Pałac Przebendowskich i Keyserlingów oraz Park Miejski w Wejherowie

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Park Miejski w Wejherowie zajmuje bardzo rozległy teren . Na samych obrzeżach parku , przy ulicy Zamkowej znajduje się ciekawa historyczna budowla . Jest nią mianowicie XVIII wieczny Pałac Przebendowskich i Keyserlingów , bowiem właśnie z tymi dwiema rodzinami łączą się „złote lata” pałacu ; jego budowa, rozbudowa w stylu neogotyckim . Pałac do dziś jest pięknym obiektem . Bardzo zadbanym . Znajduje się tam obecnie sala reprezentacyjna Urzędu Stanu Cywilnego oraz muzeum , o nieco oryginalnej nazwie . Jest to bowiem (podaje w pełnym brzmieniu) Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej .

, mokunka
, mokunka

Muzeum warto zwiedzić ; jest w nim sporo eksponatów – zgodnie z nazwą – związanych z piśmiennictwem gwarą , dialektem czy też jak niektórzy uważają językiem kaszubskim . Są instrumenty muzyczne , dawne zapisy nutowe…nie brakuje mebli , porcelany , obrazów.

Warto zaznaczyć , iż sam obiekt czyli pałac znajduje się na tw Szlaku Dworów i Pałaców Północnych Kaszub . Jest doskonale opisany w przewodnikach ; zarówno jego obecne funkcje , jak i równie ciekawa historia , ponad 200-letnia .

, mokunka
, mokunka

Park Miejski natomiast , to rozległy ,ciekawie zaaranżowany teren zielony . Nie brakuje tam ciekawych miejsc . Jest więc aleja różana , gdzie dominującą roślinnością są pnące krzewy róż . Są stawy , tuż przy pałacu - muzeum oraz w części parku, graniczącej, z interesująca i zrewitalizowaną ostatnio Kalwarią Wejherowska (którą już wcześniejszej , jak i samo miasto opisywałam na PSz, chyba przed dwoma laty) w. Te stawy na pograniczu Kalwarii są o tyle ciekawe , że można wypożyczyć tam sprzęt pływających przeznaczony specjalnie dla dzieci . Rowery wodne mają kształt np. łabędzi i są w pastelowych kolorach . Fajny pomysł . W parku jest spory amfiteatr, w którym w ciepłych porach roku odbywają się imprezy plenerowe . Nie brakuje przy parkowych alejkach ławek , ławeczek , drewnianych altanek . Place zabaw oraz ogromniaste parkowe szachy, z ogromnymi figurami, sprawiają, że mieszkańcy i turyści na pewno w tym zróżnicowanym parku , znajdą miejsca , w którym chętnie zatrzymają się na dłużej. Przez park malowniczo przepływają niewielkie potoki .

Pałac w Wejherowie, mokunka
, mokunka
, mokunka

Fajne miejsce , akurat na chwilkę odpoczynku , po intensywnym zwiedzaniu tego pomorskiego, historycznego miasteczka , w którym ciekawostek i atrakcji turystycznych nie brakuje .

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Pałac w Wejherowie, mokunka
, mokunka
Komentarze 11
2014-10-22
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Ela
23 październik 2014 20:35

I kolejne ciekawe miejsce odkrywasz przed nami. Super zdjęcia. 

mokunka
23 październik 2014 19:46

[cytuj autor=' Danusia']Wejherowo zmieniło sie na plus. Na mnie także miasto zrobiło pozytywne wrażenie. [/cytuj]

Danusiu, pozytywne wrażanie zdecydowanie tak ! A czy sie zmieniło Wejherowo, nie wiem. Bylam tam tylko raz... Może kiedys jeszcze wróce ? 🙂

mokunka
23 październik 2014 19:44

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']ładna , letnia wycieczka Mokunki po palacach i dworach Pomorza   Pozdrawiam Karol [/cytuj]

Dzięki Karolu🙂 fajnie, że znowu jestes !

Danusia
23 październik 2014 16:40

Wejherowo zmieniło sie na plus. Na mnie także miasto zrobiło pozytywne wrażenie.

Barsolis Karol Turysta Kulturowy
23 październik 2014 15:48

ładna , letnia wycieczka Mokunki po palacach i dworach Pomorza

 

Pozdrawiam Karol

mokunka
23 październik 2014 14:50

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Fakt, bardzo ładne miejsce. W dzieciństwie byłem w Wejherowie, ale to za poprzedniego ustroju i nic nie pamiętam z tego miasta. A, jak widzę, warto się tam wybrać. [/cytuj]

Wiesz Marcin , na mnie całe Wejherowo, ( które już wcześniej na PSz opisywałam ) jest bardzo ładnym miastem . Interesującym turystycznie . Piekna  jest Kalwaria , starówka i ratusz , wraz z Salą Tradycji , którą można zwiedzać gratis . Park jest jakby doplenieniem wizerunku Wejherowa .

pozdrawiam 🙂

mokunka
23 październik 2014 14:46

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Fajne, ciekawe i ładne miejsce. Bąba te rowerki nie widziałem jeszcze takich, z ochotą bym sobie popływał. [/cytuj]

Te rowery wodne Romku ,  dla dzieci rzeczywiście bardzo, bardzo fajnie pomyślane 🙂 Super to wyglądalo. Bylo jeszcze sporo innych lecz te akurat stały wolne tuż przy brzegu .

pozdrawiam 🙂

marian
23 październik 2014 14:35
Piękne miejsce.Miło takie fotki pooglądać.
Roman Świątkowski
23 październik 2014 11:51

Fajne, ciekawe i ładne miejsce. Bąba te rowerki nie widziałem jeszcze takich, z ochotą bym sobie popływał.

Marcin_Henioo
23 październik 2014 07:22

Fakt, bardzo ładne miejsce. W dzieciństwie byłem w Wejherowie, ale to za poprzedniego ustroju i nic nie pamiętam z tego miasta. A, jak widzę, warto się tam wybrać.

Anna Piernikarczyk
22 październik 2014 19:21

Bardzo ładne miejsce i zdecydowanie inna pogoda jak dzisiejsza 🙂

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024