GEOpark Kielce czyli rezerwaty przyrody Kadzielnia i Wietrznia

GEOpark Kielce pod tą nazwą kryją się rezerwaty przyrody nieożywionej : Kadzielnia, Wietrznia oraz Ślichowice . Nam udało się odwiedzić dwa z nich. Każdy na swój sposób interesujący. Ciekawe jest to, że dosłownie tuż obok sa domki, domy, bloki . Cudna przyroda kształtowana przez wieki dosłownie w centrum miasta !
Piękne tereny spacerowe. Pełne zieleni oraz ciekawej szaty roślinnej. Najmłodszym –jeśli tak to można ujać – biorąc pod uwagę date utworzenia rezerwatu jest Rezerwat Wietrzna. Powstał w 1999. Teren objęty ścisłą ochroną to skały głównie wapienie i dolomity. Pięknie zagospodarowany , wydzielone są ścieżki. Tablice informacyjne oprócz wiedzy przekazują nam na mapce położenie danego miejsca na tle całości rezerwatu. Część rezerwatu na podjazdy dla niepełnosprawnych !

Jednak najciekawsze –dla wytrwale wędrujących po rezerwacie jest dotarcie do budynku dydaktycznego GEOparku. Tam czeka na nas wystawa przestrzenna obrazująca epoki geologiczne naszej planety. Super zaaranżowana na kilku poziomach w tym przeszklonym na zewnątrz i wewnątrz budynku.
Najciekawsza jest tam tzw kapsuła –wehikuł czasu w 5D. Nowe technologie …w pokazywaniu dziejów ziemi i podróży do jej wnętrza. Fotele ruszają się w czasie projekcji, zmienia się temperatura(dość znacznie), zostajemy zroszeni woda,…uderzeni spod fotela płetwa pra-ryby, odczuwamy dym i kurz wulkaniczny, który rozpylony jest w pomieszczeniu wehikułu. Przeżycie dla ludzi o mocnych nerwach 🙂

Jestem pod ogromnym wrażeniem.
Rezerwat Kadzielnia, utworzono na terenie dawnego kamieniołomu w 1962 roku. Jego budowa geologiczna to głownie wapienie. Najwyższym wzniesieniem, położonym dosłownie w centralnym miejscu Rezerwatu Kadzielnia jest tzw Skała Geologów. Wzniesienie widoczne z ulicy! Wokół tego skalnego wzniesienia utworzyła się naturalna fosa. Wygląda to malowniczo. Na terenie Kadzielni jest wiele tarasów widokowych, z których można podziwiać te okazy przyrody nieożywionej. W Kadzielni, w tym pięknym otoczeniu jest ogromny kielecki amfiteatr . Jest tam tez jaskinia, która powstała z połączenia korytarzami 3 jaskiń tzw , Prochowni, Szczeliny i Jaskini Odkrywców . Ciężko do jaskini dostać się bez rezerwacji (zwłaszcza teraz w okresie wakacyjnym). Nie wiem czy nam się to uda, ale jeszcze jutro spróbujemy 🙂 może dla wytrwałych jednak będzie możliwość wejścia ?



Świętokrzyskie oczarowuje mnie coraz bardziej 🙂