzone mieszczańskie wnętrza mieszkań sprzed ponad 100 lat.

      Dość niezwykle i wesoło było gdy weszliśmy do owego Muzeum. Powitały nas puste korytarze, z kilkoma eksponatami. Cisza „żadnego ludzia ”wokół. Próbowaliśmy naciskać klamki kilku wielgaśnych dwuskrzydłowych drzwi. I nic…!!!

Ratusz Ziębice, mokunka
Ratusz Ziębice, mokunka

         Mieliśmy już wyjść , gdy z dalekich drzwi, z głębi korytarza wyjrzała pani i zapytała z lekkim zdziwieniem: czy chcecie państwo zwiedzać? Pytanie wydawało mi się absurdalne, bo po cóż bym zajrzała do muzeum , hihihi

Pani grzecznie wyjaśniła wydając bilety, że często nawet tych drzwi od swojego kantorka nie otwierają (monitoring bowiem mają i widzą co się dzieje) bo ludzie wchodzą , zerkną na eksponaty w holu ; już biletów kupować nie chcą , po prostu wychodzą….A bilety taniutkie !

, mokunka
Ratusz w Ziębicach, mokunka
kościół, mokunka

My widać jako "wyjątkowo dociekliwi "truyści , bilety kupiliśmy : ))) I dobrze-było co zwiedzać.

Po zwiedzaniu spacerek po mieście, szkoda, że wieże na rogatkach w remoncie były. I wyjazd do Paczkowa, lecz o tym już innym razem.

stara dzwonnica, mokunka
stara dzwonnica, mokunka
, mokunka
plan zabytków gminy Ziębice, mokunka
Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego, mokunka
repliki słupów granicznych, mokunka
, mokunka
Muzeum w Ziębicach, mokunka
, mokunka
, mokunka
Muzeum w Ziębicach, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, mokunka
, mokunka
Muzeum w Ziębicach, mokunka
, mokunka
, mokunka
Ziębice, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
dawne lakowe pieczęcie, mokunka
, mokunka
Wnętrza Ratusza w Ziębicach, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
 stare mapy i repliki dokumentów, mokunka
wieża na rogatkach miasta, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
dzwonnica, mokunka
, mokunka
ratusz, mokunka
, mokunka
Komentarze 5
2012-08-31
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Anna Piernikarczyk
06 listopad 2012 11:27

Witaj Danuto, dawno Cię nie było 🙂

My weszliśmy do środka zerknąć, ale nie zwiedzaliśmy Muzeum. Może kiedyś się przekonam do wnętrz, teraz zdecydowanie wolę oglądać wszystko z zewnatrz 🙂

Danuta
06 listopad 2012 10:52

 Potrafisz Mokunko zgrabnie zaprezentować i zachęcić do obejrzenia kolejnej "perełeczki". Bardzo lubię takie interesujące miejsca. Muzeum z duszą, klimatyczne, ciekawie zaprezentowane. Dziekuję i pozdrawiam :-)

Zbyszek Mat
16 wrzesień 2012 20:26

 

Powrót do jeszcze nie tak odległych czasów. Młynki do pieprzu, kawy, moździerze mosiężne z tłuczkami, żelazka na „duszę” czy magiel ręczny. To wszystko było w naszym domu. Ale z nostalgią spojrzałem na zlew – żeliwny z półokrągłą miską i jeden kran. Bo, po co dwa? - jak była tylko jedna woda – zimna. A ciepła to specjalnie grzana w kotle. I nawet gdyby opowiadać o tym jak to w czasach młodości dziadkom się żyło to i tak wnuki nie uwierzą. A jak zobaczą i posłuchają gawędzenia …. ????.

Fajnie  Mokunko, że odkrywasz takie małe muzea. Ja nazywam te muzea , - „muzeami z duszą”.

Jeżeli jeszcze potwierdzisz, że w „Ratuszowej” dalej Jarzynowa po 3 zł a kotlet po parysku z czerwoną kapustą po 10 – muszę tam pojechać.

Pozdrawiam

Roman Świątkowski
01 wrzesień 2012 14:50

Bardzo fajna sprawa z tym muzeum, super eksponaty. Lubię się pokręcić między takimi rzeczami. miasteczko również niczego sobie.

Pozdrawiam

toja1358
31 sierpień 2012 23:08

Świetne sprzęty w tym muzeum, takie formy do babek to istne cudeńka. Gdybym takie miała to może piekłabym częściej różne pyszności, niestety, przeważnie kupuję gotowce🙂))

Pozdrawiam po gospodarsku🙂

Zwiedzone atrakcje

Ziębice Śląskie

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024