Słupskie zwiedzanie i spotkanie z Danusią

Cieszę się, że na szlaku moich krajtroterskich wędrówek znalazł się Słupsk. Jadąc tam byłam dobrze przygotowana merytorycznie do zwiedzania. Zawdzięczam to Danusi, która w atrakcjach bardzo szczegółowo opisywała wszystkie ciekawostki swojego miasta.

Wiedziałam dobrze, co chcę zobaczyć i choć na zwiedzanie nie było wiele czasu (tylko jeden dzień ) prawie wszystkie miejsca, które były w planach udało się nam zobaczyć .
Zaparkowaliśmy w centrum , tuż przy Urzędzie Miasta. Mimo ,że był to roboczy dzień nie było kłopotów z zaparkowaniem ! Parking bardzo obszerny. Ratusz w Słupsku jest historyczną , monumentalną budowlą , w neogotyckim stylu . Z czerwonej cegły , z licznymi strzelistymi wieżyczkami, bramami .

Wokół planty. Teren zielony. Wszędzie oznaczenia tras turystycznych i kierunków do obiektów zabytkowych. Dobre oznaczenie oraz skupienie w ścisłym centrum miasta najciekawszych atrakcji ułatwia nam zwiedzanie.
Daruję sobie tu dokładne historyczne opisy odwiedzanych miejsc . Danusia już to uczyniła wcześniej na PSz .



Opowiem co zobaczyłam, gdzie dotarłam. Dwie pięknie zachowane bramy miejskie , na pewno są godne obejrzenia. Jedna tuż w centrum, obok niej replika dawnego przystanku tramwajowego (analogiczną widziałam w Tarnowie) lecz tu w Słupsku jest też …i stary wagon tramwajowy.
Druga z bram miejskich to brama Młyńska, nazwę swą zawdzięczająca położeniu, tuż obok dawnego wodnego młyna. Młyn stoi do dziś jest w nim jedna z sal ekspozycyjnych muzeum. Obok młyna pięknie zachowany Spichlerz Richtera, w którym obecnie mieści się klimatyczna herbaciarnia. Obydwa budynki z elementami dawnego muru pruskiego prezentują się ciekawie. Zachowane są w stanie idealnym. Obok tablice informacyjne, z fotami obiektów z dawnych lat oraz informacjami dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej.

Niedaleko resztki dawnych murów obronnych oraz pięknie prezentujący się XVI-wieczny Zamek Książąt Pomorskich obecnie Muzeum Pomorza Środkowego.
Dosłownie parę kroków od zamku , jest Baszta Czarownic. Do dziś zachowała się jako półbaszta . Jedna strona została przebudowana i obecnie jej ściana jest prosta …częściowo nie z cegły lecz z hartowanego, przyciemnionego szkła.

Na uwagę w Słupsku zasługuje oczywiście zabytkowy budynek dawnej niemieckiej poczty ; obecnie też mieści się tam Urząd Pocztowy.
Sporo obiektów sakralnych, starych kamienic o pięknych elewacjach . Długo by można wymieniać zabytki i ciekawostki Słupska.



Niestety jeden dzień na zwiedzanie tego historycznego miasta, to zdecydowanie za mało !
Cieszę się natomiast bardzo z krajtroterskiego spotkania z Danusią . Rok 2014 był dla nas na tyle łaskawy, że latem Danusia odwiedziła mnie jadąc w Bieszczady. W listopadzie ja byłam na Pomorzu i znowu udało nam się spotkać . Super 🙂

