Śladami historii w Baranowie Sandomierskim
Niewielka miejscowość Baranów Sandomierski, położona w północnej części woj. podkarpackiego, w Kotlinie Sandomierskiej .Niedaleko płynie królowa polskich rzek – Wisła. Malowniczo wśród licznych łąk , lasów pól uprawnych. Na odcinku w okolicy Baranowa Sandomierskiego jest nieuregulowana , co niewątpliwie dodaje jej uroku, choć niestety sprzyja sytuacjom powodziowym .
Obecnie Baranów Sandomierski to gmina . Jej główną atrakcją jest zamek czyli pokazowa rezydencja magnacka . Aż trudno uwierzyć, że wybudowano go w XVI wieku . Nie licząc odbudowy po XIX-wiecznym pożarze i zniszczeń okresu II Wojny Światowej nie ingerowano w styl architektoniczny zamku, wybudowanego na wzór włoskich budowli.
Byłam w Baranowie , kiedyś przed bardzo wielu laty , (jeszcze sprzed PSz ) i cieszę się, że dane mi było być parę dni temu ponownie . Zamek otoczony ogromnym obszarem zielonym, stanowi obecnie cały zespół pałacowo-parkowy. Robi wrażenie. Jest naprawdę perełką architektoniczną ! Nieco podobny jest do zamku w Krasiczynie, kto widział obydwa na pewno doszuka się analogii. W Krasiczynie dodatkową atrakcją parku są stawy. Tu jest tylko niewielki zbiornik wodny tuż za hotelem ,wybudowanym niedaleko zamku ; jednak nie jest on wart uwagi.
Zamek w Baranowie można zwiedzać indywidualnie. Czas praktycznie nieograniczony .Wystarczy opłacić wstęp na teren owej magnackiej rezydencji . Wstęp każdej osoby to tylko symboliczna złotówka, wjazd samochodem na wyznaczony na terenie parku miejsca to 5 zł. Jednak jeśli ktoś chce obejrzeć zbrojownię czy zmieniające się wystawy czasowe , to już trzeba dodatkowo wykupić bilet . Bilet rodzinny to 35 złotych dla rodziny 2+2. Za to jest to full opcja, dostęp do praktycznie każdego zakamarka zamkowego.
Park przyzamkowy zadbany, kolorowy , pełen rzeźb , rabat , pnączy dzikiego wina, które w wielu miejscach wspina się na zamkowe mury. Jedynie fontanny nie działają .Aż dziwne! Wszak temperatura ponad 30 stopni….
Pospacerowaliśmy , pozwiedzaliśmy . Pięknie - jestem pod wrażeniem tej magnackiej okazałej budowli . Nazywana jest ona przez wielu historyków Małym Wawelem i muszę przyznać, iż nazwa jest adekwatna do tego wiekowego uroczego i doskonale zachowanego obiektu .