Złoty Stok - Miejska Trasa Turystyczna

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

       Złoty Stok miejscowość , właściwie niewielkie miasteczko , które prawa miejskie otrzymało już w XIV wieku . Wcześniej była to osada górnicza i jak większość miast pogranicza leżała już w granicach administracyjnych Czech i Niemiec. Od 1945 roku, ponownie jest na terytorium Polski. Pięknie położone a wzgórzach pogranicza Gór Złotych i Kotliny Kłodzkiej .

Większości osób , które odwiedziły Złoty Stok , kojarzy się on z Zabytkową Kopalnią Złota .Jednak nie tylko to warte tam odwiedzenia !

, mokunka
, mokunka

         Dziś postaram się opisać Miejską Trasę Turystyczną , którą przeszłam prawie w całości. Jednak nie dałam rady całej , nie dotarłam do kościoła na krańcach miasta ; o kuli bowiem trudno sporo powędrować, po nierownym bruku i kocich łbach ....Nic to jednak – wszelkie inne ciekawostki miasteczka zobaczyłam. A jest na co patrzeć !

Pierwszym punktem było odwiedzenie Informacji Turystycznej w ratuszu . Ratsz jest niewielkim, dość niepozornym, jednopiętrowym budynkiem . Bez zbytnich zdobień, bez wieży czy wieżyczek . Stoi on na niewielkim ryneczku , które podobnie jak cały Złoty Stok , jest na pochyłym terenie. To niewątpliwie dodaje mu uroku…ale utrudnia chodzenie osobie z kontuzją, coż....

, mokunka
, mokunka

Otrzymaliśmy tam mapkę z oznaczonymi punktami Miejskiej Trasy Turystycznej. Podobną mapkę mają dla turystów w nieodległej Bystrzycy Kłodzkiej , gdzie też jest ciekawa trasa miejska.

W Złotym Stoku można obejrzeć wiele ciekawych kamieniczek, z różnych wieków . Jest też dawna Książęca Mennica, kościół katolicki oraz zaniedbany i nieczynny obecnie ewangelicki, wraz z ciekawą dzwonnicą . Jest i dawna miejska zagroda rolnicza (!) , z zachowanym podwórzem i brama wjazdowa dla konnych wozów . Bardzo okazała , niedaleko rynku jest pięknie zdobiona kamienica niegdysiejszego dyrektora Kopalni Złota.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Na budynkach oznaczonych na Miejskiej Trasie Turystycznej są strzałki wskazujące kierunek dalszej wędrówki oraz tablice (miedziane?) na których ciekawie opisana jest cała historia obiektu.

Wszystko to w klimacie dawnych, pięknych dolnośląskich miasteczek . Fajnie tak chodzić, podziwiać i choć przez chwilkę , jakby przenieść się w dawne czasy…..Nie wszystko jeszcze odrestaurowane, są i miejsca zaniedbane , lecz i ta różnorodność nadaje specyficzny, ciekawy charakter całej Miejskiej Trasie Turystycznej w Złotym Stoku.

, mokunka
, mokunka

Wytrawny turysta znajdzie tam również ślady Marianny Orańskiej.

Oczywiście w miasteczku nie brakuje tablic informacyjnych zachęcających do odwiedzenia Kopalni Złota czy Leśnego Parku Przygody „Skalisko” na terenie dawnego kamieniołomu. Wiadomo miasteczko żyje głównie z turystyki….

, mokunka
, mokunka

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 11
2014-08-24
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Ela
Ela
25 sierpień 2014 19:54

Ładna trasa. Super. Może się nam uda ją zobaczyć, bo są plany wrócić w Kotlinę Kłodzką.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
25 sierpień 2014 18:28

Ładne i mało znana miejscowość. Oczywiście, każdy zna Złoty Stok z Kopalni Złota a nie samo miasteczko.
 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
25 sierpień 2014 13:38

[cytuj autor=' Marcin_Henioo'][cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Ładne miasteczko, w Kopalni też nie byłam ale mogę za to polecić nową atrakcję koło Kopalni - Park Techniki świetny nie tylko dla dzieci 🙂 [/cytuj] Ja w Kopalni Złota byłam, przed paru laty 🙂    Teraz nie dałabym rady ! Na sam kamiewnny podwodny wodospad wchodzi się z podziemi, wędruje sporo pod góre ,dosć stromo,  tuż przy kamieniołomach i znowu wchodzi się w podziemne korytarze. Pełno tam schodów , drewnianych, czsciowo zmurszałych... [/cytuj] Teraz schody są ładne, metalowe :-) [/cytuj]

 

No proszę, zmiania się i to na lepsze !

pozdrawiam 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-08-25 13:51

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
25 sierpień 2014 12:39

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Ładne miasteczko, w Kopalni też nie byłam ale mogę za to polecić nową atrakcję koło Kopalni - Park Techniki świetny nie tylko dla dzieci 🙂 [/cytuj] Ja w Kopalni Złota byłam, przed paru laty 🙂    Teraz nie dałabym rady ! Na sam kamiewnny podwodny wodospad wchodzi się z podziemi, wędruje sporo pod góre ,dosć stromo,  tuż przy kamieniołomach i znowu wchodzi się w podziemne korytarze. Pełno tam schodów , drewnianych, czsciowo zmurszałych... [/cytuj]

Teraz schody są ładne, metalowe :-)

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
25 sierpień 2014 11:31

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Ładne miasteczko, w Kopalni też nie byłam ale mogę za to polecić nową atrakcję koło Kopalni - Park Techniki świetny nie tylko dla dzieci 🙂 [/cytuj]

Ja w Kopalni Złota byłam, przed paru laty 🙂

   Teraz nie dałabym rady ! Na sam kamiewnny podwodny wodospad wchodzi się z podziemi, wędruje sporo pod góre ,dosć stromo,  tuż przy kamieniołomach i znowu wchodzi się w podziemne korytarze. Pełno tam schodów , drewnianych, czsciowo zmurszałych...

Ostatnio edytowany: 2014-09-01 22:44

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
25 sierpień 2014 09:52

Złoty Stok oczywiście zwiedziliśmy, ale nie miasto, a kopalnię i park techniki. Fajne miasteczko.

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
25 sierpień 2014 09:34

Ładnie i ciekawie pozdrawiamy

Avatar użytkownika marian
marian
25 sierpień 2014 09:33
Ja tylko byłem w kopalni i teraz wiem co straciłem.
Avatar użytkownika Danusia
Danusia
25 sierpień 2014 08:08

W kopalni w Złotym Stoku już byłam,natomiast miasteczka nie znam zupelnie. Fajnie,że pokazałaś nam trasę turystyczna po mieście,to zupełnie inna strona tego miasta kojarzącego się głównie z kopalnią.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
25 sierpień 2014 06:35

Ładne miasteczko, w Kopalni też nie byłam ale mogę za to polecić nową atrakcję koło Kopalni - Park Techniki świetny nie tylko dla dzieci 🙂

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
25 sierpień 2014 06:07

Ładna nazwa i ładne miasteczko,

takie spacery mają swój urok,

niestety ani w kopalni, ani w miejscowości nie byłem jeszcze

pozdrawiam

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024