Zimowy - Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

Wejście , kasa , mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ustroń – znane uzdrowisko w Beskidach, gdzie na stokach gór zbudowano wielkie kompleksy sanatoryjne tzw piramidy (bowiem ich kształt przypomina nieco piramidy a w każdym razie w rzucie na płaszczyznę napewno są to …trójkąty).


Leśny Park Niespodzianek , do którego udało nam się wybrać w dość chłodny i mglisty zimowy dzień ; ulokował się niedaleko Równicy w Ustroniu – Zawodziu. Jest to sporych rozmiarów leśny kompleks, nastawiony na edukację przyrodniczą. Zgromadzono tam sporą ilość różnych gatunków zwierząt . Niektóre z nich jak : daniele, muflony, sarny czy lamy(!) chodzą swobodnie po całym terenie LPN.

, mokunka
, mokunka


Od razu w kasie, przy wejściu można kupić specjalne mieszanki karmy , które dostosowane są do zbilansowanej paszy tych parzystokopytnych zwierzaków. Pewnie w obawie aby – jak to nieraz bywa w ogrodach zoologicznych czy innych zwierzyńcach …nie karmić zwierzaków np. chipsami, słodyczami itp. Bowiem to i szkodliwe dla zwierząt i często powodujące ich schorzenia!


Z wielu gatunków zwierząt, oprócz tych w/w są : żubry, kucyki, kozy, kozice, rysie, jenoty, dziki oraz świnki wietnamskie. W wolierach jest dużo gatunków ptaków; sporo drapieżnych .Od mojego ostatniego pobytu( 2 lata temu) Leśny Park Niespodzianek wzbogacił się o nowe woliery i 4 gatunki sów.

świnki wietnamskie, mokunka
świnki wietnamskie, mokunka


Pokazy lotów ptaków drapieżnych, pod czujnym okiem sokolnika odbywają się codziennie o godzinach 11 i 14. Natomiast pokazy sów i ich loty o godz 12. Nam akurat udało się trafić na ten pokaz.


Sowy (może to dziwne ) ale doskonale reagowaly na polecenia sokolnika. Latały, grzecznie wracały do woliery ; tylko jedna sówka o nazwie Tytus latała , wręcz brawurowo i kilkakrotnie….siadała na głowach(!) obserwujących pokaz -udało mi się to utrwalić na fotach. Skarcona przez sokolnika i kuszona jedzeniem (mięsko) wracała do niego.

lesny park niespodzianek, mokunka
, mokunka
plac zabaw w śnieżnej bieli, mokunka


Nowością w LPN jest również mini Muzeum Przyrodnicze - zwane Centrum Edukacji Leśno Przyrodniczej .Ciekawie zaaranżowane , budziło zainteresowanie nie tylko milusińskich.
Natomiast wielkie zainteresowanie głównie dzieciaków budziła tzw Aleja Bajek ; dość spora z drewnianymi domkami, w których postaci ze znanych bajek poruszają się , mówią , spiewają a wszystko to dzieje się po naciśnięciu przycisku na zewenątrz każdej budki. Miały dzieciaki frajdę !


Oczywiście na teranie Parku jest mnóstwo tablic dydaktycznych, informacyjnych, pokazowych – przedstawionych barwnie i bardzo ciekawej formie.
Alejki wiodą raz w góre , raz w dół zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu. W zimowej scenerii wszystko wygląda baśniowo, przykryte śnieżnym puchem. Nawet plac zabaw, pusty o tej porze roku ( też arcyciekawy w tej bieli ). Nie licząc spacerujacych po nim (czyli placu zabaw) danieli, bo one wszechobecne w calym Parku 🙂

, mokunka
, mokunka


Bilety do najtańszych nie należą 15 zł dorośli , 12zł dzieci . Fakt , ze bez limitu czasu! Można tam być cały dzien. Nie mniej jednak w zimowej porze 2-3 godziny to czas optymalny. Gdyby ktoś by się wybierał do LPN do kwietnia 2013 to obecnie oferta Leśnego Parku Niespodzianek jest wystawiona na gruponie, gdzie można kupić bilet za połowę ceny.

Leśny Park Niespodzianek - to rzeczywiście doskonały kompleks dydaktyczno-ekologiczny i mnóstwo przyrodniczych niespodzianek 🙂

dziki ta i 2 kolejne foty, mokunka
dziki ta i 2 kolejne foty, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
budki z Alejki Bajek, mokunka
jenot nie chciał się pokazać, mokunka
dobre oznakowanie ułatwia wędrówkę, mokunka
muflon i daniele, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
ptaki drapieżne a i kolejna fota, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
przekroje drzew różnych gatunków, mokunka
, mokunka
sokolnik podczas pokazu, mokunka
sowa Tytus ..siada na głowach zwiedzających ta i 2 następne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
lama, mokunka
, mokunka
nowe woliery sów, mokunka
w mini muzeum, mokunka
, mokunka
żubry, mokunka
, mokunka
kucyk, mokunka
kozy, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 14
2013-02-14
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
29 grudzień 2013 13:19

[cytuj autor='Jamrozik Katarzyna']My byliśmy tam jakieś siedem lat temu w lecie i ze smutkiem muszę stwierdzić, że aż tyle zwierząt wtedy tam nie spacerowało, tych co chodziło pomiędzy nami to może było z pięć. Nam najbardziej podobał się pokaz lotów i udało mi się zrobić ciekawe zdjęcie bielika. Super zimowy wypad rodzinny Mokunko. Tylko naśladować. [/cytuj]

 

Tak, Kasiu 🙂 to byl wyjazd zdecydowaie zimowy. fajny i udany.  Śniegu zdecydowanie nie brakowało a Leśny Park Niespodzianek w śnieżnej bieli mial swój niepowtarzalny urok : ) Oczywiście w cieplejszych miesiącach  roku Park jest równie piękny : )

Anna Piernikarczyk
29 grudzień 2013 11:40

Fajnie, ja w ogóle do niedawna nie wiedziałam że tam są takie pokazy drapieznych ptaków, tym bardziej juz chcę odwiedzic ten park, myśmy w tym roku widzieli taki pokaz w Anglii, było super:

http://www.zwiedzajswiat.pl/wycieczki/relacja,1161,longleat-safari---numer-1-w-anglii.html

Katarzyna Jamrozik
29 grudzień 2013 10:31

My byliśmy tam jakieś siedem lat temu w lecie i ze smutkiem muszę stwierdzić, że aż tyle zwierząt wtedy tam nie spacerowało, tych co chodziło pomiędzy nami to może było z pięć. Nam najbardziej podobał się pokaz lotów i udało mi się zrobić ciekawe zdjęcie bielika.

Super zimowy wypad rodzinny Mokunko. Tylko naśladować.

mokunka
29 kwiecień 2013 20:23

Dzieki Danusiu! A widzialas -na kilku fotkach- jak sowa Tytus siadfza na głowach zwiedzających? 🙂 To dopiero atrakcja, ktorej w inform,atorze o LPN nie uświadczysz 🙂

pozdrawiam🙂

Danuta
29 kwiecień 2013 18:24

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to atrakcja na każdą porę roku. Świetny opis Mokunko. Pozdrawiam :-)

mokunka
16 luty 2013 18:00

Karolu i Zbyszku -rzeczwiście to wszystko cekawie wygląda. Miło tak obcować  "oko-w oko" z przyrodą.

Romku, widzę, że mimo deszczu też zwiedzanie LPN się udalo .

Adasiu, ta sowa to byl taki mały rozrabiaka.Sokolnik mówił, że ma na imę Tytus lecz wszyscy pracownicy wołają na niego Tytek ; lgnie do ludzi i jest czupurny, zaczepialski... Siedział  na głowach zwiedzajacych dłuższy czas - na tyle, że wszyscy prawie zrobili interesujące foty. Dobrze, że mnie się też udało!

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-02-16 18:43

Adam Prończuk
16 luty 2013 17:06

Nie wiedziałem, że sowy mogą figlować🙂 i super

Pozdrowienia


15 luty 2013 21:47
Konto użytkownika zostało usunięte
Roman Świątkowski
15 luty 2013 19:11

Fajna , co ja  mówię Mokunko super wycieczka. Lubię tam od czasu do czasu zajrzeć. Jest to chyba jedno z nielicznych miejsc gdzie jest taki kontakt ze zwierzątkami , a największą frajdę mają Ci najmłodsi ale nie tylko- latem już byłem i to kilka krotnie, ale zimą nie (zimą mniej aktywny jestem , zapadam w zimowy sen Hi, Hi ,Hi) Pozdrawiam.

niezłe LANIE I DZIKI.

mokunka
15 luty 2013 10:43

Aniu, fakt  zwierzątka chodzą po całym Kompleksie LPN 🙂 wasze dziewczynki pewnie byłyby zachwycone. Musicie się wybrać.

Elu cieszę się , że Ci sie podoba. Jesli będziesz w Beskidach warto obejrzeć 🙂

pozdrawiam 🙂

Anna Piernikarczyk
15 luty 2013 08:15

Pięknie pieknie, nie wiedziałąm, że aż tak pod nogami te zwierzęta chodzą, żeby ta zima już się kończyła...

Ela
15 luty 2013 07:52

Super miejsce. Rewelacja. Extra zdjęcia. Pozdrawiam

mokunka
14 luty 2013 22:24

Widze Robert , że już zerknąlęs a...tu jeszcze wszystkie foty nie zdążyły się wgrać🙂

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-02-15 10:22

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024