Niepowtarzalne Muzeum Papiernictwa

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

W Dusznikach Zdroju byłam po raz kolejny, właśnie miałam wstawić wycieczkę z tego uroczego , uzdrowiskowego miasteczka . Przeczytałam jednak, że Ania wstawiła niedawno wycieczkę z tego miejsca. Nie była jednak w sławnym Muzeum Papiernictwa. Dlatego dziś skupie się właśnie na muzeum i skansenie. Natomiast wycieczka o Dusznikach Zdroju poczeka (jak wiele innych) , których do tej pory nie udało mi się jeszcze wstawić.

Niepowtarzalne , arcyciekawe Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w dawnym młynie papierniczym, jest unikatowym na skalę światową zabytkiem dawnej techniki. Położone nad rzeką Bystrzycą Dusznicką , jest już praktycznie na południowych obrzeżach miasta. Muzeum jest doskonale widoczne z trasy nr 8 , biegnącej w kierunku granicy z Czechami.

wejście do muzeum, mokunka
wejście do muzeum, mokunka

Muzeum, niegdysiejszy tzw młyn papierniczy zwany po prostu papiernią ma bardzo bogatą i burzliwą historię. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XVI wieku. Bowiem wtedy w nieistniejącym już budynku, niewielkiej manufaktury produkowano papier. Obecny kompleks budynków , które stanowią muzeum powstawał kolejno od 1605 roku. To spory kawał czasu! Budynki wielokrotnie przebudowywano i odnowiono , bowiem siły przyrody : powodzie i wichury odbiły przez wieki na obecnym Muzeum Papiernictwa swoje piętno.

Historię papierniczego młyna w Dusznikach Zdroju w okresie 1562 - 1939 tworzyli papiernicy z niemieckich rodów : Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. W XVII wieku papiernia była bardzo cenionych na Śląsku . Papier dostarczano do bogatych dworów oraz na potrzeby prowadzenia dokumentacji miejskich.

, mokunka
, mokunka

Aby zachować pamięć o tych, którzy tworzyli historię papiernictwa na ternach Kotliny Kłodzkiej obecnie część muzealna ma wydzielone całe piętro na ekspozycję związana z w/w rodami. Są zdjęcia, portrety, meble i rzecz jasna mnóstwo dokumentów wydrukowanych i napisanych ręcznie właśnie na dusznickim papierze !

Myśleć by można , że w XX wieku ubiegłego stulecia już nić nie zagrażało unikalnym zbiorom, maszynom i samemu budynkowi. Nic bardziej mylnego! W 1945 roku, po przejęciu przez Polskę terenów Kotliny Kłodzkiej samo muzeum Papiernictwa …zostało rozkradzione przez szabrowników . Zniszczone nie przez działania wojenne lecz przez ludzkie zaniedbania, pazerność ehh…

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Natomiast w 1998 roku powódź w czasie kilku godzin zniszczyła dusznickie muzeum. Zalała je prawie całkowicie niewielka rzeczka Dusznica Bystrzycka, która na codzień przypomina niewielki górski potoczek. W muzeum są zdjęcia przedstawiające ogrom zniszczeń popowodziowych z tego okresu. Zalane zostały aż dwie kondygnacje , ucierpiało wiele cennych eksponatów.

Na szczęście dziś Muzeum Papiernictwa jest pięknie zrewitalizowane. Zbiory podzielone na części: historyczną ,artystyczna, techniczną – nie tylko wewnątrz muzeum lecz w dużej części na zewnątrz w postaci okazałego skansenu z wieloma doskonale zachowanymi i opisanymi eksponatami. Jest też część muzealne dotycząca historii uzdrowiska Duszniki Zdrój.

eksponaty muzealne ta i 7 kolejnych fot, mokunka
eksponaty muzealne ta i 7 kolejnych fot, mokunka

W Muzeum odbywają się ciekawe warsztaty związane tematycznie z papiernictwem. My mieliśmy okazję uczestniczyć w tych dotyczących produkcji papieru czerpanego. Było super a rozpiętość wiekowa uczestników warsztatów to chyba od 5 do 75 lat. Każdy był ciekaw jak produkuje się papier czerpany pradawną metodą . I praktycznie każdy w nich aktywnie uczestniczył !

Warto tam być, człowiek bowiem bogaci swą wiedzę przez całe życie 🙂

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
pomieszczenie produkcyjne papieru czerpanego ta i 5 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
elewacja budynków muzealnych od str skansenu ta i 5 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
skansen dawnych maszyn związanych z papiernictwem ta i 11 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 11
2013-09-11
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
14 wrzesień 2013 18:23

Bardzo fajne miejsce odwiedziłaś. Bardzo ciekawie - bogato, opisałaś to miejsce.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 wrzesień 2013 17:48

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Mokunko ładnie zwiedzasz Dolnośląskie Duszniki bardzo ciekawe . 🙂) [/cytuj]

 

Racja Wasze tereny , cały Dolny Śląsk super ! Tam zawsze można trafić na mniej lub bardziej znane ale bardzo ciekawe miejsca🙂

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
14 wrzesień 2013 13:01

Mokunko ładnie zwiedzasz Dolnośląskie Duszniki bardzo ciekawe . 🙂)

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 wrzesień 2013 14:09

pieknie Mokunko ,pieknie.

 

  Kotlina Klodzka jest piekna , tajemnicza . 

Ladne i b. ciekawe muzeum papiernictwa w Dusznikach - bywalem tam  i bede jeszcze  .

 

Pozdarwiam karol 

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
12 wrzesień 2013 12:30

Podobnie jak Ania podczas mojego krótkiego pobytu w Dusznikach tylko z zewnątrz obejrzałam Muzeum Papiernictwa. Żałuję,ale niestety właśnie zamykano. Twoje zdjęcia pokazały mi to,czego nie dane było obejrzeć na własne oczy. Świetne fotki,dziekuję.

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
12 wrzesień 2013 12:16

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach byłam ... dzieścia lat temu. Widzę, że jest pięknie odnowiony. Bardzo ładnie go opisałaś i uwieczniłaś na zdjęciach Mokunko. Pozdrawiam :-)

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
12 wrzesień 2013 09:32

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Dzięki za relację, to juz prawie jakbym weszła do środka 🙂 Bardzo ciekawe to Muzeum i ładny zarówno budynek, ja i obejście [/cytuj]

 

Fajnie Aniu🙂 po to są PSz aby nawet gdzieś nie będac można poznawać nowe , ciekawe miejsca 🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
12 wrzesień 2013 09:03

Dzięki za relację, to juz prawie jakbym weszła do środka 🙂 Bardzo ciekawe to Muzeum i ładny zarówno budynek, ja i obejście

Avatar użytkownika Ela
Ela
12 wrzesień 2013 09:01

Mogę Ci typo pozazdraszczać. Mój syn był kiedyś ze szkoły i był zachwycony. Mam nawet w domu kawałek własnoeręcznie zrobionego papieru. Ja widziałam tylko w Parku Miniatur minaiturkę.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
12 wrzesień 2013 08:43

[cytuj autor='M Ela']Przejeżdżałam tylko. Niestey nie udało się zwiedzić. Patrząc na Twoje zdjęcia, już wiem ile straciłam😢. Śliczne zdjęcia , świetne miejsce. Relacja bardzo szczegółowa. Extra. Pozdrawiam.  Ostatnio edytowany: 2013-09-12 08:28[/cytuj]

   Cieszę się Elu, że relacja sie podoba. Sama bylam zaskoczona mnogościa eksponatów , ciekawostek, które tam można zopbaczyć. A warsztaty z produkcji papieru czerpanego - super, wszyscy bawili się doskonale ; bez względnu na grupę wiekową 🙂

Avatar użytkownika Ela
Ela
12 wrzesień 2013 08:26

Przejeżdżałam tylko. Niestey nie udało się zwiedzić. Patrząc na Twoje zdjęcia, już wiem ile straciłam😢. Śliczne zdjęcia , świetne miejsce. Relacja bardzo szczegółowa. Extra. Pozdrawiam. 

Ostatnio edytowany: 2013-09-12 08:28

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024