Rabsztyn - ruiny zamczyska o zmroku

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

         Dawno nie pisałam na PSz. Wiem, wiem ...rażące zaniedbania 😉 Sporo zaległych fot z wycieczek letnich, wiosennych, baaa nawet tych sprzed dwóch lat jeszcze czeka.

Natomiast tę , na której byłam ostatnio opiszę „teraz, zaraz, już” aby nie podzieliła losu czekających fot w komputerze 🙂

, mokunka
, mokunka

   W Rabsztynie byłam nie po raz pierwszy. Znam to miejsce. Piękne jurajskie, spore, wapienne wzniesienie niedaleko Olkusza. Na nim ruiny średniowiecznego zamczyska. Super!

Łatwo tam trafić. Dobre oznakowanie.

, mokunka
, mokunka

Zamek przez wiele lat popadał w ruinę. Do tego stopnia , iż nie lada odwagą czy nawet brawurą - musiał wykazać się ten, kto tam próbował wchodzić na ruiny ; mimo licznych tabliczek, które zabraniały wstępu .

          Od paru lat w Rabsztynie naprawdę sporo się zmieniło ! Najpierw odbudowano basztę i bramę wejściową a raczej wjazdową, bo jest naprawdę spora. Dwuskrzydłowa. W baszcie jest niewielka ekspozycja muzealna. Niestety teraz jest niedostępna.

trakt do zamku ta i kolejna fta, mokunka
, mokunka
fosa pod zamkiem, mokunka

     Cały zamek w sezonie późna jesień – zima jest zamknięty dla zwiedzających. W sumie może trochę szkoda…bo tegoroczna zima , taka ciepła. Zdecydowanie bezśnieżna.

     Sami zerknijecie na foty, jak mało przypominają takie typowe zimowe, białe pejzaże. Raczej krajobraz późnojesienny. Choć to zdecydowanie koniec grudnia.

zamek , w rożnych odsłonach 27 kolejnych fot, mokunka
zamek , w rożnych odsłonach 27 kolejnych fot, mokunka

Można natomiast fajnie …pospacerzyć i – rzecz jasna obfocić wszystko dla Krajtroterów ! Jeśli o spacerowaniu (spacerzeniu 🙂 hihihi) mowa, to do zamku wiedzie obecnie szeroki, wyłożony kamieniem trakt. Tego też wcześniej nie było ! Dobudowano kolejny, spory fragment murów. Nadal widać rusztowania, przekonujące o tym, że renowacja będzie prowadzona nadal.

     Na dole ,niedaleko zamku powstaje obszerny parking. Wszystko co teraz tam widziałam , wydaje się zdecydowanie in plus.

, mokunka
, mokunka

Wyprawa do Rabsztyna nie była zbyt długa. Jak wiecie moje kolano jeszcze nie jest w pełni sprawne. Nie mniej jednak cieszę się, że udało mi się wyrwać z domu. Choć na krótką chwilke… Fajnie tak być w plenerze, z dala od miejskiego zgiełku !

   Szkoda, że tak wcześnie zapada zmrok. Choć… właśnie wtedy ruiny i krajobraz wyglądają tak naprawdę tajemniczo.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Tych, którzy są ciekawi na ile zmiany w Rabsztynie są widoczne , mogą zerknąć na moją wczesniejszą wycieczke , z tego z 2012 , a może z 2011 (?) roku.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,5618,rabsztyn--ruiny-zamku-w-trakcie-renowacji.html

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
trakt spacerowy, mokunka
niedokończony (od wielu lat) zajazd pod zamkiem, mokunka
zapada zmrok ta i 7 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
krajobraz w okolicy, mokunka
Komentarze 15
2013-12-27
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

mokunka
30 styczeń 2014 20:28

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Byłem tu raz gdy szedłem Szlakiem Orlich Gniazd z Olkusza do Ogrodzieńca. Czekałem aż otworzą bramę. Drugi raz wybrałem się rowerem do Ogrodzeńca, ale nie dojechałem do ruin, ale widzialem je. Była to najdłuższa wycieczka rowerem 170 km do i z Częstochowy. [/cytuj]

Nieżle Tadziu 170 km rowerem, uuuu. Gratki 🙂 trzeba miec kondycjje !

Tadeusz Walkowicz
30 styczeń 2014 15:50

Byłem tu raz gdy szedłem Szlakiem Orlich Gniazd z Olkusza do Ogrodzieńca. Czekałem aż otworzą bramę. Drugi raz wybrałem się rowerem do Ogrodzeńca, ale nie dojechałem do ruin, ale widzialem je. Była to najdłuższa wycieczka rowerem 170 km do i z Częstochowy.

mokunka
29 grudzień 2013 13:31

[cytuj autor=' Grzegorz']Świetne miejsce,dużo wspomień.Pierwszy raz trafiłem tam w szkole średniej na wagarach hehe 🙂 Po kilku latach własnie w ruinach tego zamczyska zaręczyłem się z obecną żoną 🙂 Mam wielki sentyment do tego miejsa,ma w sobie "to coś" i to się wyczuwa będąc w tym miejscu... Pozdrawiam serdecznie!!! [/cytuj]

 

Nooo, Grześ masz naprawdę wiele wspomień z tym miejscem🙂 niewątpliwie magicznym. Pełnym swoistego uroku, klimatycznym 🙂  Racja ,że  zamczysko w Rabsztynie ma w sobie jakaś "siłę przyciągania", którą nawet trudno zefiniować...

Grzegorz
29 grudzień 2013 12:31

Świetne miejsce,dużo wspomień.Pierwszy raz trafiłem tam w szkole średniej na wagarach hehe 🙂 Po kilku latach własnie w ruinach tego zamczyska zaręczyłem się z obecną żoną 🙂 Mam wielki sentyment do tego miejsa,ma w sobie "to coś" i to się wyczuwa będąc w tym miejscu... Pozdrawiam serdecznie!!!

Anna Piernikarczyk
29 grudzień 2013 11:37

Taras widokowy to może za dużo mi się napisało, ale ma być udostępniona wraz z widokiem na okolicę 🙂 

I mnie ciągnie oj ciągnie, a tu ciągle tylko świątecznie w tym sensie siedzenia w domu...

Ostatnio edytowany: 2013-12-29 11:38

mokunka
29 grudzień 2013 09:41

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Fajnie że pokazałaś aktualny Rabsztyn Mokunko, my bylismy w pierwszej połowie roku i takich zmian jeszcze nie było, wiedziałam tylko że zamknięty i mają coś robić. Super, fajnie że coś się zmienia 🙂 A Tenczyn w Rudnie też jednak spore zmiany i ma być tez udostępniony jakaś wieża z tarasem widokowym i też juz teraz zamek prezentuje się znacznie lepiej niż kilka lat temu. [/cytuj]

 

Racja Aniu, w Rasztynie spore zmiany ! W Tenczynie natomiast , byłam ostatnio  jesienią 2011. Teraz chętnie bym się wybrała ale tam jest trudne podejście i nie sądze abym dała rade w tej chwilki tam ...doczłapać . Nie mniej jednak a wiosnę - pewnie się wybiorę : ) To co piszesz o tarasie widokowym, moze być bardzo ciekawym przedsięwzięcem !

Mimo tego , że do pełnej sprawnosci jeszcze mi sporo brakuje (jednak rehabilitacja kolana nie przeiega szybko) już bardzo mnie ciagnie w plener 🙂 ot, dusza krajtrotera 🙂

Anna Piernikarczyk
29 grudzień 2013 09:35

Fajnie że pokazałaś aktualny Rabsztyn Mokunko, my bylismy w pierwszej połowie roku i takich zmian jeszcze nie było, wiedziałam tylko że zamknięty i mają coś robić. Super, fajnie że coś się zmienia 🙂 A Tenczyn w Rudnie też jednak spore zmiany i ma być tez udostępniony jakaś wieża z tarasem widokowym i też juz teraz zamek prezentuje się znacznie lepiej niż kilka lat temu.

marian
28 grudzień 2013 22:39

Miejsce do którego jeszcze nie dotarłem ,ale mam nadzieje że zamek będzie już po remontach jak tam uda mi się dojechać.

mokunka
28 grudzień 2013 18:13

[cytuj autor=' Danusia']Chętnie bym zobaczyła kiedyś ten zamek ,nigdy tam nie byłam,ale...ode mnie to relatywnie daleko:-) Jak miło Cię tu znowu widzieć i czytać Twoje relacje.  Wracaj do zdrowia i na turystyczne szlaki:-) [/cytuj]

Dzięki Danusiu🙂 staram się wrócić do ...PSz, zdrowia itp

Danusia
28 grudzień 2013 17:16

Chętnie bym zobaczyła kiedyś ten zamek ,nigdy tam nie byłam,ale...ode mnie to relatywnie daleko:-) Jak miło Cię tu znowu widzieć i czytać Twoje relacje.  Wracaj do zdrowia i na turystyczne szlaki:-)

mokunka
28 grudzień 2013 17:14

[cytuj autor='Karol Barsolis']fajne  te ruiny zamku wśród tych okolic , no i o zmroku.   Pozdrawiam Karol    PS. Ela  ( wyprawy ) = o świcie  Mokunka  ( wyprawy) - o zmroku         [/cytuj]

 

hihihi, mozna tylko dpisać, Karol = fajne komentarze 🙂

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
28 grudzień 2013 12:34

fajne  te ruiny zamku wśród tych okolic , no i o zmroku.

 

Pozdrawiam Karol 

 

PS.

Ela  ( wyprawy ) = o świcie 

Mokunka  ( wyprawy) - o zmroku

 

 

 

 

Ela
27 grudzień 2013 21:43

No proszę kolejny zamek do pozazdroszczenia. Super. Bardzo mi sie podoba. 

mokunka
27 grudzień 2013 21:35

[cytuj autor='Jamrozik Katarzyna']My choć mieszkamy niedaleko to dopiero w tym chcieliśmy tam zajrzeć. Nie wiedzieliśmy że trwają tam prace więc podeszliśmy tylko pod mury. Bardzo fajnie że to miejsce w jakimś stopniu wróci dożycia, szkoda że z jeszcze większym Tenczynkiem się tak nie dzieje. Wprawdzie coś tam robią ale nie na taką skale jak w Rabsztynie.   [/cytuj]

 

Racja Kasiu, fajnie , ze ratują te zamki.  To przecież kawał naszej historii i swietne miejsca na turystycznej mapie regionu 🙂

Katarzyna Jamrozik
27 grudzień 2013 21:26

My choć mieszkamy niedaleko to dopiero w tym chcieliśmy tam zajrzeć. Nie wiedzieliśmy że trwają tam prace więc podeszliśmy tylko pod mury. Bardzo fajnie że to miejsce w jakimś stopniu wróci dożycia, szkoda że z jeszcze większym Tenczynkiem się tak nie dzieje. Wprawdzie coś tam robią ale nie na taką skale jak w Rabsztynie.

 

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024