Mamut, stare lokomotywy i zadbany ryneczek – Pyskowice

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jadąc do Pyskowic , w piękną słoneczną marcową niedzielę , zastanawiałam się czy warto .Przygotowana merytorycznie byłam, to fakt, lecz tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co zastanie się na miejscu.

Kusiło mnie obejrzenie Skansenu Kolejowego , o którym kiedyś wspominał Romek oraz Gabrysia Jaworska (której już dawno na PSz nie było). Sądziłam, że będzie to Skansen porównywalny z Chabówką . Niestety….w Pyskowicach Skansen to raczej z nazwy. Bardziej przypomina porośniętą chwastami składnicę złomu!!!

Skansen Kolejowy ta i 21 fot nastepnych, mokunka
Skansen Kolejowy ta i 21 fot nastepnych, mokunka

Bardzo to wszystko zaniedbane, nieopisane, niektóre eksponaty nadal stoją na platformach wagonów towarowych, którymi zapewne je dostarczono. Stoją , rdzewiejąc. Baaa, rdza przeżarła część blach praktycznie na wylot.

Dojście do skansenu w opłakanym stanie ! Pełno dziur w ziemi, wyrw, odkrytych włazów kanałów czy studzienek , tu i ówdzie porozrzucane bezładnie fragmenty próchniejących podkładów kolejowych. Mnóstwo szkła z wybitych okien starych wagonów…Straszą (!) dosłownie dawne budynki stacji kolejowej. Na jednym z nich krzywo, białą farbą napisane „skansen” ; to jedyne oznaczenie tego miejsca…ehhhh . Mocno razi na budynku , właściwie ruinie wiszące tam nadal polskie godło. Orzeł w koronie ! W takim zestawieniu… Pod nim trudny do odszyfrowania niemiecki jeszcze napis – pisany stylizowanym gotykiem. Zniszczona budka starej nastawni przy dawnej lokomotywownia....

, mokunka
, mokunka

Tak a’propos jako dziecko fascynowało mnie samo słowo ”lo-ko-mo-ty-wow-nia” jako sześciosylabowe - to taka dygresja 🙂

Powiem szczerze, że dla mnie o kuli był to istny tor z przeszkodami i nie tylko o fragmentarycznie pozostawione tory kolejowe tu chodzi... Wszystko ogólnodostępne, gdzie - niegdzie ogrodzone resztkami zardzewiałej siatki. Widać, że złomiarze wynieśli już sporo.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Zastanawiam się czy gospodarz tego obiektu stracił zapał czy fundusze? Może po prostu wszystko to go przerosło…?

Szkoda tego, to kawał historii. Jeszcze jedno pokolenie i dzieci nie będą rozumiały sensu wiersza Juliana Tuwima pt ” Lokomotywa”.

, mokunka
, mokunka

Obejrzałam jednak, to co tam było i ruszyliśmy w stronę pyskowickiego Geopunktu. Oooo, to atakcja super ! Na przyszkolnym placu, który stanowi sam w sobie zabytkowy park ze starodrzewem i suchą (lecz głęboką fosą ) znajduje się ów wspomniany Geopunkt ! Doskonale oznaczony , opisany. Są spore tablice informacyjne plus/minus w miejscu gdzie znaleziono kości mamuta i nosorożca włochatego.

Obok tablic – naturalnej wielkości , znaczy zgodne z historycznym pierwowzorem …..stoją prawie – jak żywe mamut i nosorożec. Rewelacyjne !

, mokunka
, mokunka

Robimy foty przy tych wielkich ssakach. Później mały spacerek wokół fosy , przy Zespole Szkól im. Marii Konopnickiej. Zespole Szkół mieszczacym się w przepięknym , starym , doskonale zachowanym budynku.

Choć rynek jest zaledwie 300 może 500 metrów dalej, podjeżdżamy autem . Noga boli, chyba nie powinnam tyle chodzić…

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Na ryneczku zabytkowy ratusz, fontanna. Niewielki skwerek. Stylizowane na XIX-wieczne latarnie! Wokół piękne kolorowe kamieniczki. Wiele z nich podcieniami-arkadami.

W słoneczku siadamy na chwilkę na ławce. Cieszę się z tej wycieczki…choć moje uszkodzone kolano nie pozwala chodzić , tak jak kiedyś....buuuu

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
okolice Geopunktu ta i 10 kolejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
rynek i okoice ta i kolejne 10 fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 10
2014-03-10
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
15 marzec 2014 11:35

Fajna wycieczka,

szkoda że kontuzja wciąż Ci dokucza

pozdrawiam

Roman Świątkowski
11 marzec 2014 16:27

Wycieczka jak najbardziej bąba. Skansen - lokomotyw dużo, i jest co oglądać ale szkoda ze to wszystko niszczeje i taki bajzel. Mamutki - fajne mi sie podobają.  

Danusia
11 marzec 2014 15:57

Szkoda,że tak zaniedbany ten skansen. Za to mamuty niczego sobie:-) Ogólnie ciekawa wycieczka. Fajnie,że już tak wiosennie sobie wycieczkujesz:-)

mokunka
11 marzec 2014 15:15

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Skansen troche zaniedbany ale ciekawy a reszta godna uwagi nam się podoba 🙂 [/cytuj]

 

Racja, zaniedbany ...lecz to i tak kawal historii kolejnictwa 🙂 W sumie bardzo jestem zadowolona, że wybralam się na tę niedzielną wycieczkę .

marian
11 marzec 2014 11:48

Najważniejsze że jesteś zadowolona.Ja tylko przejazdem w Pyszkowicach byłem a może warto się zatrzymać.

Krzysztof Dorota
11 marzec 2014 11:30

Skansen troche zaniedbany ale ciekawy a reszta godna uwagi nam się podoba 🙂

Anna Piernikarczyk
11 marzec 2014 07:26

tego geopunktu też nie widzieliśmy, nawet nie wiem czy już wtedy był, teraz sporo miejscowości tworzy sobie "nowe" atrakcje i tym faktycznie może skusić turystów 🙂 My bylismy przejazdem i te najwazniejsze miejsca "od wieków" oglądaliśmy 🙂

mokunka
10 marzec 2014 21:55

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Super spędzony czas, szkoda że kolano doskwiera, o tym skansenie nie wiedziałam, w Pyskowicach byliśmy parę lat temu, nie zachwyciło nas to miejsce zbytnio 🙂 [/cytuj]

Kolano, cóż , musi boleć skoro bez operacji się nie obejdzie...

   Geopunkt Aniu Ci się nie podobał ? Szkoda! Dla mnie  jest rewelacyjny ! Czekaliśmy dobrą chwilę aby zrobić tam fotki. Bylo sporo odwiedzających to miejsce.  Zwierzęta wygladają bardzo naturalnie . Opisy też ciekawie zredagowane . Wszystko umiejscowione niedaleko zabytkowej fosy...

Szkoda, że Ci się nie podobało, ale rzecz jasna - o gustach się nie dyskutuje 😉

Anna Piernikarczyk
10 marzec 2014 20:47

Super spędzony czas, szkoda że kolano doskwiera, o tym skansenie nie wiedziałam, w Pyskowicach byliśmy parę lat temu, nie zachwyciło nas to miejsce zbytnio 🙂

Ela
10 marzec 2014 20:47

Super. Zawsze znajdziesz coś ciekawego. Wielki szacun dla Ciebie, że mimo trudności zwiedzasz i opisujesz nam swoje wrażenia. Pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024