Niezwykle Muzeum Drogownictwa

Muzeum w Szczucinie, mokunka

Dokładnie tuż przy trasie nr 73 jadąc z Tarnowa do Kielc, w niewielkiej miejscowości Szczucin trudno przeoczyć to niezwykłe, ciekawe muzeum a może raczej skansen, bo większość ekspozycji znajduje się na dworze. Pełna nazwa brzmi Muzeum Drogownictwa. Umieszczona na  bardzo rozległym terenie niesamowita ekspozycja maszyn, sprzętów, które kiedyś (niektóre dobrze ponad 100 lat temu) inne jeszcze przed paru, parunastu laty były używane w drogownictwie. Muzeum , podobnie jak i parking – wszystko bezpłatne! Administrowane przez Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Cieszę się , że są jeszcze takie miejsca, gdzie bezpłatnie można zwiedzać , a także bezpłatnie i bez problemu (parking spory) zostawić auto. To niewątpliwie duży plus!

, mokunka
, mokunka

Cały skansen jest dobrze oznakowany. Ciekawie zredagowane są tablice informacyjne. Nie tylko nas informują ale też prowokują do dalszego zwiedzania i szukania odpowiedzi na pytanie „w jaki sposób to się kiedyś wykonywało”.

Bardzo ciekawym eksponatem jest dawny walec drogowy z przełomu XIX i XX wieku, ciągnięty przez konny zaprzęg! Niewątpliwie wzbudzajacym uśmiech i sentyment jest natomiast fiat 126 p , popularny maluch , w warsji pługu śnieżnego. Super!

, mokunka
, mokunka

Tak sobie myślę, że współcześni drogowcy może powinni przechodzić szkolenia na tym muzealnym sprzęcie, nauczyć się obsługi i solidnej pracy ? 😉 W końcu są jeszcze w kraju drogi sprzed II wojny światowej z solidnie ułożonej kostki brukowej, po których do dziś da się jeździć  i to lepiej niż na drogach sprzed paru, parunastu lat (pełnych dziur i kolein).

Interesujacą pomocą dydaktyczną są napewno przeszklone gabloty, z przekrojem różnorodnych materiałów , które powinny być położone jako warstwy podkładowe,utwardzające pod wierzchnią asfaltową powłokę współczesnych dróg i autostrad. Właśnie bowiem od nich zależy trwałość naszych dróg i jakość jazdy po takowych.

Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, mokunka
, mokunka
Muzeum Drogownictwa Szczucin, mokunka

Nie brakuje w Szczucinie  sporych tablic informacyjnych, biloardów prezentujących drogi przyszłości. Wyglądają rewelacyjnie 🙂 Tylko kiedy będą w Polsce ?!

Po tak sporej dawce wiedzy , z dziedziny, na której zwykły śmiertelnik zna sie raczej niewiele, jeszcze bardziej krytycznie patrzę na obecne drogi. Zastanawiając się czasem czego brakło budującym trasy w Polsce, skoro drogi bywają tak nietrwałe ? Wyobraźni, wiedzy, odpowiednich materiałów, a może zdrowego rozsądku ? Szkoda, że kiedyś tak prostymi maszynami, bez obliczeń komputerowych, bez przetargów i ogromnych pieniędzy w wielkich konsorcjach drogownictwo się rozwijało .

Muzeum Drogownictwa, mokunka
Muzeum Drogownictwa, mokunka

Pomijając dygresję , w która się tu zapędziłam.... taki skansen w Szczucinie , to kolejny ciekawy przystanek ,na krajtroterskiej trasie zwiedzania i zdobywania wiedzy 🙂. Wszak człowiek uczy się całe życie !

 

Muzeum Drogownictwa Szczucin, mokunka
Muzeum Drogownictwa Szczucin, mokunka
, mokunka
Muzeum Drogownictwa, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Muzeum Szczucin, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 10
2013-08-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Angelika Krajewska
Angelika Krajewska
21 lipiec 2017 14:47

Ja też byłam zdziwiona że bezpłatnie 🙂 ale ciekawe miejsce i warte odwiedzenia 🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2013 13:19

No super, to "kolekcjonujmy" te miejsca 🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
28 sierpień 2013 13:15

Bardzo, bardzo ciekawe miejsce.

 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
28 sierpień 2013 11:01

Bardzo dobry pomył Aniu!  Nie każdy wie, gdzie coś za darmo można pozwiedzać, a PSz po to aby takimi infno się dzielić 🙂.  Ja już pare razy trafilam na takie fajne , atrakcyjne i gratisowe  miejsca . Mogłabym tam je wpisać, bo nie wszystkie doczekały się jeszcze na wstawienie ,jako wycieczki.

  Ja o Muzeum Drogownictwa wiedziałam, specjalnie nadrobiłam kilometrów, lecz , to ,że zwiedzanie całkiem bezpłatnie było dla mnie nie lada zdziwieniem. Zważywszy na ilosć ciekawych eksponatów, jestem tym bardzo pozytywnie zaskoczona !

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
28 sierpień 2013 09:48

Ciekawa sprawa i faktycznie dziwne że za darmo, ja się zdziwiłam też znów ostatnio w Rychwałdzie, tam 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego jest uroczystość powiązana z piknikiem i oprócz pokazu za darmo jest tam... piwo lane, kiełbaski i krupnioki z grila, chlebek i grochówa. No nie mogę się temu nadziwić, ale fajnie, są tłumy więc nie każdemu potem starcza, ale w tym roku udało nam się skosztować wszystkiego 🙂 Relacja jeszcze zaległa czeka 🙂

Tak mi Mokunko podsunęłaś pomysł, żeby zrobic taki osobny temat - darmowe atrakcje i obiekty w Polsce, postaramy się go podpiąć aby zawsze był na wierzchu na Forum w dziale atrakcje. Podobnie zrobimy z atrakcjami dla dzieci itp.

Ostatnio edytowany: 2013-08-28 09:58

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
28 sierpień 2013 09:03

[cytuj autor='M Ela']Mówiłam że Pan Samochodzik w "spódnicy" 🙂 [/cytuj]

hihihi, Elu 🙂 tak mnie nosi czasem w takie mniej znane miejsca 😉

Avatar użytkownika Ela
Ela
28 sierpień 2013 08:36

Mówiłam że Pan Samochodzik w "spódnicy" 🙂

Avatar użytkownika marian
marian
28 sierpień 2013 08:35

Oj, myślę że mało kto wiedział o tym skansenie.Masz talent do ukazywania nam ciekawych miejsc.

Avatar użytkownika Ela
Ela
28 sierpień 2013 08:01

Bardzo fajne miejsce, rewelacja. Świetne te maszyny. Super zdjęcia. 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
28 sierpień 2013 06:53

Ciekawe miejsce znalazłaś i  w dodatku bezpłatne. To dzisiaj rzadkość. Super!

Zwiedzone atrakcje

Szczucin

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024