Groty Mechowskie

Porządkując ostatnio fotki z różnych moich wypraw i wycieczek (o zgrozo, z ostatnich ponad 3 lat!) trochę je usystematyzowałam i postaram się je sukcesywnie opisywać na PSz

Na Pomorzu w niewielkiej wsi Mechowo , na Kępie Puckiej, na skraju Puszczy Darżlubskiej są tzw Groty Mechowskie. Groty to oryginalny pomnik przyrody nieożywionej, bardzo ciekawy geologicznie. Jest to nie tylko jedyna w Polsce taka osobliwość geologiczna na terenach nizinnych lecz jedyna na Nizinie Europejskiej !
Bardzo chciałam je kiedyś zobaczyć , choć to spory kawał ode mnie. Niemniej jednak będąc kilka dni nad morzem trafiłam i tam. Oznakowanie dojazdu do groty jest dopiero w okolicy Pucka ; łatwiej trafić ustawiając w nawigacji wieś Mechowo.

Groty Mechowskie powstały na skutek wypłukiwania piasku ze skał osadowych scementowanych przez związki wapnia. Wejście a właściwie kilka wejść do groty tworzą filary przypominające olbrzymie stalagnaty o fantazyjnych, wręcz baśniowych kształtach, zwane też skalną balustradą . Podtrzymują one strop groty, zwanej małą jaskinią lub najkrótsza podziemną trasą turystyczną w Polsce.
Zwiedzanie zawiłych korytarzy groty nie jest proste i łatwe ! Grota jest niziutka, większą cześć trasy przechodzi się w pozycji mocno pochylonej, cześć nawet kucając! Muszę przyznać również , że osoby ze sporą nadwagą po prostu nie dałyby rady przeciskać się przez wewnętrzne przewężenia, skalne filary czy przechodzić przez wąskie przesmyty skalne między niewielkimi komorami groty. O tym informuje już pani sprzedająca bilety , relatywnie bardzo, bardzo tanie – biorąc pod uwagę atrakcyjność Groty Mechowskiej i jej unikatowy charakter. Bilet normalny, to tylko 2 zł !. Obok groty niewielki parking, ławeczki i ujęcie źródlanej wody.



Ta ciekawa niewątpliwie osobliwość przyrody, na nizinie , niedaleko Pucka została odkryta w 1818 roku. Przez kilkadziesiąt następnych lat była kilkakrotnie zasypywana... Dopiero 1908 roku władze pruskie uznały ją za pomnik przyrody i właściwie oznaczyły to miejsce, jako ciekawostkę turystyczną.
Niestety w latach późniejszych miejsce zostało na pewien czas jakby zapomniane a niewątpliwie mocno zaniedbane. Nad grotami biegnie obecnie - fakt niewielka - lecz asfaltowa droga (!) , co powoduje znaczne osypywanie się piaskowca, z którego w głównejmierze zbudowane są filary groty . Część korytarzy groty o łącznej długości 61 m, została obecnie ze względów bezpieczeństwa wyłączona ze zwiedzania.Szkoda !

Są one dostępne tylko dla grotołazów oraz osób zajmujących się badaniami geologicznymi oraz tymi mającymi na celu ocalenie tego przecudnego zabytku przyrody nieożywionej przed zniszczeniem, zasypaniem, degradacja.
Byłam bardzo mile zaskoczona tym co zobaczyłam w niewielkiej wiosce Mechowo.
