Pełna tajemnic i ciekawostek Wiślica

, mokunka

W Wiślicy byliśmy z 10 lat temu. Jeszcze ”w czasach sprzed PSz” 🙂 . Toteż teraz czas na opis tego bardzo interesującego miasteczka i jego wielu tajemniczych ciekawostek . Mało kto wie, że już w X wieku Wiślica była znanym „ośrodkiem administracyjnym" - jak podają źródła historyczne oprócz Krakowa i Sandomierza. Wiślica bowiem leżała na kupieckim szlaku handlowym wiodącym z Pragi na Ruś Kijowska . To spowodowało rozwój miasteczka. Wybudowano wtedy monumentalną kamienną bazylikę , która do dziś jest największym budynkiem Wiślicy.

To właśnie w Wiślicy miał swój dom najbardziej znany kronikarz Jan Długosz. Dom w sytulu gotyckim , obecnie odrestaurowany pełni funkcję muzeum i jest chętnie odwiedzanym miejscem. O wiślickim domu Długosza, pisałam kiedyś w atrakcjach na PSz. Dom ów znajduje się na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Literackiego, bardzo dobrze oznakowanego i opisanego.

, mokunka
, mokunka

Zarówno dom Jana Długosza , jak i spora kamienna dzwonnica z XV wieku ; więc młodsza od bazyliki, zwanej obecnie kolegiatą usytuowane są w pobliżu niewielkiego rynku (rynek niestety w remoncie) oraz tzw Placu Solnego, na którym już X wieków temu tętniło życie i kwitł handel wymienny.

Jednak choć to wszystko ciekawostki historyczne same w sobie , to jednak stanowią zaledwie niewielką część tego co można w Wiślicy zobaczyć !

, mokunka
, mokunka

By okreslić klimat temgo niezwykłego miasteczka i jego historii pozwolę sobie zacytować info ze stronki Muzeum W Wiślicy , a później opowiem moje refleksje .cyt: „ Muzeum Regionalne w Wiślicy serdecznie zaprasza wszystkich do uczestnictwa we wspaniałej przygodzie przenoszącej Gości w tajemnicze średniowiecze .Plemię Wiślan i przymusowy chrzest ich władcy w 880 roku, zagadkowe pochówki, tajemnicze grody i pałace książęce, "Mona Lisa" sztuki romańskiej - tzw. Płyta Orantów jak również enigmatyczne wiślickie świątynie. Fundacje sławnego kronikarza Jana Długosza czy doniosłe wydarzenia takie jak Statuty Wiślickie czy jeden z najsłynniejszych sądów średniowiecza pomiędzy Królową Jadwigą a Gniewoszem z Dalewic.
Ta niezwykła historia jednej z najstarszych polskich miejscowości ” .

Niewatpliwą ciekawostką jest to, że podziemia udostepnione do zwiedzania są nie tylko w kościele lecz w specjalnie wybudowanym pawilonie archeologicznym ! Pawilon ów ,wybudowany jest w miejscu …dawnej kamiennej chrzcielnicy. Zupełnie innej od naszych wyobrażen związanych z ceremonią chrztu . Ogromnej kamiennej misy o średnicy ponad 2 metry. Tam właśnie odbył się chrzest Wiślan , ponad 100 lat przed 966 rokiem i chrztem Mieszka I. Wokół misy odkryte są dawne fundamenty, naczynia, kurhany, kości ludzkie z pradawnych grobowców. Wszystko doskonale zabezpieczone, przygotowane do zwiedzania .

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Nad wykopaliskami wiodą niewielkie metalowe platformy ,ulatwiajace zwiedzanie i pozwalające zatrzymywać się i niemal dotknąć historii tego niesamowitego miejsca ! Trudno to wszystko opisać słowami, starałam się robić foty i uważnie słuchać przewodnika. Przewodnika, który tylko z nami ( ze mną i mężem ) przemieszczał się po wiślickich podziemiach…

W podziemiach bazyliki jest natomiast tzw Rezerwat Archeologiczny. Zawiera on wiele bezcennych eksponatów . Najbardziej interesującym i cennym zabytkiem podziemi bazyliki jest romańska Płyta Orantów z 1175 roku. Płaskorzeźba- przewodnik opowiadał - iż jest to unikat nie tylko w Europie ale praktycznie na skale światową .Płyta zachowana jest prawie w całości.

, mokunka
, mokunka

Natomiast dom naszego najbardziej znanego średniowiecznego kronikarza , oprócz wielu eksponatów ,ma na ścianie unikatowy fresk, przedstawiający samego Jana Długosza ,nad swymi zapiskami.

W Wiślicy można obejrzeć również grodzisko, lecz powiem Wam, że po tym natłoku wiedzy , eksponatów, ciekawostek historycznych, informacji…to niewielkie grodzisko, porośnięte już roślinnością nie robi większego wrażenia .

, mokunka
, mokunka

Bilety na tę całą historyczną wędrówkę po Wiślicy i jej podziemiach( w sumie trzy obiekty) , z przewodnikiem to wydatek zaledwie 8 złotych 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 10
2014-07-14
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Marcin_Henioo
15 lipiec 2014 09:17

Piękne miejsce, cudne starocie. Moje ulubione klimaty...

Danusia
15 lipiec 2014 07:31

Świetna wycieczka z niezłym zwojem historii w tle. Słyszałam o tym,że to właśnie w  Wislicy podobno odbył się pierwszy ,chrzest wcześniej niż oficjalne dane historyczne. Niezwykła ciekawostka i bardzo ciekawe miejsce.

Lucy i Tom
15 lipiec 2014 07:21

Nawet nie miałam pojęcia, że Wiślica ma tak bogatą historię. Raczej kojarzyła się tylko z Długoszem a tu prosze 🙂 Fajna wycieczka 🙂

mokunka
14 lipiec 2014 21:46

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']Super. Mokunka zglebila  dogłebnie wiedze o  kronikarzu i historyku- Janie Długoszu Karol [/cytuj]

 

Nooo, może nie aż tak Karolu 🙂 ale wiele rzeczy zwiazanych z Janem Długoszem i historia Polski 🙂 W Wiślicy rewelacyjne są pozdziemia !

Super.

Mokunka zglebila  dogłebnie wiedze o  kronikarzu i historyku- Janie Długoszu

Karol

Ela
14 lipiec 2014 21:13

Super opis i świetne zdjęcia. Piękne miejsce. 

Roman Świątkowski
14 lipiec 2014 20:46

No właśnie niepozornej miejscowośći a jak może nas ta niepozorna miejscowość zaskoczyć tak dużym bogactwem historii i kultury a nawet zabytakami.

mokunka
14 lipiec 2014 19:58

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Ja również lubię takie budowle, opis bardzo bogaty i wyczerpujący. Historia zwiedzonego przez Ciebie miejsca bardzo ciekaw i interesująca. Pozdrawiam Roman. [/cytuj]

Wiesz Romku, staralam sie i tak skrócic do minimum opis tego co można zobaczyc w małej niepozornej Wislicy, która teraz nawet praw miejskich nie posiada, za to ma tak ciekawe i bogate dzieje oraz mieszkał tam Jan Długosz !

Roman Świątkowski
14 lipiec 2014 19:37

Ja również lubię takie budowle, opis bardzo bogaty i wyczerpujący. Historia zwiedzonego przez Ciebie miejsca bardzo ciekaw i interesująca.

Pozdrawiam Roman.

Anna Piernikarczyk
14 lipiec 2014 17:31

Faktycznie sporo historii 🙂 Tak właśnie coś kojarzyłam z tym Domem Długosza już 🙂 Super te mury, lubię takie "starocie"

Zwiedzone atrakcje

Wiślica

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024