Nowa Słupia – gmina pod Łysą Górą

Centrum w Nowej Słupi, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Nowa Słupia niewielka gmina położona wśród wzniesień najstarszych polskich gór. Gór Świętokrzyskich. Choć jest niewielka jest w niej kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Nowa Słupia ma bogatą historię –pierwsze wzmianki o niej byly zapisane już w 1351 roku ; powstała wtedy osada nazwana została Słup. Tam powstała z czasem wieś nazwana Stara Słupią a miasteczko, powstałe tuż obok, będące wtedy własnością Opactwa Benedyktynów , nazwano Nową Słupią.

kamienny pielgrzym, mokunka
kamienny pielgrzym, mokunka

Tyle historii, choć wiąże się ona mocno z teraźniejszością.

Miejsca, które warto odwiedzić, zobaczyć to niewątpliwie Muzeum Starożytnego Hutnictwa, którewybudowano w miejscu odkrycia przez archeologów najstarszych dymarek , pochodzących z I do III wieku n.e. Muzeum dysponuje wieloma eksponatami, planszami , eksponuje w salach wystawowych również elementy powstałe z wytopu żelaza. Przewodnik ciekawie opowiadał o powstawaniu rożnych stopów hutniczych i cierpliwie odpowiadał na pytania zwiedzających.

, mokunka
, mokunka

Aby bardziej poznać sekrety dawnego hutnictwa lecz także życia na tych terenach warto udać się do Centrum Kulturowo-Archeologicznego. Tam wchodząc za drewniana bramę , zostawiamy za sobą XXI wiek. Wchodzimy do krainy z początków naszej ery. Oprowadzają ludzie w strojach z epoki. Pokazują wyposażenie chat. Prastare dymarki… niestety wytop w owych dymarkach odbywa się raz do roku. W 2013 zaplanowano je na 17-18 sierpnia. Szkoda ! Wielka szkoda, że nie będą tam w tym terminie. Nie mniej jednak fajnie, że mogłam to wszystko dokładnie pozwiedzać i Wam obfocić.

Ciekawym historycznie budynkiem w Nowej Słupi jest tzw Dom Opata. Była to dawniej plebania kościoła Św. Michała. Dziś Dom Opata pięknie odnowiony pełni funkcje Biblioteki Gminnej oraz Informacji Turystycznej . Niestety zwiedzamy w niedzielę i nie dane nam wejść do środka. Jeśli już o zabytkach sakralnych mowa , ciekawy jest kościół Św .Wawrzyńca z 1678 roku wraz z dzwonnicą.

, mokunka
, mokunka
Nowa Słupia, mokunka

Ostatnią ciekawostką w Gminie Nowa Słupia jest Kamienny Pielgrzym. Jest on u podnóża Łysej Góry , tuż przed wejściem (płatnym!) na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Legenda głosi, ze ów klęczący pielgrzym , to zamieniony w kamień pełen pychy rycerz. Podobno co roku przesuwa się o 1 cm. Legenda opowiada dalej , że go w końcu zawędruje na Święty Krzyż nastąpi koniec świata. Możecie jednak być spokojni - sporo drogi do pokonania mu jeszcze zostało. 🙂))

, mokunka
Kościol Św.Wawrzyńca w Nowej Słupi, mokunka
, mokunka
, mokunka
Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, mokunka
, mokunka
Muzeum Hutnictwa Nowa Słupia, mokunka
, mokunka
, mokunka
Muzeum Hutnictwa, mokunka
, mokunka
Centrum Kulturowo-Archeologiczne ta i 15 kolejnych fot, mokunka
Centrum Nowa Słupia, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Nowa Słupia, mokunka
, mokunka
Centrum Kulturalno-Archeologiczne w Nowej Słupi, mokunka
Centrum Archeologiczne w Nowej Słupi, mokunka
, mokunka
Centrum Archeologiczne Nowa Słupia, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Nowa Słupia, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Dom OPata ta i 3 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 11
2013-07-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
22 lipiec 2013 10:30

Pozytywnie się dzieje w tym Świętokrzyskim

dawno nie byłem i pamiętam to inaczej

nic tylko jechać śladami Mokunki, szlaki przetarte ;-)

pozdrawiam

mokunka
21 lipiec 2013 21:34

[cytuj autor='Świątkowski Roman']Jak widac po Twoich Super Relacjach z wypraw po Świętokrzyskich szlakch że nie marnowałaś czasu na leniuchowanie. Jesteś podobna do mnie jak zwiedzić to w zasadzie wszysto, oczywiscie jak wystarczy czasu - Ty go chyba miałaś i nie zmarnowałaś. W zwiedzaniu tych wszystkich miejsc pomogła Ci mapa , przypadek czy co innego.     [/cytuj]

Romciu , jak zawsze przygotowuję się do wycieczek merytorycznie. Czytam dużo, wypisuję m-ca do których watro dotrzeć. Póżniej mapa ( targeo lub inna , raczej w necie) i zaznaczam wtedy , do których miejscowości, ciekawostek mogę dotrzeć np jadąc w danym kierunku. Tak ustalam  zwiedzanie aby  zobaczyć jak najwięcej,  minimalnie tylko odbijając z wyznaczonej trasy. Dlatego będąc tam tydzień udało mi się  zobaczyć to co zaplanowałam...a nawet nieco wiecej, gdyż na miejscu w przewodnikach otrzymanych  w informacji turystycznej doczytalam parę szczegółów . Czasami zatrzymywaliśmy się po drodze napotykając coś interesujacego.

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-07-21 21:39

Roman Świątkowski
21 lipiec 2013 19:14

Jak widac po Twoich Super Relacjach z wypraw po Świętokrzyskich szlakch że nie marnowałaś czasu na leniuchowanie. Jesteś podobna do mnie jak zwiedzić to w zasadzie wszysto, oczywiscie jak wystarczy czasu - Ty go chyba miałaś i nie zmarnowałaś. W zwiedzaniu tych wszystkich miejsc pomogła Ci mapa , przypadek czy co innego.    

Danusia
20 lipiec 2013 13:41

Tak,wyjeżdżamy rano w poniedziałek.Daleka droga przed nami,ok 600km. Mam nadzieję,że uda nam się zrealizować choć część wakacyjnych planów. Póki co,wpisuję moje zaległe wycieczki.

Ostatnio edytowany: 2013-07-20 13:42

Ostatnio edytowany: 2013-07-20 13:51

Anna Piernikarczyk
20 lipiec 2013 13:34

Dzięki 🙂 Mam nadzieję, że odrobimy 🙂

mokunka
20 lipiec 2013 10:53

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Święty Krzyż jest super, wywarł na mnie duże wrażenie jak byliśmy, a gdzie wyjeżdżasz teraz? Również życzę Wam pogody. A nam się Dominisia pochorowała, więc ten piękny weekend chyba w domu spędzimy 😢 [/cytuj]

 

Ojjj , to szkoda Aniu , że córcia chora. Na to nic nie poradzisz, ale znając Was nadrobicie wycieczki w innym tereminie! Życze młodej zdrówką🙂

Anna Piernikarczyk
20 lipiec 2013 10:40

Święty Krzyż jest super, wywarł na mnie duże wrażenie jak byliśmy, a gdzie wyjeżdżasz teraz? Również życzę Wam pogody. A nam się Dominisia pochorowała, więc ten piękny weekend chyba w domu spędzimy 😢

mokunka
20 lipiec 2013 10:12

 Danusiu, zobaczysz niebawem Nową Słupię i nie tylko! Chyba pojutrze wyjeżdżasz w świętokrzyskie,. jesli dobrze pamiętam... Spakowana ? Ciekawa jestem jak opiszesz miejsca, które ja wcześniej widziałam. Życzę pogody na wakacyjnym szlaku ; zwiedzaj, zwiedzaj, zwiedzaj 🙂

 

Ja wyjeżdzam jutro i raczej nie będe miala dostepu do neta 😢  Oj, pewnie będe miała sporo do przeczytania  na PSz gdy wrócę.

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-07-20 10:17

Danusia
20 lipiec 2013 07:39

Miejsce,które zamierzam wkrótce zobaczyć.Super:-)

marian
19 lipiec 2013 23:29

Oj Mokunko podziwiam Cię.

Ela
19 lipiec 2013 23:05

Kolejne super miejsce. Brawo. Bardzo mi się podoba🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024