Wieliczka –zabytkowa kopalnia soli

, mokunka

Kopalnia w Wieliczce , to właściwie nie tylko zabytkowa kopalnia i muzeum ale wręcz instytucja! Można rzec, że podziemne miasto – miasto muzeum przemysłu wydobywczego (sól) ale też w pełni funkcjonujące uzdrowisko ! Leczy ono bowiem z powodzeniem wszelkie choroby układu oddechowego w tym ciężkie postacie astmy, rozedmę płuc czy równie trudne w leczeniu PoCHP. Kopalnia w Wieliczce od ponad 35 lat wpisana na listę UNESCO jako światowe dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze.

Sól to bowiem kopalina - kopalina spożywcza! Występuje w postaci kamiennych skupisk tzw żup solnych, jest to jak mawiają przewodnicy z Wieliczki „sól to kamień, który jemy”! I jest w tym niewątpliwie sporo racji...

, mokunka
, mokunka

Z historią kopalni soli wiąże się legenda o Świętej Kindze, która jokoby rzuciła pierścień w miejsce , gdzie odnaleziono bogate pokłady soli. Soli, która przed wiekami osiągała bardzo wysoką cenę i była towarem wymiennym , w wielu transakcjach handlowych na m.in w wiądącym przez Polską tzw bursztynowym szlaku.

Tak jak sama kopalnia soli w Wieliczce jest przepiękna, doskonale pełni swą funkcje , jako muzeum toteż proponuje zwiedzającym wiele różnorodnych wariantów zwiedzania. Są więc: Trasy Turystyczne, są i Trasy Górnicze ( gdzie podczas zwiedzania można , pod czujnym okiem przewodnika przez chwilkę poczuć się górnikiem ). Inne warianty zwiedzania dostosowane do grupy wiekowej i zainteresowań zwiedzających to trasa o nazwie „Szczęść Boże” dla niewielkich grup osób, które chętnie odwiedzą rzeźby sakralne i podziemne kaplice. Natomiast dla tych , którzy chcą zwiedzić w gronie przyjaciół bardziej niedostępne i rzadko odwiedzane rejony kopalni jest trasa „Tajemnice wielkiej kopalni” lub „Przygoda w grupie”.

, mokunka
, mokunka

Gwarantuję, że w zabytkowej , działającej już od XIII wieku kopalni nikt nie będzie się nudził a na pewno dowie się i zobaczy wiele ciekawostek. Pozna spory kawał histori!

Przepiękne są podziemne komnaty , zwane tez komorami lub grotami. Nazwane często imieniem znanych Polaków . Jest więc komnata Piłsudskiego oraz Staszica, Kopernika czy XX –wiecznego naukowca związanego z przemysłem wydobywczym Witolda Budryka - który jako pierwszy- wprowadził do wyrobisk górniczych tzw podsadzki półpłynne - zapobiegające osuwaniu się górotworu , w miejscach pustych po wydobyciu kopalin. Inne komory mają związek z nazwami geograficznymi. Jest ,więc komora Wisła, Warszawa czy Pieskowa Skała. Każda niepowtarzalna, każda ma swój urok, każda położona głęboko pod ziemią w miejscu, z którego przed wiekami wydobyto sól. W komnatach - grotach można zobaczyć rzeźby i płaskorzeźby, ba nawet żyrandole w większości wykonane w soli. Każda komnata jest urządzona tematycznie – jest w każdej z nich wątek przewodni, dość luźno związany z poszczególnymi nazwami.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Kopalnia w Wieliczce ma aż 9 poziomów. Najniższy z nich jest ponad 300m pod powierzchnia ziemi. Mnóstwo korzytarzy, pochylni, szybów o różnorodnym przeznaczeniu, podziemnych jezior. Wszystko piękne, arcyciekawe! Drewniane stropy, schody i poręcze ; wszystko jak przed wiekami! Niepowtarzalne 🙂 aż, chce się w wielu miejscach zatrzymać na dłużej🙂 lecz , zwiedzanie wylącznie z przewodnikiem, który dyskretnie lecz stanowczo przypomnina , że jeszcze tyle ciekawych miejsc przed nami...

W podziemiach Wieliczki jest wiele zakątków, gdzie są manekiny ludzi , oraz koni (które niegdyś pracowały pod ziemią ; jak pamiętny koń "Łysek z pokładu Idy", z nieco już zapomnianej książki Gustawa Morcinka) pokazane w sytuacjach w jakich przed wiekami odbywało się nie tylko wydobycie ale i zjazdy do kopalni. Daje to pole do popisu naszej wyobraźni, bowiem czasem zdaje się, że figury ożywają i odbywamy nie tylko ciekawą podróż pod ziemię ale i podróż w czasie!

, mokunka
, mokunka

Mimo, że bilety do najtańszych nie należą i dojazd przez Kraków w stronę Wieliczki, rzadko odbywa się płynnie i bez korków warto tam być ! Zobaczyć, „obfocić” (robienie fot też jest płatne, ehh), posłuchać przewodnika i podziwiać, podziwiać, podziwiać….

Naprawdę kopalnia w Wieliczce - robi ogromne wrażenie!

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 10
2013-04-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
30 kwiecień 2013 13:43

[cytuj autor=' Danuta']Znakomita wyprawa Mokunko! Swoim opisem zachęciłaś mnie do odwiedzenia tego miejsca. Ta Zabytkowa Kopalnia Soli to faktycznie cud natury. Pozdrawiam :-) [/cytuj]

 

Racja Danusiu, cud natury 🙂

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
29 kwiecień 2013 09:36

Znakomita wyprawa Mokunko! Swoim opisem zachęciłaś mnie do odwiedzenia tego miejsca. Ta Zabytkowa Kopalnia Soli to faktycznie cud natury. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
28 kwiecień 2013 21:35

Racja Biedronko 🙂)), zagraniczne grupy też były gdy zwiedzaliśmy!

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika biedronka01
biedronka01
28 kwiecień 2013 20:52

Kopalnia w Wieliczce robi niesamowite wrażenie, stanowi niemałą atrakcję także dla turystów z zagranicy

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
28 kwiecień 2013 20:47

Ciesze się, że Wam się podoba moja wycieczka i  kopalnia w Wieliczce, perła UNESCO. Kto nie był warto się wybrać.

Romku Twoje fotki są bardziej wyraźne od moich ; chyba muszą pomyśleć nad zmiana aparatu 😉

Karolu, moczenie nóg w piwie , nonono to dopiero propozycja w tym Muzeum Rolnictwa🙂

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
28 kwiecień 2013 14:27

pieknie Mokunko -pieknie.. Ja tam  jeszcze nie bylem ,ale w tym roku bede.

Zachecilas mnie tymi  zdjeciami :  Święta  Rodzina  , Jozef Piłsudski  , Sw Kinga  i nne postacie  oraz cale sale   z soli - to musi wywierac  pozytywną  enegrie.  Jesteś naladowana ?

Pozdrawiam Karol

 

PS. 

U mnie dzisiaj  jest Festiwal PIwa  w Szreniawie ( muzeum rolnictwa) .

Wyobraz sobie  ze poprosili mnie, abym umoczyl  nogi w piwie -profanacja  - no i moczylem .

 

Ostatnio edytowany: 2013-04-29 21:42

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
28 kwiecień 2013 13:25

Super. I ja również dawno nie byłem w Wielicce i postanowiłem ją w tym roku zwiedzić. Jak i postanowiłem tak i zrealizowałem dokładnie 06 kwietnia z wyprawą grupową. Nie zdążyłem z opisem tej wycieczki ale i dobrze bo Twoja Mokunko relacja z wyprawy jest super nic dodać nic ująć. Chociaż spotkałem się z opinią że kopalnia w Wielicce to nic wielkiego, ciekawego tak jak np ostatnia dyskusja na temat Siewierza ja wiem że na mnie robi wielkie wrazenie i mi sie bardzo podobało. Zdjęcia fajne, ciekawe. pozdrawiam  

 

Ostatnio edytowany: 2013-04-28 18:23

Avatar użytkownika Ela
Ela
28 kwiecień 2013 10:38

Byłam w Wieliczce wiele lat temu zroniła na mnie niesamowite wrażenie. W tamtym roku był mój młodszy syn, zachwycony był. Wspomnienia zostały do dziś. Super miejsce. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
28 kwiecień 2013 09:35

Piękna wycieczka, byliśmy pod tą Kopalnią tydzień temu, ale zwiedzaliśmy kopalnię w Bochni, Wieliczkę zostawiliśmy sobie na kiedy indziej... 🙂

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
27 kwiecień 2013 23:41

Wieliczka na mnie też zrobiła spore wrażenie, zwłaszcza wielkie podziemne sale ozdobione solnymi dziełami sztuki. Może jeszcze kiedyś tam trafię.

Podziemne miasto bardzo tętniące życiem, te same miejsca odbierało by się ciekawie samotnie, może przemówiłyby głośno wieki...

pozdrawiam

 

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024