Piękna Kalwaria Wejherowska

, mokunka

Kalwaria Wejherowska, pięknie położony fragment miasta Wejcherowo, w gęstym parku, na kilku niewielkich wzgórzach.

Kalwaria Wejherowska to zespół 26 kaplic kultu religijnego. Udało nam się dotrzeć tam podczas pobytu nad morzem. Byłam zachwycona tym co zobaczyłam, choć generalnie nie przepadam za zwiedzaniem miejsc kultu religijnego. Zobaczyłam tam jednak miejsce z bogatą historią. Kalwaria a właściwie jej kapliczki , to ponad 300-letni zabytek . Ufundowany przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela miasta - Wejherowa. Kalwaria została zbudowana w XVII wieku, w latach 1649-1655. Jest ona , nie bez racji - nazywana perłą architektury sakralnej Polski Północnej .

, mokunka
, mokunka

Wspólnie z zabudową miejską Wejherowa i zespołem pałacowo-parkowym, tworzy ona jednolity kompleks o dużych walorach krajobrazowo-przestrzennych. O mieście, pałacu i parku – opowiem jednak innym razem !

Teren wokół kaplic pokryty jest w większości starodrzewem. Bardzo dobrze oznakowany. Nie brakuje dużych tablic informacyjnych oraz tych z rysem historycznym każdej z osobna kapliczki. Muszę dodać, że tablice informacyjne są w trzech językach : polskim , angielskim i niemieckim. Nie mniej jednak np ścieżki nie wszędzie równe. Trzeba uważać na wystające korzenie drzew ! Na całym terenie nie brakuje ławeczek, koszy na śmieci. No i jest sporo turystów.

, mokunka
, mokunka

Ciekawostką jest , iż podobno, gdy budowano Kalwarię Wejherowską , tak wytyczano ścieżki i miejsca pod budowę kaplic aby odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami były równe odległościom poszczególnych fragmentów drogi, jaką przebył Chrystus w Jerozolimie. Zaznaczam, że nie jest to potwierdzone …a budowniczowie odległość miedzy kaplicami mierzyli krokami. Tak wyczytałam w przewodniku, z którym zwiedzałam to miejsce .

W latach 2006-2008 Kalwaria Wejherowska została poddana kompleksowej renowacji w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Wiele kapliczek , uzyskało wygląd z czasów swojej świetności. Są też jednak te bardziej zaniedbane.

Kalwaria wejherowska, mokunka
Kalwaria w Wejherowie, mokunka
, mokunka

Wejherowo, właśnie dzięki tej pięknej , zabytkowej kalwarii nazywane jest duchową stolicą Kaszub. Muszę przyznać, że wcześniej o tym nie wiedziałam. Już od ponad 300 lat Kalwaria Wejherowska przyciąga do miasta rzesze turystów i pątników. Podobno co roku do Wejherowa przybywa około 60 samodzielnych pielgrzymek.

My jednak byliśmy na wycieczce , nie na pielgrzymce. Kalwaria zrobiła na mnie duże wrażenie. Szkoda, że to tak daleko ode mnie , bo jest to miejsce do którego warto wrócić .

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
Kalwaria wejherowska, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Kalwaria wejherowska, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 13
2013-10-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
12 październik 2013 09:39

[cytuj autor='A Maciej']Nie do końca mój klimat, ale było kilka miejsc które wywarły na mnie spore wrażenie. A miejsce ładne pozdrawiam [/cytuj]

Doskonale rozumiem, Maćku ...bo jak wspomniałam, w miejsca sakralne aż tak mnie nie ciągnie do zwiedzania. Nie mniej jednak , jak byłam w okolicy, postanowiłam odwiedzic Kalwarie Wejherowska . Generalnie to co zobaczyłam , napewno warte odwiedzenia🙂

Maciej A
11 październik 2013 22:38

Nie do końca mój klimat, ale było kilka miejsc które wywarły na mnie spore wrażenie.

A miejsce ładne

pozdrawiam

mokunka
10 październik 2013 22:15

Racja Danusiu 🙂 Ciebie ciągnie na południe a mnie na pólnoc. To takie typowo krajtroterskie , aby jechać dalej, zobaczyć więcej. Faktycznie to co blisko, nieraz jest  zarazem baaardzo daleko....

 

Tojko, to już chyba dwa miejsca wycieczek nam się pokrywają .Jezioro Żarnowieckie i Kalwaria Wejcherowska. Fajnie , że znowu bywasz na PSz 🙂. Czekamy na obiecane relacje z wypraw.

Danusia
10 październik 2013 21:52

Szczerze mówiac to chyba jest tak,że jak sie ma cos blisko,to się niekoniecznie to zauważa bo staje sie takie oczywiste,że zawsze można,w razie ochoty,wyskoczyć i coś zobaczyć w poblizu. Ale zawsze jakoś na to brakuje czasu. A jak się w końcu gdzies wybierzemy to raczej  na południe,hahaha,bo daleko. No i ma się zaległości.

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor=' Danusia']A ja nie mam na koncie wielu kalwarii ,choć odwiedziłam  sporo sanktuariów. Rownież i ta w Wejherowie wciąż na mnie czeka:-) Sporo ciekawych miejsc na wybrzeżu zwiedziłas !!! Super. [/cytuj] Cieszę sie, że rodowita mieszkanka Pomorza tak to ocenia 🙂 Lubię zwiedzać, więc jeśli już gdzieś pojadę chce aktywnie ten czas wykorzystywać na odwiedzenie i poznanie nowych miejsc 🙂 [/cytuj]

toja1358
10 październik 2013 21:51

Kalwaria Wejherowska jest naprawdę godna polecenia. Fajnie, że zobaczyłaś chociaż jej fragment. Polecam wszystkim odwiedzającym te strony - warto poświęcić trochę więcej czasu i przejść cały szlak kalwaryjskich dróżek, ukrytych w pięknym lesie.

Kaszubska Jerozolima była moją pierwszą wycieczką na PSz i miałam straszną tremę pisząc relację 🙂)).

 

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,4085,spacerkiem-po--jerozolimie-kaszubskiej.html

Ostatnio edytowany: 2013-10-10 21:55

mokunka
10 październik 2013 21:47

[cytuj autor=' Danusia']A ja nie mam na koncie wielu kalwarii ,choć odwiedziłam  sporo sanktuariów. Rownież i ta w Wejherowie wciąż na mnie czeka:-) Sporo ciekawych miejsc na wybrzeżu zwiedziłas !!! Super. [/cytuj]

Cieszę sie, że rodowita mieszkanka Pomorza tak to ocenia 🙂 Lubię zwiedzać, więc jeśli już gdzieś pojadę chce aktywnie ten czas wykorzystywać na odwiedzenie i poznanie nowych miejsc 🙂

marian
10 październik 2013 21:47

Ładnie pozwiedzałaś wybrzeże. Piękna Kalwaria z wieloma kapliczkami.

Danusia
10 październik 2013 20:36

A ja nie mam na koncie wielu kalwarii ,choć odwiedziłam  sporo sanktuariów. Rownież i ta w Wejherowie wciąż na mnie czeka:-) Sporo ciekawych miejsc na wybrzeżu zwiedziłas !!! Super.

Danuta
10 październik 2013 20:30

[cytuj autor='M Ela']Też mam na koncie parę Kalwarii. W Wambierzycach jest piękna i zadbana, ta Twoja ze zdjęć i opisów widać że też. Rozczarowała mnie Kalwaria w Krzeszowie, jak byłam z 3 lata temu była brzydka i zaniedbana. Źle oznakowana. Może teraz coś się zmieniło. Jak zawsze świetna relacja i super zdjęcia.  [/cytuj]

Do kolekcji odwiedzonych Kalwarii dorzucę jeszcze Pszów i Katowice- Panewniki.

Elu! Kalwarię w Krzeszowie odwiedziłam 2 lata temu. Kapliczki były w trakcie remontu... ale sceneria  z  widokiem na Bazylikę- bajkowa.

Pozdrawiam :-)

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
10 październik 2013 20:26

pieknie Mokunko , pieknie  .

Kalwarie maja  MOC Boska . 

Mnie osobiscie  najbardziej podoba sie KALWARIA  w Grablinie (przed Licheniem)

oraz  ta  w  Zambierzycach

 

pozdrowienie z  Kotliny Jeleniogorskiej  10.10.2013. urodziny miesiaca

Karol

Ela
10 październik 2013 19:49

Też mam na koncie parę Kalwarii. W Wambierzycach jest piękna i zadbana, ta Twoja ze zdjęć i opisów widać że też. Rozczarowała mnie Kalwaria w Krzeszowie, jak byłam z 3 lata temu była brzydka i zaniedbana. Źle oznakowana. Może teraz coś się zmieniło. Jak zawsze świetna relacja i super zdjęcia. 

Anna Piernikarczyk
10 październik 2013 19:31

No ciekawe miejsce 🙂 Ładnie przedstawione

Danuta
10 październik 2013 18:26

Odwiedziłam już wiele  Kalwarii i wszystkie bardzo mi się podobają. Są usytuowane w malowniczych krajobrazach, mają bogatą historię. Największa którą widziałam to Kalwaria Zebrzydowska, ale też Wambierzyce, Krzeszów, Piekary Śląskie. Niby wszystkie podobne, a jednak każda inna. Kalwaria którą opisujesz i pokazujesz jest bardzo ładna. Ciekawe miejsce interesująco opisane Mokunko!

Pozdrawiam :-)

Zwiedzone atrakcje

Wejcherowo

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024