Łysa Góra zdobyta

Łysa Góra, mokunka

Dawno już obiecałam sobie, że wybiorę się w Góry Świętokrzyskie, w których nie byłam już parę lat. Pogoda dopisuje , więc czas na zwiedzanie. Planów jest sporo. Po pierwsze -rzecz jasna pasmo Łysogóry i ich najwyższy szczyt właśnie o nazwie Łysa Góra. To zaledwie niepełne 600 m.n.p.m, ale i tak drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich.

, mokunka
, mokunka

Nie mniej jednak trzeba trochę „poczłapać ", żeby tam dotrzeć. Są dwa szlaki turystyczne od strony miejscowości Nowa Słupia lub od strony niewielkiej miejscowości - Szklanej Huty. Wybieramy tę drugą drogę bo po drodze wieledo zwiedzenia, które opiszę w innych wyprawach. Parking dla chcących udać się na Łysą Górę jest właśnie w Szklanej Hucie. Dalej , w obszar Świętokrzyskiego Parku Narodowego do wyboru: podróż pieszo, bryczką, konnym wozem lub turystyczną ciuchcią. Wędrujemy…choć słonko mocno przygrzewa!

Łysa Góra , na której podobno kiedyś obradował sabat czarownic ma bardzo ciekawą i charakterystyczną budowę geologiczną. To gołoborza. Stoki gór pokryte są tzw piaskowcem kwarcytowym i łupkami kambryjskimi. Stanowią one zewnętrzna warstwę, kamieni, głazów o różnych kształtach i wielkościach. Wygląda to bardzo malowniczo. Stok , dość łagodny trudny jednak do przejścia właśnie ze względu na owe gołoborza!

Platformy na Łysej Górze, mokunka
Platformy na Łysej Górze, mokunka

Dla turystów, którzy nie mogą lub nie chcą tylko łazikować po górach stworzono ogromne platformy widokowe! Schody i platformy są z grubej, specjalnie wzmacnianej bardzo trwałej metalowej siatki. Podobną konstrukcję (choć zdecydowanie w skali mikro; widziałam w Wąwozie Homole w Pieninach). Piękna panorama Gór Świętokrzyskich, warta zobaczenia!

Stąpa się po nich , jednocześnie podziwiając widoki. Pomysłowa konstrukcja. Tablice informacyjne dopełniają całości. Można się z nich dowiedzieć wielu ciekawostek ! Szkoda, że gołoborza w większości porastają. Bogata szata roślinna pokrywa tę charakterystyczną budowę najstarszych i najłagodniejszych polskich gór.

Platformy na Świętym Krzyżu, mokunka
, mokunka
, mokunka

Oczywiście wstęp do ŚPN kosztuje , cena całodzienna 6, 50 zł.

Dalej idąc poza szczyt Łysej Góry jest przecudny, zabytkowy Klasztor na Świętym Krzyżu ale o tym w następnej opowieści 😉

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Święty Krzyż, mokunka
, mokunka
Góry Świętokrzyskie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Gołoborza w Górach Świętokrzyskich, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 9
2013-07-07
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Mokunko -

gdyby ta miotla byla tania w użytkowaniu-  to ja tez sie  zabiore z toba na niej  ,

lub polecę  na innej miotle za  tobą.

 

Pozdrawiam Karol

mokunka
08 lipiec 2013 21:37

Dzięki Wam, za miłe komentarze. Cieszę sie, że mogłam być na Łysej Górze, czego życzę tym, którzy wspominają , że się tam wybiorą 🙂. Ja śmieję sie, że powinnam na miotle tam polecieć ; może kiedyś 😉))

pozdrawiam wakacyjnie🙂

ładne tereny  ( bylem ) wraz ze slynnym Wąchockiem .

 

Pozdrawiam karol 

Ostatnio edytowany: 2013-07-08 12:38

Krzysztof Dorota
08 lipiec 2013 12:04

Wstyd się przyznac ale byliśmy w tych okolicach wiele razy ale na Łysej Górze nie byliśmy trzeba to nadrobiś Mokunko wycieczka super.

Roman Świątkowski
08 lipiec 2013 11:48

Gratuluję i wspinaczki i fajnej wycieczki - super. Jak zwykle fajnie opisana wyprawa. Pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
08 lipiec 2013 08:47

Pięknie, ja tam wchodziłam kilkanaście lat temu, a właściwie to już 20 lat, jeszcze nie było tej infrastruktury... 🙂

Danusia
08 lipiec 2013 07:55

Wybieram sie pod koniec lipca w te strony:-) Zaciekawił mnie twój wpis,czekam na następne:-)Pozdrawiam.

mokunka
07 lipiec 2013 23:12

Dzieki Marian , dopiero wgrałam fotki i relacje! Fajnie, że ty tez zdobyles szczyt gorski.Ty Sudety , ja Góry Swiętokrzyskie🙂

pozdrawiam🙂

marian
07 lipiec 2013 23:06

Łysa  Góra zdobyta--słowa które każdy po swojej wyprawie z miłą chęcią wypowiada.Piękne  są te Góry Świętokrzskie.Bardzo chciałbym  tam się kiedyś  wybrać . Moja mama z tych terenów pochodziła.Piękne zdjęcia i relacja.

Dziś wróciłem z Karpacza i wszystkim mówię-zdobyłem Śnieżke.Pozdrawiam

Zwiedzone atrakcje

Łysa Góra

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024