Stare wapienniki na pograniczu

, mokunka

Stare wapienniki zwane także piecami wapiennymi bądź wapienniczymi to obecnie wyłącznie obiekty historyczno-muzealne. Nikt już dziś nie produkuje wapna gaszonego w taki sposób , jak to odbywało się jeszcze nieco ponad 100 lat temu.

Był to proces trudny, wymagający sporych umiejętności od obsługi, które rozgrzewała wapienniki do temperatury 900 lub nawet 1200 stopni. Jako paliwo używano węgla drzewnego, kamiennie (rzadziej ) lub nawet torfu. Dodawano kamień wapienny wydobywany w okolicy.

, mokunka
, mokunka

Specjalnie opracowana technologia , kazała tam pracującym przesypywać dokładnie warstwy w/w składników drewnem bukowym. Odpowiednio udrożniano lub przymykano bądź też zasypywano szyby wentylacyjne wapiennika. Nie był to proces łatwy zważywszy, iż wapienniki obsługiwali prości ludzie , u których fach był często przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Stary o walcowatym kształcie wapiennik odwiedziłam tuż na terenie Czech,w przygranicznym Javorniku, około 6 km od Paczkowa. Ładnie zagospodarowane miejsce piknikowe było tuż obok. Tablica informacyjna w języku czeskim ; spokojnie dała się odczytać i zrozumieć. Bardzo zadbany, zrekonstruowany , w znacznej części. Na koronie wapiennika fajny taras widokowy na okolicę.

, mokunka
, mokunka

Natomiast spory wapiennik o podstawie sześciokąta można zwiedzać w Starej Morawie niedaleko Stronia Śląskiego i Kletna.

Za odpowiednią opłatą można zwiedzać z przewodnikiem. Trochę zastanawiałam się po cóż tam przewodnik? Okazało się, że wapiennik stoi na prywatnej posesji, tuż obok domu mieszkalnego. W wapienniku mieści się mini –muzeum dawnych sprzętów oraz pracownia drukarska , gdzie wszystko drukowane i oprawiane jest za pomocą starych maszyn drukarskich , zecerskich, introligatorskich. Można obejrzeć dawny proces drukarski, począwszy od ukladania ruchomych czcionek. Bilety dla zwiedzających są drukowane na papierze czerpanym czerpanym , właśnie w pracowni mieszczącej się na najniższym poziomie wapiennika !

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Przewodnik –zarazem właściciel opowiadał jak wapiennik odbudowywał , pokazywał zdjęcia w jak tragicznym stanie był ten dawny piec wapienny, gdy nabył tę nieruchomość.

W okolicy widziałam jeszcze jeden wapiennik, niestety w stanie prawie totalnego zniszczenia. Rozpadający się, z pękającym murami; ehhh. Nawet fot nie robiłam, bo aż strach podejsć i tablica z napisem , że grozi zawaleniem na nim widnieje .Znajduje się on w Złotym Stoku,na niewoielkim wzniesieniu tuż obok wjazdu do dawnej kopalni! Nie jest to jak sądzę najlepsza wizytówka dla gminy...

, mokunka
, mokunka

Waracając jednak do wapiennika w Starej Morawie ; tuż obok jest przepiękny Ogród Japoński ,na tej samej posesji.O tym jednak w następnej opowieści 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Wapiennik w Starej Morawie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Stary Wapiennik w Starej Morawie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Stara Morawa, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 10
2013-08-19
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
22 sierpień 2013 08:49

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']I znów nasze szlaki się częściową łączą 🙂 Pod tym w Starej Morawie staliśmy niedawno, wspomniałam o nim w wycieczce z Jaskini Niedźwiedziej. Wiedziałam, że jest tam ogród japoński i galeria plastyczna, ale już nie mieliśmy sił na zaglądanie głębiej. [/cytuj]

 

No racja Aniu 🙂 Musieliście tam przejeżdzać, jadac w kierunku na Kletno.Ja natomiast widziałam , z drogi opisywany przez ciebie zalew Stara Morawa. Fajne te pomosty, podobne jak u nas na Pogori III.

pozdrawiam🙂

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
20 sierpień 2013 16:20

MOKUNKO.

lepiej oglądać stare wapienniki , niż słuchać starych wapniaków ?

 

Pozdrawiam  Karol 

 

PS. bez "żaluzji" do kogokolwiek z forum - żeby nie było !!!

Ostatnio edytowany: 2013-08-20 16:22

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
20 sierpień 2013 11:41

I znów nasze szlaki się częściową łączą 🙂 Pod tym w Starej Morawie staliśmy niedawno, wspomniałam o nim w wycieczce z Jaskini Niedźwiedziej. Wiedziałam, że jest tam ogród japoński i galeria plastyczna, ale już nie mieliśmy sił na zaglądanie głębiej.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
20 sierpień 2013 10:29

[cytuj autor='Karol Barsolis']ciekawe te wapienniki . Pozdrawiam karol PS. przejezdzam od czasu do czasu tamtędy ,ale tam gdzie Ty nie bylem - czas na odwiedziny .   Ostatnio edytowany: 2013-08-20 10:22[/cytuj]

 

Nooo, fajne ...takie niby nic a w sumie ciekawe Karolu. Stare wapienniki są też niedaleko ode mnie , przy trasie na Kraków. Kiedyś zatrzymałam się tam lecz niestety. Wszystko ogrodzone-teren prywatny. Dobrze, że tam udało mi sie trafić na takowe!

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
20 sierpień 2013 10:21

ciekawe te wapienniki .

Pozdrawiam karol

PS.

przejezdzam od czasu do czasu tamtędy ,ale tam gdzie Ty nie bylem - czas na odwiedziny .

 

Ostatnio edytowany: 2013-08-20 10:22

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
20 sierpień 2013 10:01

Bardzo ciekawe i fajne. Opis super.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
20 sierpień 2013 07:39

Ja też nie słyszałam o wapiennikach.Podróże kształcą,fajna relacja:-)

Avatar użytkownika marian
marian
19 sierpień 2013 23:01

Ciekawe miejsce.Nigdy nie słyszałem. Człowiek uczy się całe życie.

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
19 sierpień 2013 22:57

Mokunko ale ładnie opisałaś technologie wapienników okolice Jawornika (Czechy) bardzo ciekawe fajne górki ostatnio przeglądaliśmy mapy tych stron pozdrawiamy .

Avatar użytkownika Ela
Ela
19 sierpień 2013 22:47

Koło tego w Stroniu przejeżdżałam, ale z braku czasu tylko z okna auta go widziałam. A widzę że jednak trzebabyło sie zatrzymać. Super miejsce, sliczne zdjęcia.

Zwiedzone atrakcje

Javornik

Stara Morawa

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024