Niezwykle Muzeum Drogownictwa

Dokładnie tuż przy trasie nr 73 jadąc z Tarnowa do Kielc, w niewielkiej miejscowości Szczucin trudno przeoczyć to niezwykłe, ciekawe muzeum a może raczej skansen, bo większość ekspozycji znajduje się na dworze. Pełna nazwa brzmi Muzeum Drogownictwa. Umieszczona na bardzo rozległym terenie niesamowita ekspozycja maszyn, sprzętów, które kiedyś (niektóre dobrze ponad 100 lat temu) inne jeszcze przed paru, parunastu laty były używane w drogownictwie. Muzeum , podobnie jak i parking – wszystko bezpłatne! Administrowane przez Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Cieszę się , że są jeszcze takie miejsca, gdzie bezpłatnie można zwiedzać , a także bezpłatnie i bez problemu (parking spory) zostawić auto. To niewątpliwie duży plus!

Cały skansen jest dobrze oznakowany. Ciekawie zredagowane są tablice informacyjne. Nie tylko nas informują ale też prowokują do dalszego zwiedzania i szukania odpowiedzi na pytanie „w jaki sposób to się kiedyś wykonywało”.
Bardzo ciekawym eksponatem jest dawny walec drogowy z przełomu XIX i XX wieku, ciągnięty przez konny zaprzęg! Niewątpliwie wzbudzajacym uśmiech i sentyment jest natomiast fiat 126 p , popularny maluch , w warsji pługu śnieżnego. Super!

Tak sobie myślę, że współcześni drogowcy może powinni przechodzić szkolenia na tym muzealnym sprzęcie, nauczyć się obsługi i solidnej pracy ? 😉 W końcu są jeszcze w kraju drogi sprzed II wojny światowej z solidnie ułożonej kostki brukowej, po których do dziś da się jeździć i to lepiej niż na drogach sprzed paru, parunastu lat (pełnych dziur i kolein).
Interesujacą pomocą dydaktyczną są napewno przeszklone gabloty, z przekrojem różnorodnych materiałów , które powinny być położone jako warstwy podkładowe,utwardzające pod wierzchnią asfaltową powłokę współczesnych dróg i autostrad. Właśnie bowiem od nich zależy trwałość naszych dróg i jakość jazdy po takowych.



Nie brakuje w Szczucinie sporych tablic informacyjnych, biloardów prezentujących drogi przyszłości. Wyglądają rewelacyjnie 🙂 Tylko kiedy będą w Polsce ?!
Po tak sporej dawce wiedzy , z dziedziny, na której zwykły śmiertelnik zna sie raczej niewiele, jeszcze bardziej krytycznie patrzę na obecne drogi. Zastanawiając się czasem czego brakło budującym trasy w Polsce, skoro drogi bywają tak nietrwałe ? Wyobraźni, wiedzy, odpowiednich materiałów, a może zdrowego rozsądku ? Szkoda, że kiedyś tak prostymi maszynami, bez obliczeń komputerowych, bez przetargów i ogromnych pieniędzy w wielkich konsorcjach drogownictwo się rozwijało .

Pomijając dygresję , w która się tu zapędziłam.... taki skansen w Szczucinie , to kolejny ciekawy przystanek ,na krajtroterskiej trasie zwiedzania i zdobywania wiedzy 🙂. Wszak człowiek uczy się całe życie !
