Ciekawostki Cieplic Zdroju w innej odsłonie

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

   Cieplice Zdrój w innej odsłonie, tak zatytułowałam tę moją wycieczkę , bo chcę pokazać je w nieco inaczej ; nie tylko główny deptak, kościoły i Park Zdrojowy.

    Są one ciekawe, piękne, zadbane i godne uwagi. Podaruję sobie więc szczegółowe opisy tego o czym pisała już Danusia. Wspomnę tylko, że Park Zdrojowy w którym mieści się pawilon sanatoryjny Edward oraz tuż przy bramie parku pawilon Lalka, został zrewtalizowany dzięki środkom unijnym. Tuż przy głównym deptaku mieści się Dom Zdrojowy , właściwie trzy domy połączone ze sobą systemem zawiłych korytarzy, wind i pochylni dla niepełnosprawnych. Oczywiście ponieważ jest on centralnym punktem uzdrowiska , połączony jest także z Zakładem Przyrodoleczniczym . W holu głównym domu zdrojowego nr 1 jest pijalnia wód mineralnych. Woda jest gratisowa ! Zaznaczam to ponieważ w Dusznikach, Polanicy, Kudowie wody zdrojowe są płatne …

Trójkatny dom, mokunka
Trójkatny dom, mokunka

Na cieplickim deptaku są piękne architektonicznie budynki , obecnie hotele „Kaspar „ i „Pod różami’ . Bardzo oryginalny, ślicznie odrestaurowany jest tzw Trójkątny Dom. Znajduje się on w centrum uzdrowiska, na Placu Piastowskim , tuż przy Domu Zdrojowym. Budynek ów rzeczywiście przypomina trójkąt. W najwęższym miejscu ma zaledwie 2 m 20 cm szerokości, w najszerszym niczym się nie wyróżnia wśród pozostałych , pięknych secesyjnych kamieniczek w Cieplicach. Wspomniany Trójkątny Dom jest ulubionym miejscem malarzy ,  fotografów odwiedzających Cieplice !

   Przepiękny, położony przy głównej części deptaka w stylu klasycystycznym pałac rodu Schaffgotschów z XVIII wieku – o którym wspomniała Danusia – opisując swoją wycieczkę do Cieplic, jest obecnie to filią Politechniki Wrocławskiej. Pałac ma bardzo ciekawą elewację również z tyłu budynku ; wychodzi ona na Park Zdrojowy i tzw gejzery. O Gejzerach jednak napisze w dalszej części.

cieplicki deptak ta i 20 kolejnych fot, mokunka
cieplicki deptak ta i 20 kolejnych fot, mokunka

W okolicy sanatorium Edward, Park Zdrojowy jest najbardziej nasłoneczniony i tam też posadzono mnóstwo różnego rodzaju kwiatów, w bardzo ciekawych przestrzennie sporych rabatach. Po rewitalizacji w miejscu jednej zabytkowej fontanny powstała inna a w lini prostej do niej na przestrzeni kilkuset metrów dwie następne. Zbliżone kształtem lecz każda nieco inna. Wszystkie ciekawe. W gorące lipcowe dni, aż miło było postać w okolicy każdej z nich, w mgiełce rozpylanych wokół mikroskopijnych kropelek.

Alejki Parku Zdrojowego wyłożone są tylko w niektórych miejscach granitową kostką. W znacznej większości posypane są drobniutkimi beżowo-białymi kamykami. Obecnie cały park otoczony jest płotem z pięknymi przęsłami , wykonanymi zgodnie z trendami kowalstwa artystycznego. Pamiętam dobrze park sprzed rewitalizacji ; w ogóle żadnego płotu nie było…

, mokunka
, mokunka
, mokunka

  I dąc od pawilonu Edward w kierunku bramy wyjściowej hotelu Cieplice napotykamy ciekawy pomnik przypominając nieco dwa grunwaldzkie miecze sporo powiększone. To pomnik nawiązujący do polskości tych ziem !

  O muszli koncertowej i Teatrze Zdrojowym wspominała Danusia. Muszę przyznać, że w muszli były często koncerty, recitale, tańce natomiast w Teatrze Zdrojowym nic praktycznie się nie działo, mimo, że byłam tam w środku letniego sezonu.

, mokunka
, mokunka

  Cześć Parku Zdrojowego , za Pałac Schaffgotschów cały czas zmienia swoje oblicze. Od ubiegłego roku wybudowano tam niewielki budynek , naśladującym mur pruski . Tam jest nowe ujęcie wód mineralnych ; wód , które mają największą temperaturę wód głębinowych w uzdrowiskach w Polsce, aż 82 stopnie Celsjusza ! Toteż obok tego nowego ujęcia powstał niewielki wybetonowany  kanał, z utworzonymi na jego dnie trzema gejzerami. Na razie niestety jest suchy . Woda w kanale i gejzerach ma się podobno pojawić już za rok . Bardzo jestem ciekawa jak wtedy będzie wyglądał ten wschodni fragment Zdrojowego Parku ?!

W każdym razie pomysł interesujący i z tego co mogłam już teraz obejrzeć , świetnie wkomponowany w parkową zieleń ,tuż obok zabytkowej kapliczki.

, mokunka
, mokunka

  Drugi piękny park w Cieplicach to Park Norweski, nieco oddalony od centrum z dużą ilością starodrzewu. Wieloma drzewami zaopatrzonymi w tabliczki ”pomnik przyrody”. W Parku Norweskim jest piękny staw a właściwie kilka stawów połączonych groblami. Mostki, mosteczki drewniane i kamienne dodają mu uroku. Park przecina rzeka Wrzosówka oraz niewielki potok. Na stawie pływają kaczki- cyranki oraz sporadycznie łabędzie. W parku sporo wiewiórek, nawet jedną udało się obłocić.

W Parku Norweskim jest ciekawy, drewniany XVIII spory budynek . Calkiem odmienny od innych w okolicy. Kiedyś mieściła się tam założona przez hrabiego Hansa Antona Schaffgotscha biblioteka. Po 1945 roku różne były losy tego drewnianego domu nazwanego Pawilonem Norewskim . W 1967 roku utworzono tam Muzeum Przyrodnicze . Wiele eksponatów, wiele sal wstawowych. Jedna z ich opowiada w formie fotograficznej o historii Cieplic Zdroju.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

  Spacerując przez Park Norweski , trzeba obecnie stąpać baaardzo ostrożnie. Jest on bowiem rewitalizowany . Niektóre alejki są rozkopane, wszędzie widać pracowników, maszyny , rozłożoną lekko bezładnie granitową kostkę.

Jednak mimo tych …niewielkich utrudnień dotarłam do Pasieki Karkonoskiej, mieszczącej się tuż , niedaleko za zachodnią elewacja Muzeum Przyrodniczego. Świetne ule, w większości rzeźbione ręcznie są bardzo starannie i ciekawie wykonane. Niestety ze względu na trwające prace remontowe ule pasieki są stłoczone na niewielkim obrzeże. Szkoda!

, mokunka
, mokunka

  Wędrując po Cieplicach, opuszczam już gościnny i piękny park i wędruję niewielką alejką, wzdłuż ogródków działkowych i „dzikiej łąki” - jak nazywają ten obszar ciepliczanie - w kierunku tamy i wysokich ziemnych wałów. Na wałach przeciwpowodziowych są ławeczki, malowniczo wpasowane w krzewy głogu. Tama jest zwieńczeniem  suchego polderu zalewowego, który napełniany jest gdy powodzie i podtopienia grożą okolicy . Polder jest ogromny, trudno go w całości obłocić.

Natomiast z wałów przeciwpowodziowych jest cudny widok na Karkonosze. Przy dobrej widoczności widać stamtąd Śnieżkę i zamek Chojnik.

, mokunka
, mokunka

Sork, moi drodzy , że się tak rozpisałam ale tyle jeszcze w Cieplicach interesujących, pięknych miejsc , które pominęłam. Może jeszcze kiedyś o nich napisze 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
rzeka Wrzosówka i i kolejna fota, mokunka
, mokunka
dzwonnica koscioła oraz zabudowania pocysterskie ta i 4 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
cieplickie fontanny ta i 7 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
pawilon sanatoryjny Edwardta i 5 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Uzdrowisko Cieplice, mokunka
teatr zdrojowy, mokunka
muszla koncertowa, mokunka
park zdrojowy ta i 7 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Cieplice, mokunka
, mokunka
pomnik przy wschodniej bramie parku ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
, mokunka
wiewiorka pod drzewem, mokunka
kapliczka w parku zdrojowym, mokunka
ujęcie wód zdrojowych, mokunka
gejzery w parku zdrojowym ta i kolejna fotka, mokunka
, mokunka
, mokunka
pałac widoczny od strony parku ta i kolejna fota, mokunka
Pałac Schaffgotów, mokunka
Park Norweski, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 16
2013-09-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 wrzesień 2013 19:12

Cieszę się Romku, dzięki🙂

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
14 wrzesień 2013 18:54

Jak zwykle super relacja, piękny opis. Lubię te Twoje Mokunko opisy, wiele uczą nieraz i są bardzo ciekawe. Fajna wycieczka. 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 wrzesień 2013 17:45

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']No pięknie Mokunko ładnie obfociłaś I opisałas Cieplice piękne zadbane uzdrowisko się nam podobywuje 🙂))) [/cytuj]

Dzięki Dorka i Krzych , a slówko "podobywuje" też fajne; może się przyjmie na PSz podobnie jak "zazdraszczam" i "obfocić" 🙂

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
14 wrzesień 2013 13:14

No pięknie Mokunko ładnie obfociłaś I opisałas Cieplice piękne zadbane uzdrowisko się nam podobywuje 🙂)))

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
14 wrzesień 2013 09:37

[cytuj autor=' Danusia']Tak,macie rację. Ja też inaczej dziś patrzę na okolicę,zabytki podczas zwiedzania. I żałuję,że nie mam fotek z dawnych wycieczek,kiedyś nie przywiązywałam do tego takie wagi jak dziś.   100% racji,że PSz to wielka,turystyczna inspiracja. | tak trzymajmy! [/cytuj]

 

Jak dobrze zauważyła Danusia, dawniej się tak fotek nie robilo! Ja w okresie sprzed PSz czasem robiłam jedna dwie foty, na ktorych zawsze był ktoś z rodziny czy znajomych , na tle tego co zwiedzaliśmy !

  Teraz oczywiście zwiedzanie, poznawanie Polski nadal jest priorytetem ale fotki , pod kątem PSz robię obowiązkowo 🙂. Inna sprawa, że nazbieralo się tego w komputerze mnóstwo ale sami wiecie jak to jest , brak czasu ! Jeśli nie napisze wcieczek tak "na gorąco" ...to później czekają baaardzo długo na swoją kolej.

Dzięki za mile komentarze dotyczące Cieplic Zdroju🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
14 wrzesień 2013 08:48

Tak,macie rację. Ja też inaczej dziś patrzę na okolicę,zabytki podczas zwiedzania. I żałuję,że nie mam fotek z dawnych wycieczek,kiedyś nie przywiązywałam do tego takie wagi jak dziś.   100% racji,że PSz to wielka,turystyczna inspiracja. | tak trzymajmy!

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
14 wrzesień 2013 08:07

To prawda, że w młodości tej szkolnejto inaczej sie zwiedzało i na inne rzeczy zwracało uwagę, dlatego warto odwiedzać miejscowości kilka razy w ciągu życia 🙂

A zgadzam się też z tym, że opisy na polskich szlakach dają kopa do działania! 🙂

Avatar użytkownika marian
marian
13 wrzesień 2013 22:41

Pięknie opisałaś miasto.Kiedyś byłem na obozie harcerskim w pobliżu .Pamiętam że zwiedzaliśmy Cieplice ale prawie nic nie pamiętam.Dzisiaj trochę inaczej obserwujemy piękno co nas otacza.

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
13 wrzesień 2013 22:27

Piękna relacja i piękne ,jak zawsze,fotki.Jednym słowem -super!.Nie znałam Cieplic,a teraz ,dzięki Tobie,juz troszke poznałam.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 wrzesień 2013 21:38

[cytuj autor='M Ela']Super. Fajnie tak poczytać i pooglądać miejsca króre się zna i widziało. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, ciekawego.  Ta PSz. uzależniają i to bardzo, ale dają "kopa" do działania. Tu nie można się nudzić. Pozdrawiam [/cytuj]

 

Racja Elu, też  lubie poczytać na Psz co pisz krajtroterzy , planować nowe wycieczki 🙂  Uzależnienie ewidentnie ale jake twórcze🙂

Ostatnio edytowany: 2013-09-13 21:39

Avatar użytkownika Ela
Ela
13 wrzesień 2013 21:32

Super. Fajnie tak poczytać i pooglądać miejsca króre się zna i widziało. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, ciekawego. 

Ta PSz. uzależniają i to bardzo, ale dają "kopa" do działania. Tu nie można się nudzić. Pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 wrzesień 2013 20:29

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Pięknie się rozpisałaś 🙂 I piękne zdjęcia ładnych Cieplic [/cytuj]

Dzięki Aniu, jeszcze podpisuje fotki ...a Cieplice znam naprawdę bardzo dobrze. Jestem tu którys już raz i pewnie nie ostatni 🙂

Ostatnio edytowany: 2013-09-13 21:03

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
13 wrzesień 2013 20:11

Pięknie się rozpisałaś 🙂 I piękne zdjęcia ładnych Cieplic

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
13 wrzesień 2013 19:59

Tak Danusiu , to Trójkątny Dom. Ależ ty szybciutko tu zajrzałaś, dopiero się fotki wgrywały. Teraz dopiero je usystematyzuję i opiszę. Nie ma jak PSz ; tu się dzielimy wiedzą, spostrzeżeniami i uzupełniamy swoje relacje.

Ojjj, PSz uzależniają🙂

I co zrobisz Danusiu , jak słoiczków brakło, a tyle warzyw jeszcze zostało ? Mniam , może poczęstunek warzywny dla krajtroterów ? hihihi

pozdrawiam🙂

Ostatnio edytowany: 2013-09-13 21:01

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
13 wrzesień 2013 19:53

... aaaa jeszcze jedno: piszesz o trójkątnym domu w Cieplicach. Widziałam taki jeden ... czy to to miałaś na myśli?

Pozdr.:-))

ps.poprzednio  zapomniałam umieścić zdjęcia. To wszystko przez te zaprawy :-)))))

Ostatnio edytowany: 2013-09-13 19:54

Avatar użytkownika Danuta
Danuta
13 wrzesień 2013 19:51

Pięknie Mokunko! Właśnie zrobiłam sobie małą przerwę w zaprawach /po prostu zabrakło słoików, a jeszcze sporo sałatki z buraków w misce/- a tutaj taka niespodzianka! Pięknie opisane Cieplice- miejsca które widziałam. Pewnie jesteś w trakcie zamieszczania zdjęć, więc zajrzę tu za chwilkę. Wiadomości tyle i tak obrazowo opisujesz znane mi miejsca, że czuję jakbym tam była znowu.

Pozdrawiam cieplutko :-)

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Cieplice Zdrój

Cieplice Zdrój

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024