Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu

Muzeum Obrony Wybrzeża, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Dotarliśmy na Hel. Byliśmy tam w piękny sierpniowy dzień. Koniec letniego sezonu, wiec droga nr 216, prowadzacą z Władysławowa na Hel nie byla zakorkowana. Czekał nas dzień intensywnego zwiedzania. Jurata, Jastarnia, He l. W każdej miejscowości kilka ciekawych punktów , które chcemy zobaczyć. Nie wszystko się udało…brakło czasu. Jednak obejrzeliśmy naprawdę sporo.

Muzeum Obrony Wybrzeża , powstałe w 2006 roku założone Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" .Nadano mu imię komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, bohaterskiego obrońcy Helu , to pierwszy punkt naszej krajtroterskiej trasy.

, mokunka
, mokunka

Na parkingu jest kilka miejsc, uff z ulgą to przyjmujemy bo obawialiśmy , że będzie problem aby się tam zatrzymać. Idziemy przez piękny sosnowy zagajnik, kolejne tablice informacyjne i strzałki pokazują nam drogę do Muzeum Obrony Wybrzeża.

Już na wejściu trzeba kupić hmm ”przepustkę na teren wojskowy” tak informuje nas pani w zamaskowanej wojskową siatką przyczepie. Tylko złotówka. Niesamowite ! Patrzymy pytająco, pani tylko się uśmiecha. Jak zdradliwy to uśmiech dowiadujemy się paręset metrów dalej. Muzeum płatne dodatkowo, przejazd waskotorówką to również osobny bilet !

, mokunka
, mokunka

Zastanawiam się na co liczyłam (?) ,że ta symboliczna złotówka to już całość kosztów , hihihi a resztę dopłaci np. MON ?Zostawny jednak ten temat...

Na rozległym terenie leśnym – skansenie, położonym tuż przy wjeździe na Hel prezentowane są eksponaty militarne związane z 1939 rokiem, z historią obrony Polski przed hitlerowcami. Są jednak też dwa wyremontowanych działa niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej "Schleswig Holstein". Jeśli ktoś pasjonuje się militariami na pewno znajdzie tam wiele interesujących obiektów, pojazdów, broni itp . Szczegóły techniczne poszczególnych rodzajów broni czy różnorodnej techniki wojskowej przedstawione są na tabliczkach , przy każdym obiekcie. Dodatkowo przy wielu z nich można posłuchać odtwarzanej z multimediów opowieści : gdzie były użyte i jaka była ich rola podczas II Wojny Światowej.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Sporo jest pojazdów, samochodów opancerzonych, motocykli, są działa tzw kolejowe oraz na pojazdach gąsiennicowych.

Natomiast we wnętrzach obiektów muzeum znajdują się stałe wystawy i eksponaty nawiązujące do historii militarnej Rejonu Umocnionego Hel, który wsławił się aż 32 dniami obrony w 1939 roku. Jako, że Hel jest otoczony z trzech stron wodami morza nie brakuje tam – rzecz jasna - eksponatów Polskiej Marynarki Wojennej.

, mokunka
, mokunka

Musze przyznać, ze mimo że nie specjalnie interesuję się techniką wojskową - nie jest to w każdym razie moja pasja - obejrzałam wszystko. Zarówno w budynkach muzealnych, dawnych bunkrach czy na wolnym powietrzu.

Na terenie Muzeum Obrony Helu, istnieje możliwość przejazdu historyczna kolejką wąskotorową , kursującą kiedyś miedzy obiektami militarnymi.

, mokunka
, mokunka

Decydujemy się na jazdę . Przejazd kolejką jest fascynujący, choć trasa nie jest zbyt długa. Kolejka a właściwie dwie kolejki , bo w połowie trasy przesiadamy się … przechodząc przez wnętrze obronnego , dawnego , żelbetonowego bunkra. Chłód ścian, półmrok, czujemy się jakby nagle cofnął się czas . Dziwne uczucie iść tak przez bunkier ; niemy świadek historii z okresu II wojny światowej . Do niedawna ściśle utajniony, położny na dawnym terenie wojskowego garnizonu. Wokół na betonowych słupach resztki zasieków, z kolczastego, w większości mocno zardzewiałego drutu.

Nasza niewielka , z zaledwie trzema wagonami wąskotorówka ,wyglądająca przy olbrzymich bunkrach jak maleńka zabawkowa kolejka - zatrzymuje się jeszcze dwa razy . Jeden przystanek to niewielkie, powstające tam Muzeum Kolejnictwa, które zwiedzamy już w ramach bilietu wykupionego na przejazd wąskotorówką.

, mokunka
Hel, mokunka
Muzeum Obrony Wybrzeża, mokunka

Wychodzimy , bogatsi o wiedzę i nieco spóźnieni , w stosunku do wcześniejszych planów. Nie sądziłam, że będzie to aż tyle czasu trwało, jednak skoro tam dotarliśmy … i nie wiem czy i ewentualnie kiedy będziemy na wybrzeżu stwierdzam, że warto było ! Zdecydowanie warto!

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
Muzeum Obrony Wybrzeża Hel, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 9
2013-10-04
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
22 październik 2013 20:41

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']piękne zdjęcia, ale będę mudny ......opis.... [/cytuj]

Tadziu , nawet nie jestem w stanie nazwać poszczególnych eksponatow muzealnych, z techniki wojskowej😉 no sork ale chodziła, oglądalam eksponaty, robiłam foty ...ale nie robiłam notatek ! Poprostu , aż tak bardzo nie interesuja mnie militaria abym znała ich nazywy .

Chcialam obejrzeć muzeum , jako takie. Tylko tyle lub aż tyle Tadziu🙂

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
22 październik 2013 14:55

piękne zdjęcia, ale będę mudny ......opis....

Avatar użytkownika marian
marian
08 październik 2013 22:51

Cieszę  się, że mi też tam  udało się  być.Bardzo ciekawe i interesujące miejsce.

Avatar użytkownika Ela
Ela
05 październik 2013 07:50

Super sprawa, do pozazdraszania🙂. Ważne że Ci śie podobało. Relacja świetna jak zawsze. Pozdrawiam

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
04 październik 2013 20:23

[cytuj autor='Karol Barsolis']super militarna wycieczka - tylko pozazdroscic pozostalo   Pozdarwiam Karol [/cytuj]

Cieszę się, że Cię zainteresowało Karolu🙂

   Musze przyznać, że wybierałam się tam  bez większego przekonania . Byłam zaskoczona ilością eksponatów, ciekawą ich prezentacją. Do tego wszystko w naturalnym terenie, który kiedyś byl terenem typowo militarnym i takim jak ja cywilom wstep był surowo wzbroniony .Naprawdę wszystko to ciekawe i cząstka naszej historii.

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
04 październik 2013 20:11

super militarna wycieczka - tylko pozazdroscic pozostalo

 

Pozdarwiam Karol

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
04 październik 2013 16:29

W Helu byłam niejednokrotnie,jednak akurat w tym muzum nie zdarzyło się:-) Fajna atrakcja militarno-nadmorska.

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
04 październik 2013 16:20

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Super sprawa, Muzeum ciekawe i fajnie, tylko szkoda, że tyle płatniczych pułapek 😉 [/cytuj]

 Tak Aniu, śmiesznie to wyglądało , ta "przepustka na teren", tylko 1 zł, hihihi.  Pożniej kolejne bilety. Nie mniej jednak jest tam mnóstwo ciekawostek, sporo do obejrzenia a i przejad wąskotorowką wśród obiektów militarnych i sprzętu.Super fajny! Nie mogliśmy ot tak poprostu  być tam nic nie zobaczyć 🙂 trzeba bylo bilety kupić.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
04 październik 2013 16:10

Super sprawa, Muzeum ciekawe i fajnie, tylko szkoda, że tyle płatniczych pułapek 😉

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024