Nad Jeziorem Jamno – posezonowo

, mokunka
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

   Jezioro Jamno, to kolejna atrakcja turystyczna gminy Mielno. Jest ono tak niedaleko morskiego brzegu, że spacerkiem dosłownie w parę minut pokonuje się odległość między brzegami.

            Mielno bowiem położone jest na dość wąskim skrawku lądu. Na cyplu pomiędzy morskim brzegiem a brzegiem jeziora.

, mokunka
, mokunka

Te dwa zbiorniki wody słonej i słodkiej dzieli w najmniejszym miejscu odległość około 400 metrów.

Wykorzystują to marketingowo właściciele hoteli i pensjonatów , z których okiem rozpościera się widok zarówno na Jezioro Jamno , jak i na Bałtyk.

, mokunka
, mokunka

Jezioro o długiej linii brzegowej zachęca do spacerów deptakiem, tuż nad jego brzegiem. Przechadzając się tam późnojesiennie (koniec listopada) miałam tylko jedno skojarzenie . Była to ni mniej , ni więcej tylko bajka o …” Śpiącej królewnie”.

Wszystko wokół było bowiem ciche, senne , puste. Jakby pogrążone w jakimś letargu, a może głębokim śnie ?! Rzec by można poetyko , iż drzemały tam łódki i statki na nieczynnych o tej porze roku przystaniach . Zamknięte wszelkie kafejki, restauracyjki, sklepiki i punkty małej gastronomi. Ciszaaaa … niczym niezakłócona , praktycznie nawet nie słychać wiatru ani szumu wody….

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Pomyśleć by można , że wcale w Mielnie nie ma turystów . Otóż są , choć w niewielkiej ilości . Jednak spacerują raczej nad morzem . My też wolimy spacery morskim brzegiem ! Jednak być tam i nie zawędrować nad jezioro, to po prostu krajtroterowi nie wypada , hihihi.

             Jamno, jest jeziorem dość sporym, ma 9 miejsce pod względem wielkości w Polsce. Wpływają do niego dwie rzeczki : Dzieżęcinka i Unista oraz niewielki potok Strzeżenica.

, mokunka
, mokunka

W sezonie sporo tam wodniaków . Można wypożyczyć łódeczki, rowery wodne lub wybrać się na rejs wędkarski. Jezioro bowiem obfituje w ryby. Występują tam m.in. : szczupaki, okonie, liny, karasie, trocie. Informują o tym tablice informacyjne , tuż nad brzegami jeziora.

 

, mokunka
, mokunka

Do sezonu jednak jeszcze sporo czasu . Teraz pozostają spacery.

Jak już wspomniałam od brzegu Jamna do brzegu Bałtyku jest około 400 metrów , toteż wprost znad jeziora wędrujemy w kierunku morskiego brzegu. Tam napotykamy czynną kafejkę o nazwie ….Stały Ląd. Nazwa pasuje wprost idealnie !

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Jeszcze nasuwa mi się jedna ciekawostka związana z Jeziorem Jamno ; zaledwie przed rokiem oddano do użytku budowlę hydrotechniczną - kanał łączący jezioro z morzem. Nazywa się on Jemeński Nurt lub Kanał Jemeński . O tym jednak w kolejnej opowieści 🙂

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 9
2015-02-28
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Roman Świątkowski
03 marzec 2015 19:28

Fajnie, super fotki.

Lucy i Tom
03 marzec 2015 09:55

Przepiękne zdjęcia- cisza, spokój. Miejsce super. 

Anna Piernikarczyk
02 marzec 2015 08:14

Piękne miejsce i odpoczynek, warto korzystać z takich chwil 🙂

mokunka
01 marzec 2015 21:35

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']najlepiej po sezonie nad morzem i w   okolicach . CIsza i spokój  . Pozdrawiam Karol [/cytuj]

 

Racja Karolu cisza, spokój. Bez tłumów, blichtru i takiego letniego "nadęcia".  Odpoczęłam tam i  sporo wokół pozwiedzałam czyli ...to co krajtroterzy lubią najbardziej 🙂

pozdrawiam 🙂

 

najlepiej po sezonie nad morzem i w   okolicach .

CIsza i spokój  .

Pozdrawiam Karol

marian
01 marzec 2015 20:16

Wspaniałe miejsce.

mokunka
01 marzec 2015 19:42

[cytuj autor=' Danusia']Fajny opis i super fotki wykonane z nadbrzeżnych trzcin.  Jezioro Jamno dobrze mi znane,piękna okolica,choć raczej znam tereny ,o których w komentarzu pisze Ela ,czyli Łazy. Musze odgrzebać gdzieś tą ,jesienną jeszcze wycieczkę ,całkiem o niej zapomniałam. [/cytuj]

To obie bylyśmy tam jesienią Danusiu 🙂 tylko ty chyba nieco wcześniej niż w listopadzie. Natomiast z "odkopytaniem wycieczek" to, znam to doskonale,  o zgrozo (!) mam niektóre foty sprzed nawet 4 lat jeszcze nie posegregowane i nieopisane.

Danusia
01 marzec 2015 18:59

Fajny opis i super fotki wykonane z nadbrzeżnych trzcin.  Jezioro Jamno dobrze mi znane,piękna okolica,choć raczej znam tereny ,o których w komentarzu pisze Ela ,czyli Łazy. Musze odgrzebać gdzieś tą ,jesienną jeszcze wycieczkę ,całkiem o niej zapomniałam.

Ela
01 marzec 2015 18:51

Piękne miejsce. Przypomniało mi pobyt w Łazach gdzie z jednej strony morze a reszat to jeziora. Piękne wspomnienia piękne czasy. Super relacja i świetne zdjęcia.

Wycieczka na mapie

Zwiedzone atrakcje

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024