Sezon na Jurze rozpoczęty

Kapliczka w Podzamczu, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Jadąc w kierunku Ogrodzieńca , właściwie na Podzamcze już po drodze chłoniemy piękne , pelne uroku pejzaże Jury. Cudnie wgląda Kromołowiec (który pisywałam w jesiennej wycieczce). Droga wije się wśród jurajskich wapiennych ostańców, które można dostrzec na kilku wzniesieniach. Dalej jedziemy przez zalesiony teren. Pięknie ! Słonecznie !

W dali na wysokim wzgorzu, dostrzec już z drogi można majestatyczne ruiny zamczyska. Zamczyska, które dobrze znam lecz zawsze chętnie tam jadę. Po prostu lubię tam wracać 🙂

Plac Jurajski, mokunka
Plac Jurajski, mokunka

Parkujemy niedaleko niewielkiej kapliczki w Podzamczu, kapliczki o tyle ciekawej, ze tuż obok niej jest relatywnie maleńka dzwonnica. Ot taka ciekawostka. Dalej Plac Jurajski . niedawno odnowiony, zrewitalizowany. Niestety fontanna tuż przed Karczmą Jurajską jeszcze nieczynna.

Na placu za to zlot motorowców. Pozostawili swe ”srebrne rumaki” i w charakterystycznych strojach , liczną grupą udali się na zamek. Sporo rowerzystów. Nawet dwoje dzieci na hulajnogach, jedno na biegowym rowerku.

zamek i jurajskie ostańce ta i 12 kolejnych fot, mokunka
zamek i jurajskie ostańce ta i 12 kolejnych fot, mokunka

Zdecydowanie widać ,iż sezon rozpoczęty 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Niestety , co z tym nieuchronnie związane otwierają się kramy (jeszcze nieliczne –ufff) z wszystkimi hmm pseudo pamiątkami. Czasami zastanawiam się kto to kupuje , bo są to w większości rzeczy tak tandetne i kiczowate , że słów szkoda. O trwałości ich świadczy często płacz dzieci, gdy zakupiona „pamiątka” nie wytrzymuje nawet drogi do zamku i powrotnej. Cóż, podobno o gustach się nie dyskutuje...... hihihi

Wokół zamku coraz więcej atrakcji . Od paru lat funkcjonują już znane i opisywane niejednokrotnie na PSz Park Miniatur Zamków Jurajskich oraz Park Linowy. Nowością jest dość pustawy całoroczny Tor Saneczkowy . Niewielu chętnych, ale może się rozkręci ?!

, mokunka
, mokunka

Wybudowano wreszcie (bo otwarcie jak dumnie głosił napis miało być już w …lipcu 2012), tak, tak dwa lata opóźnienia (!) Park Strachów i Legend Jury. Na razie widać budynek, reklamę i kasę biletowa . Jednak nic się nie dzieje, brama zamknięta . Ano zobaczymy 🙂

Czynne już niektóre knajpki, punkty gastronomiczne tuż pod zamkiem .Na wspomnianym Placu Jurajskim całorocznie działają Karczma Jurajska lokal o swojskiej nazwie Stodoła.

, mokunka
, mokunka

Mury zamkowe , nadal w trakcie remontu czy raczej zabezpieczania ; jednak remontowany jest zawsze tylko fragment zamczyska, więc spokojnie można go zwiedzać i wszelkie atrakcje w nim dostępne !

My pospacerowaliśmy trochę, obfociłam i …już miałam dosć .Kolano jednak boli. Pogoda sprzyjała aby być na dworze, toteż posiedzieliśmy chwilkę na ławce z cudnym widokiem na zamek oraz okoliczne skałki. W dali , na sporym jurajskim wzniesieniu można było dostrzec Gród Birów.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Jest pięknie. Warto pojechać w plener, mimo, ze chodzenie o kuli jednak baaaardzo ogranicza moje krajtroterskie zapędy. Ojjj, nadrobię , kiedyś napewno 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Karczma Jurajka w Podzamczu, mokunka
Karczma Stodoła w POdzamczu, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Park Strachów i legend Jury ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
stragany przy drodze do zamku , ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
pod zamkiem , za murami obronnymi, mokunka
całoroczny tor saneczkowy ta i 3 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Park Linowy, mokunka
w dali widoczny GRód Birów, mokunka
, mokunka
, mokunka
Park Miniatur ZAmków Jurajskich ta i 4 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 14
2014-04-06
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Maciej A
09 kwiecień 2014 07:52

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor='A Maciej']Zmieniło się trochę w otoczeniu Ogrodzieńca, od kiedy byłem tam ostatnio. Najwyższa pora znów zajrzeć. Fajnie i pięknie zarazem Nielekkie masz życie z tymi kulami, długo jeszcze musisz się męczyć? pozdrawiam   [/cytuj]   No niestety Maćku , lekko nie jest !!! Natomiast kiedy się pozbęde  i bede chodzić bez kul (bez kuli) niewiadomo.          Tak dziala nasz NFZ. Przy tym co się teraz dzieje , ile się czeka na wizyte u ortopedy-traumatologa, na diagnostykę (RM czy TK) ile ja czekam na operacje...nawet nie chce o tym pisac , baaa nawet myślec.   "Daleko od noszy"  to bardzo realistyczny  a wydawalo sie, że satyryczny serial....w porównianiu z bliskim spotkaniami z polską słuzbą zdrowia. Niestety ! [/cytuj]

przykre i niestety prawdziwe,

mokunka
08 kwiecień 2014 20:44

[cytuj autor='A Maciej']Zmieniło się trochę w otoczeniu Ogrodzieńca, od kiedy byłem tam ostatnio. Najwyższa pora znów zajrzeć. Fajnie i pięknie zarazem Nielekkie masz życie z tymi kulami, długo jeszcze musisz się męczyć? pozdrawiam   [/cytuj]

 

No niestety Maćku , lekko nie jest !!!

Natomiast kiedy się pozbęde  i bede chodzić bez kul (bez kuli) niewiadomo.          Tak dziala nasz NFZ. Przy tym co się teraz dzieje , ile się czeka na wizyte u ortopedy-traumatologa, na diagnostykę (RM czy TK) ile ja czekam na operacje...nawet nie chce o tym pisac , baaa nawet myślec.

  "Daleko od noszy"  to bardzo realistyczny  a wydawalo sie, że satyryczny serial....w porównianiu z bliskim spotkaniami z polską słuzbą zdrowia. Niestety !

Maciej A
08 kwiecień 2014 09:15

Zmieniło się trochę w otoczeniu Ogrodzieńca, od kiedy byłem tam ostatnio. Najwyższa pora znów zajrzeć.

Fajnie i pięknie zarazem

Nielekkie masz życie z tymi kulami, długo jeszcze musisz się męczyć?

pozdrawiam

 

Danuta
07 kwiecień 2014 23:08

Znakomity początek sezonu Mokunko! Piękne białe kolory ostańców znakomicie komponują się na tle błękitnego nieba.

Piękna wycieczka w pogodny wiosenny dzień!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Ela
07 kwiecień 2014 21:04

Oj, jak ja wam zazdroszczę tej Jury. Ale może i mi kiedyś dopisze szczęście i ją zwiedzę.A narazie sledzę wasze poczynania, oglądam zdjęcia i robie plany w liście marzeń. Relacja super, zdjęcia piękne. Pozdziwiam za hart ducha. Brawo. Poznać PRAWDZIWEGO KRAJOTERA. 

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
07 kwiecień 2014 20:39

twoj ulubiony rejon. milo tam wracac.  bylem tam ostatnio 10 lat temu ,

ale ,ale teraz jade pod Wielun  , tak wiec wstapie na pewno .

 

pozdrawiam Karol

 

pisalem Maciejoiwi M, jak mial wyprawe po tych rejonach

, ze to ulubiony rejon wypraw. Mokunki Ani , Romana ,Danuty

mokunka
07 kwiecień 2014 15:46

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Fajniutko popatrzeć na miejsce które się zna a na dwóch fotach widać nawet nasz domek w którym stacjonowaliśmy 🙂)) [/cytuj]

 

Oooo, to super, nocowaliście tuż pod samym zamkiem 🙂

Krzysztof Dorota
07 kwiecień 2014 11:45

Fajniutko popatrzeć na miejsce które się zna a na dwóch fotach widać nawet nasz domek w którym stacjonowaliśmy 🙂))

Roman Świątkowski
07 kwiecień 2014 10:56

No to Mokunko sezon rozpoczęłaś od wysokiego O jak Ogrodzieniec. Jak zwykle obfociłaś Wszystko :-) nic nie zosawiłaś nam :-).

Czekam na inne relacje z Twoich wypraw. Pozdrawiam.

Anna Piernikarczyk
07 kwiecień 2014 09:05

Nowinki w Ogrodzieńcu, pisałam już o niektórych ale jeszcze nie były czynne trzeba się wybrac pooglądać to wszystko 🙂

marian
07 kwiecień 2014 07:28
Chyba każdy pragnie tam powrócić.Piękne zdjęcia i ciekawy opis.
Lucy i Tom
06 kwiecień 2014 23:39

Jura, Jura znów ta Jura. Piękny zamek, a raczej ruiny. W sumie fajnie, że dzieje się też coś w około. 

Danusia
06 kwiecień 2014 22:03

Piękna pogoda,piękne ruiny,piękne,białe skały,piękna Jura...Czego chcieć więcej w taki piękny dzień? Do Ogrodzieńca rzeczwyiście można wracać wiele razy,to wyjątkowe miejsce. Cieszę się,że ja tam kiedyś byłam :-)

Ewelina
06 kwiecień 2014 21:43

Piękne miejsce super przedstawione i poparte rewelacyjną galerią! 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024