Pałac Schöena w Sosnowcu

Chyba tę dzisiejszą wycieczkę powinnam dedykować Eli hihihi , która wspomniała , że oczekując z synem na ortopedę , zwiedzała Legnicą 🙂
Ja , dziś co prawda u ortopedy nie byłam, za to byłam na rezonansie magnetycznym , tego mojego nieszczęsnego kolana (uszkodzonego na wycieczce w Wiśle). Ponieważ wreszcie wyszłam z domu (huraaa !), choćby na badanie RM, podjechaliśmy też do parku , przy pałacu Schöena.

Ów okazały, reprezentacyjny pałac wybudował w XIX wieku Ernest Schöen , sosnowiecki przemysłowiec, właściciel m.in. przędzalni czesankowej. Niestety autor projektu ani też dokładna data budowy tego okazałego pałacu nie są znane. Był on zaznaczony na planie Sosnowca już 1886. Kiedyś pałac był nie tylko otoczony parkiem, który zachował się do dziś , fakt ,że w znacznie okrojonej formie. Zajmuje on znacznie mniejszy obszar niż przed laty. Wówczas w parku były stawy. Na starych pocztówkach można to dokładnie zobaczyć… teraz niestety ich nie ma. Natomiast prawdopodobne miejsca , w których były usytuowane , to zagłębienie terenu w formie podłużnej niecki.
Pałac Schöena reprezentuje styl neobarokowy. Posiada cztery kondygnacje, licząc z poziomem tzw przyziemia. Elewacje są bogato ozdobiono sztukaterią, wśród której przeważają liście i owoce dębu z monogramem "S", od litery pierwszego właściciela. Przy pałacu istniała kiedyś spora oranżeria , która wyburzono w latach 40-stych XX wieku..
Układ pomieszczeń wnętrz kilkakrotnie ulegał zmianie. Na parterze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne .Kiedyś wchodziło się do okazałego hallu, będącego rodzajem dziedzińca wewnętrznego. Na parterze również , w czasach świetności pałacu było wejście prowadzące do 50-osobowej jadalni połączonej z otwartą na taras loggią. Stąd przechodzono do pokoju bilardowego i bufetowego.
Pierwsze piętro było piętrem mieszkalnym rodziny Schönów.
W suterenach mieściły się kiedyś pomieszczenia gospodarcze.
Dziś Pałac Schöena, jest zrewitalizowany . Pełni funkcje nie tylko Muzeum Miejskiego , lecz również sal reprezentacyjnych Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu. Śluby odbywają się więc w pięknych wnętrzach pałacowych. Natomiast park bywa częstym tłem do fotografii plenerowych, nie tylko ślubnych.
W pałacu dbywają się coroczne bale charytatywne i wiele miejskich imprez.
W dolnej kondygnacji mieści się dziś ekskluzywne restauracja o nazwie Belvedere.

Teraz w jesieni, w przypałacowym parku przy pałacu jest mnóstwo kasztanów 🙂




