Spacer po Dzierżoniowie

, mokunka

Latem jadąc w kierunku Wałbrzycha postanowiliśmy zatrzymać się w Dzierżoniowie . Zrobiliśmy to bez większego przekonania , lecz okazało się, że zdecydowanie warto było.

Dzierzoniów okazał się bardzo interesujący !

, mokunka
, mokunka

Miasto prawie 40 tysięczne , rynek prezentuje się okazale. Jest niezwykle zadbany, kamienice odnowione. Widać , że gospodarze miasta naprawdę dbają o wygląd i estetykę , przynajmniej w tej części miasta , którą dane mi było odwiedzić .

Wizytówką Dzierżoniowa jest ratusz . Spora budowla, z wieżą , którą można zwiedzać . Niestety z wiadomych przyczyn ( kula u nogi, grrr) na wieżę nie poszłam .

, mokunka
, mokunka

Za to udałam się do działu promocji miasta, gdzie oprócz ciekawych folderów otrzymałam jabłka 🙂 Byliśmy tam ze dwa tygodnie temu, kiedy już obowiazywało rosyjskie embargo . Jabłka leżały w ogromnym koszu tuż przy biurze podawczym UM i każdy był namawiamy wręcz do poczęstunku .

Na rynku obok ratusza znajduje się biblioteka, wchodzi się do niej i kilku wydziałów UM przez ciekawy korytarzyk pod arkadami, nastepnie przechodzi przez wewnętrzny dziedziniec . Piekne architektonicznie "cudeńko" . W owym niewielkim korytarzyku jest wystawa „dzierżoniowskich smoków” czyli opisane szklane tabliczki . Na nich opisane ciekawostki o …przeróżnych smokach.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Smok, towarzyszyć nam będzie w tej wędrówce po Dzierżoniowie. Jest bowiem w herbie miasta ! Dokładnie herb to : Święty Jerzy, który walczy ze smokiem .

Jeśli już o smokach mowa, to na rynku znajduje się spora figura Świętego Nepomucena i właśnie w tym miejscu zaczyna się ….Smoczy Trakt.
Ów trakt , oznaczony jest przez smoki znajdujące się na włazach kanałów. Dwa smoki z owych pokryw dla was specjalnie obfociłam 🙂

, mokunka
, mokunka

Od rynku odchodzą uliczki, z malowniczymi kamieniczkami deptak , z kafejkami i klombami kwiatowymi.

Bardzo ciekawe są zachowane do dziś, kamienne mury obronne . Są one jakby podwójne oddzielone kilkumetrowym pasem zieleni, basztami . W murach są kamienne łuki i bramy, niektóre bogato zdobione .

, mokunka
, mokunka

Tuż przy murach w obrębie Parku Miejskiego jest bardzo wysoka ,zabytkowa wieża ciśnień. Obecnie nieczynna . Jest o tyle ciekawa , że u jej nasady jest brama ,przez którą można by przejść na przeciwległą stronę wieży . Można by było , gdyby bramy nie były zakratowane…Szkoda!

Obecnie jednak na wieży umieszczonych jest sporo masztów , pewnie telekomunikacyjnych . Jakoś to nie specjalnie współgra z tą zabytkową budowlą !

, mokunka
, mokunka
, mokunka

W Dzierżoniowie na uwagę zasługuje nieczynna , odrestaurowana ostatnio synagoga . Znajduje się tuż przy niewielkim rondku , koło wspomnianego Miejskiego Parku.

W mieście zauważyłam jeszcze jedną ciekawostkę otóż… funkcjonariusze Straży Miejskiej , latem chodzili tam w krótkich spodniach , hihihi, ot taki lokalny ewenement 🙂 A może folklor ...?! Strażnika w takim umundurowaniu ( wstawiam na ostatniej fotce z wycieczki ) i muszę przyznać, w żadnym innym mieście w Polsce takiego munduru strażnika nie wiedziałam .

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 12
2014-08-29
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Tadeusz Walkowicz
Tadeusz Walkowicz
12 wrzesień 2014 14:51

Piękna relacja i zdjęcia.... nigdy tu nie byłem....

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
02 wrzesień 2014 09:45

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Faktycznie, piękne miasteczko ten Dzierżoniów. Śliczne kamienice, ładny rynek, ratusz. Nigdy bym nie pomyślał, że to miasto ma taki urok! Dzięki PSz człowiek tyle się dowiaduje. I to jest fajne. [/cytuj]

  Racja rynek, ratusz , kamienice wszystko piękne , zadbane . Na mnie jednak największe wrażenie zrobił Smoczy Trakt i zabytkowa wieża cisnień , dosłownie wkomponowana w dawne mury obronne miasta ...

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
02 wrzesień 2014 07:14

Faktycznie, piękne miasteczko ten Dzierżoniów. Śliczne kamienice, ładny rynek, ratusz. Nigdy bym nie pomyślał, że to miasto ma taki urok!

Dzięki PSz człowiek tyle się dowiaduje. I to jest fajne.

Avatar użytkownika marian
marian
31 sierpień 2014 01:45
Ładne i ciekawe miasto.Znam tylko przejazdem.
Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
30 sierpień 2014 12:06

piekna wyprawa Mokunki . 

znam Dzierżonow  i okolice .

 

Karol

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
30 sierpień 2014 10:43

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']nasze strony ale nieznamy tego miasta tylko przejazdem bylismy tam . [/cytuj]

Zdecdowanie Wasze strony 🙂 właśnie jadąc do Wałbrzycha, zatrzymałam sie w Dzierżoniowie .

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
30 sierpień 2014 10:42

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Bardzo fajnie i szczegółowo jak zwykle opisana wyprawa i miejsce odwiedzane. Można powiedzieć smocze miasto. Może te jabłka rozdawali na ewentualność spotakania smoka. [/cytuj]

 

hihihi, wiesz Romku, może rzeczywiście te jabłka były na powyższa ewentualność 🙂 . Jednak smoka( żywego ) nie spotkaliśmy a pozostale smoki, ktorych tam pod dostatkiem jakoś na jabłka chętne nie były...więc zjedliśmy sami 🙂

 

Natomiast co do nazwy miasta Danusiu, oczywiście wyczytalam w Twojej wycieczce dotczącej Kluczborka - jak najbardziej o pochodzeniu nazwy Dzierzoniów, o pszczelarzu . Przyznam, że to mnie skłoniło aby wstawić tę a nie inną wycieczkę...takie tematyczne skojarzenie .....

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
30 sierpień 2014 08:13

Byłam dwukrotnie w Dzierżoniowie. To dobra baza wypadowa do wycieczek po Dolnym Śląsku. Bardzo miło wspominam to sympatyczne miasteczko. A teraz jeszcze po wizycie w Kluczborku dowiedziałam się,że wzięło swoją nazwę od nazwiska ks. Jana Dzierżonia,znanego pszczelarza.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
30 sierpień 2014 07:22

Bardzo fajnie i szczegółowo jak zwykle opisana wyprawa i miejsce odwiedzane. Można powiedzieć smocze miasto.

Może te jabłka rozdawali na ewentualność spotakania smoka.

Avatar użytkownika Krzysztof Dorota
Krzysztof Dorota
29 sierpień 2014 22:59

nasze strony ale nieznamy tego miasta tylko przejazdem bylismy tam .

Avatar użytkownika Ela
Ela
29 sierpień 2014 21:57

Ciekawe to miasteczko. Przejeżdżałam tylko. Widzę że warto się zatrzymać. Nie szkoda będzie czasu. 

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
29 sierpień 2014 19:07

Ładne miasteczko, nigdy nie mieliśmy okazji tam być, fajnie z tymi jabłkami 🙂

Zwiedzone atrakcje

Dzierżoniów

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024