Groty Mechowskie

, mokunka

Porządkując ostatnio fotki z różnych moich wypraw i wycieczek (o zgrozo, z ostatnich ponad 3 lat!) trochę je usystematyzowałam i postaram się je sukcesywnie opisywać na PSz

, mokunka
, mokunka

Na Pomorzu w niewielkiej wsi Mechowo , na Kępie Puckiej, na skraju Puszczy Darżlubskiej są tzw Groty Mechowskie. Groty to oryginalny pomnik przyrody nieożywionej, bardzo ciekawy geologicznie. Jest to nie tylko jedyna w Polsce taka osobliwość geologiczna na terenach nizinnych lecz jedyna na Nizinie Europejskiej !

Bardzo chciałam je kiedyś zobaczyć , choć to spory kawał ode mnie. Niemniej jednak będąc kilka dni nad morzem trafiłam i tam. Oznakowanie dojazdu do groty jest dopiero w okolicy Pucka ; łatwiej trafić ustawiając w nawigacji wieś Mechowo.

, mokunka
, mokunka

Groty Mechowskie powstały na skutek wypłukiwania piasku ze skał osadowych scementowanych przez związki wapnia. Wejście a właściwie kilka wejść do groty tworzą filary przypominające olbrzymie stalagnaty o fantazyjnych, wręcz baśniowych kształtach, zwane też skalną balustradą . Podtrzymują one strop groty, zwanej małą jaskinią lub najkrótsza podziemną trasą turystyczną w Polsce.

Zwiedzanie zawiłych korytarzy groty nie jest proste i łatwe ! Grota jest niziutka, większą cześć trasy przechodzi się w pozycji mocno pochylonej, cześć nawet kucając! Muszę przyznać również , że osoby ze sporą nadwagą po prostu nie dałyby rady przeciskać się przez wewnętrzne przewężenia, skalne filary czy przechodzić przez wąskie przesmyty skalne między niewielkimi komorami groty. O tym informuje już pani sprzedająca bilety , relatywnie bardzo, bardzo tanie – biorąc pod uwagę atrakcyjność Groty Mechowskiej i jej unikatowy charakter. Bilet normalny, to tylko 2 zł !. Obok groty niewielki parking, ławeczki i ujęcie źródlanej wody.

, mokunka
Groty Mechowskie, mokunka
, mokunka

Ta ciekawa niewątpliwie osobliwość przyrody, na nizinie , niedaleko Pucka została odkryta w 1818 roku. Przez kilkadziesiąt następnych lat była kilkakrotnie zasypywana... Dopiero 1908 roku władze pruskie uznały ją za pomnik przyrody i właściwie oznaczyły to miejsce, jako ciekawostkę turystyczną.

Niestety w latach późniejszych miejsce zostało na pewien czas jakby zapomniane a niewątpliwie mocno zaniedbane. Nad grotami biegnie obecnie - fakt niewielka - lecz asfaltowa droga (!) , co powoduje znaczne osypywanie się piaskowca, z którego w głównejmierze zbudowane są filary groty . Część korytarzy groty o łącznej długości 61 m, została obecnie ze względów bezpieczeństwa wyłączona ze zwiedzania.Szkoda !

Groty Mechowskie, mokunka
Groty Mechowskie, mokunka

Są one dostępne tylko dla grotołazów oraz osób zajmujących się badaniami geologicznymi oraz tymi mającymi na celu ocalenie tego przecudnego zabytku przyrody nieożywionej przed zniszczeniem, zasypaniem, degradacja.

Byłam bardzo mile zaskoczona tym co zobaczyłam w niewielkiej wiosce Mechowo.

, mokunka
, mokunka
Groty Mechowskie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Groty Mechowskie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Groty Mechowskie, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 17
2013-09-12
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ewelina
26 marzec 2014 11:11

Piękny opis i galeria, która pewnie zachęci kilka osób do odwiedzenia groty🙂

mokunka
14 wrzesień 2013 19:08

Cieszę się Romku, że moglam coś pokazać takiego, że nawet taki lazik jak ty uznał to za ciekawostkę 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-09-14 19:08

Roman Świątkowski
14 wrzesień 2013 18:33

Może to nie "Błędne Skały" znajdujące sie w górach Stołowych ale również piękne tak jak one. Groty Mechowskie na Kępie Puckiej muszę zapamiętać. 

mokunka
14 wrzesień 2013 17:47

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Fajna ta grota kto by pomyślał że na Pomorzu mamy takie cudo extra. [/cytuj]

Ja też bylam zaskoczona czytając o tym, a pożniej odwiedzając to miejsce. Oryginalne, niepowtarzalne . NIgdzie takiego fajnego miejsca na nizinach nie spotkałam !

Krzysztof Dorota
14 wrzesień 2013 13:04

Fajna ta grota kto by pomyślał że na Pomorzu mamy takie cudo extra.

mokunka
12 wrzesień 2013 14:47

[cytuj autor='Karol Barsolis']niezly grotołaz z Ciebie Mokunko .     [/cytuj]

hihihi, tak jakoś mnie "nosi" po tych podziemiach Karolu 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
12 wrzesień 2013 14:11

niezly grotołaz z Ciebie Mokunko .

 

 

mokunka
12 wrzesień 2013 14:07

[cytuj autor=' Danusia']Super relacja:-) I w dodatku ciekawostka z moich stron. Dobrze znam to miejsce,byłam tam kilkakrotnie z uczniami na wycieczce. Ostatnio edytowany: 2013-09-12 12:58[/cytuj]

 

Dobrze, że chociaż coś z Twoich stron mogę opisac 🙂 Ty tyle Danusiu zwiedziłaś w południowej Polsce, że nawet...wpada coś z Pomorza wstawić 🙂))

mokunka
12 wrzesień 2013 14:06

[cytuj autor=' Danuta']"Małe jest piękne". A szczególnie jeśli jest to odkrycie w niewielkiej wioseczce- jak piszesz. Interesujące miejsce pokazujesz Mokunko! Wyjątkowa atrakcja z okolic Pomorza. Ja jakoś nie znajduję czasu na porządkowanie archiwum wypraw. Ledwo nadążam z bieżącymi /czytaj: z tegorocznych wakacji/ relacjami. Pozdrawiam serdecznie :-) [/cytuj]

 

Danusiu uporządkowałam trochę, choć daleko do usystematyzowanie tego wszystkiego pod kątem konkretnych wycieczek. Jestem na L4 i mam trochę wiecej czasu...

marian
12 wrzesień 2013 12:34

Słyszałem już kiedyś o tych grotach a dzięki Tobie dowiedziałem się trochę szczegółów o nich. Dzięki.

Danusia
12 wrzesień 2013 12:24

Super relacja:-) I w dodatku ciekawostka z moich stron. Dobrze znam to miejsce,byłam tam kilkakrotnie z uczniami na wycieczce.

Ostatnio edytowany: 2013-09-12 12:58

Danuta
12 wrzesień 2013 12:18

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Poczekamy, spokojnie 🙂 [/cytuj]

Dzięki :-)

Anna Piernikarczyk
12 wrzesień 2013 12:15

Poczekamy, spokojnie 🙂

Danuta
12 wrzesień 2013 12:13

"Małe jest piękne". A szczególnie jeśli jest to odkrycie w niewielkiej wioseczce- jak piszesz.

Interesujące miejsce pokazujesz Mokunko! Wyjątkowa atrakcja z okolic Pomorza. Ja jakoś nie znajduję czasu na porządkowanie archiwum wypraw. Ledwo nadążam z bieżącymi /czytaj: z tegorocznych wakacji/ relacjami.

Pozdrawiam serdecznie :-)

Ela
12 wrzesień 2013 10:01

Nigdy nie słyszałam. Super miejsce, fotki i relacja zachęcają do zobaczenia  tej atrakcji. Extra

mokunka
12 wrzesień 2013 09:42

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Super miejsce, kolejna jaskinia na Twoim koncie 🙂 Choć to nie taka typowa jaskinia, ciekawe jest jej pochodzenie [/cytuj]

 

No fak Aniu,  jedni wedrują po górach a mnie jakoś ...ciągnie w te podziemia ! Groty Mechowskie  piękne i  orginalne ; niespotykane na nizinnych terenach.

Anna Piernikarczyk
12 wrzesień 2013 09:38

Super miejsce, kolejna jaskinia na Twoim koncie 🙂 Choć to nie taka typowa jaskinia, ciekawe jest jej pochodzenie

Zwiedzone atrakcje

Mechowo

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024