Schron kolejowy w Stępinie – Cieszynie na Podkarpaciu

, mokunka

 

     Schron -tunel kolejowy , to kolejny bardzo ciekawy zabytek  formacji militarnych z okresu II Wojny Światowej. Opisywałam kiedyś podobny  lecz podziemny , wydrążony w górze , schron kolejowy, również z Podkarpacia z niewielkiego miasteczka Strzyżów. Nawiązuję do tego, gdyż oba te obiekty powstawały praktycznie jednocześnie .

, mokunka
, mokunka

       Schron jest pograniczu dwóch wiosek Stępiny- Cieszyny. Wchodził w skład kwatery głównej Hitlera - "Anlage Süd" .

     Budowla sprawia wrażenie kolosa ! I tak jest w istocie , bowiem tunel główny ma praktycznie 400 metrów  długości , dokładnie 393m . Jego żelbetonowa konstrukcja to ściany grubości 2 metrów. Aż trudno uwierzyć , iż  wybudowano go w zaledwie rok w latach 1940-41.

, mokunka
, mokunka

         Sam schron  kolejowy to zaledwie jedna (fakt największa ) cześć całej infrastruktury. Są bowiem zachowane również do dziś tunel techniczny, schrony dla obsługi, budynki tzw pomocnicze. Większość ukryta w pobliskim lesie.

     Wielką ciekawostką historii II Wojny Światowej jest to , że właśnie w tym tunelu zatrzymał się wówczas pociąg sztabowy Hitlera . W lipcu 1941 doszło tam  bowiem do spotkania Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim . Repliki zdjęć z tego wydarzenia (ze starych niemieckich archiwów) są wśród ekspozycji w tunelu.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Tyle ogólnikowo o  historii .

  Po wojnie jego losy były bardzo dziwne , wspomnę, jedynie  iż tunel pełnił nawet rolę pieczarkarni (!!!) spółdzielni rolniczej, ehhh

, mokunka
, mokunka

            Obecnie tunel – schron kolejowy , to obiekt militarny, praktycznie muzeum. We wnętrzu zachowało się sporo z dawnego wyposażenia oraz fragment peronu kolejowego.

Schron kolejowy można zwiedzać indywidualnie i grupowo. Trzeba jednak awizować się i umówić na konkretny termin z przewodnikiem obiektu. Bilety są relatywnietanie tanie.

, mokunka
, mokunka

            Organizowane są tam złoty miłośników dawnych fortyfikacji, pikniki militarne. Warto odwiedzić to historyczne, tajemnicze  miejsce.

  

, mokunka
, mokunka
, mokunka

 

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
foty z galerii we wnętrzu schronu ta i 8 olejnych fot, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
spotkanie Hitlera z Mussolinim, w 1941 w Stępnie-cieszynie tuż przy tunelu, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
fragment dawnego peronu ta i kolejna fota, mokunka
, mokunka
, mokunka
Komentarze 16
2015-03-30
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Danusia
06 kwiecień 2015 14:16

Ciekawa historia i odkrycie mało znanego miejsca. Brawo mokunko.

PS. U mnie też bardzo często nie otwierają się galerie i relacje z różnych wycieczek krajtroterów.

Ostatnio edytowany: 2015-04-06 14:17

Ela
06 kwiecień 2015 07:40

Historia, tajemnice, groza, śmierć, z tym mi się kojarzą takie budowle i chyba jakoś tak podświadomie nie odwiedzam ich 🙂. Ale faktycznie są niesamowite.

Ela
06 kwiecień 2015 07:40

Historia, tajemnice, groza, śmierć, z tym mi się kojarzą takie budowle i chyba jakoś tak podświadomie nie odwiedzam ich 🙂. Ale faktycznie są niesamowite.

Lucy i Tom
06 kwiecień 2015 06:54

Bardzo ciekawy obiekt. Ciekawe ile jeszcze tajemnic skrywa? 

Maciej A
02 kwiecień 2015 00:07

Ciekawa sprawa i potężna konstrukcja,

a o tym spotkaniu Hitlera z Mussolinim nawet nie słyszałem

pozdrawiam

Marcin_Henioo
01 kwiecień 2015 09:05

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor=' Marcin_Henioo']Super wycieczka! Piszesz Mokunko, że aż trudno uwierzyć, że taki obiekt wybudowano w rok. Trzeba jednak pamiętać, że to były czasy wojny, okupacji i niewolniczej pracy... Ciekaw jestem, ile istnień ludzkich pochłonęła ta budowa. Co nie zmienia faktu oczywiście, że obiekt ciekawy i godny zwiedzenia. [/cytuj]  Marcin- z tą budową tunelu- schronu (tak wynikało ze słów przewodnika) obiekt był budowany jako ściśle tajny przez mundurowych Niemców z organizacji Todta, nie przez więżnów , z racji tej wspomnianej  wysokiej klauzuli tajności. Oczywiście nie jesteśmy tego w stanie sprawdzić na 100% .   Natomiast np podziemne sztolnie w Górach Sowich : Włodarz, Rzeczka czy Osówka budowano znacznie poźniej , rok 1943/44 i tam pracowali praktycznie wyłącznie więżniowie, zniszczeni niewolniczą pracą, głodem i chorobami.... to jest dokładnie opisane i udokumentowane. Trudna historia Polski,  rozdartej w latach II Wojny Światowej przez Niemców i Sowietów. Ostatnio edytowany: 2015-03-31 15:38[/cytuj]

No jeśli tak było, jak mówił przewodnik, to faktycznie w ciągu roku takie coś wybudować, to budzi szacunek i uznanie.

mokunka
31 marzec 2015 15:37

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Super wycieczka! Piszesz Mokunko, że aż trudno uwierzyć, że taki obiekt wybudowano w rok. Trzeba jednak pamiętać, że to były czasy wojny, okupacji i niewolniczej pracy... Ciekaw jestem, ile istnień ludzkich pochłonęła ta budowa. Co nie zmienia faktu oczywiście, że obiekt ciekawy i godny zwiedzenia. [/cytuj]

 Marcin- z tą budową tunelu- schronu (tak wynikało ze słów przewodnika) obiekt był budowany jako ściśle tajny przez mundurowych Niemców z organizacji Todta, nie przez więżnów , z racji tej wspomnianej  wysokiej klauzuli tajności. Oczywiście nie jesteśmy tego w stanie sprawdzić na 100% .

  Natomiast np podziemne sztolnie w Górach Sowich : Włodarz, Rzeczka czy Osówka budowano znacznie poźniej , rok 1943/44 i tam pracowali praktycznie wyłącznie więżniowie, zniszczeni niewolniczą pracą, głodem i chorobami.... to jest dokładnie opisane i udokumentowane.

Trudna historia Polski,  rozdartej w latach II Wojny Światowej przez Niemców i Sowietów.

Ostatnio edytowany: 2015-03-31 15:38

mokunka
31 marzec 2015 15:30

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Cały czas nad tym pracujemy, ale trudno znaleźć sposób, żeby to się nie działo, natomiast powodem tego są zmiany robione na wycieczkach, wtedy czasem ponownie generują się z błędem. Najczęściej wystarczy coś ponownie zmienić w wycieczce i po przeładowaniu już jest ok. Więc jak zobaczycie że Wasza wycieczka się źle wyświetla spróbujcie przeładować ją od nowa, np zmienić z publicznej na prywatną i z powrotem na publiczną, po zatwierdzeniu powinno być ok.   [/cytuj]

Aniu ale tu nie chodzi tylko o własna wycieczke, ze np koryguje literówki i przeładowuję strone. Wycieczki innych krajtroterów sie też źle wyświetlają ....

Marcin_Henioo
31 marzec 2015 14:09

Super wycieczka! Piszesz Mokunko, że aż trudno uwierzyć, że taki obiekt wybudowano w rok. Trzeba jednak pamiętać, że to były czasy wojny, okupacji i niewolniczej pracy... Ciekaw jestem, ile istnień ludzkich pochłonęła ta budowa.

Co nie zmienia faktu oczywiście, że obiekt ciekawy i godny zwiedzenia.

Anna Piernikarczyk
31 marzec 2015 13:48

Cały czas nad tym pracujemy, ale trudno znaleźć sposób, żeby to się nie działo, natomiast powodem tego są zmiany robione na wycieczkach, wtedy czasem ponownie generują się z błędem. Najczęściej wystarczy coś ponownie zmienić w wycieczce i po przeładowaniu już jest ok. Więc jak zobaczycie że Wasza wycieczka się źle wyświetla spróbujcie przeładować ją od nowa, np zmienić z publicznej na prywatną i z powrotem na publiczną, po zatwierdzeniu powinno być ok.  

mokunka
31 marzec 2015 12:59

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Niestety nie mogę tak jak inni podziwiać Twoich fotek z wyprawy. Coś mi się ta wycieczka nie chce otworzyć w całości- komentarrze owszem, ale zdjęcia i zapewne ciekawy opis niestety nie. Pozdrawiam. [/cytuj]

Romku, dobrze, że o tym napisałeś mnie ostatnimi czasy wiele wycieczek krajtroterów otwiera sie dziwnie , np foty się nie otwieraja lub nie wyświetla się treść relacji. Może by Ania z Łukaszem posprawdzali czemu tak się dzieje z PSz .

pozdrawiam🙂

 

Ostatnio edytowany: 2015-03-31 13:00

Roman Świątkowski
31 marzec 2015 10:52

Po wielu próbach udało się.

Schron-tunel, który zwiedziłaś i pokazałaś na fotkach i oczywiscie fajnie opisałaś jest super. Bardzo ciekawy zabytek z historią. Może dla nie których nic ciekawego tylko jakiś tunel ale mi się bardzo podoba, również takie obiekty lubię zwiedzać.

Roman Świątkowski
31 marzec 2015 10:11

Niestety nie mogę tak jak inni podziwiać Twoich fotek z wyprawy. Coś mi się ta wycieczka nie chce otworzyć w całości- komentarrze owszem, ale zdjęcia i zapewne ciekawy opis niestety nie.

Pozdrawiam.

ach to tutaj chowasz sie Mokunko.

 

Pozdrawiam Karol

Anna Piernikarczyk
31 marzec 2015 08:03

Ciekawa sprawa, rzadko zwiedzamy takie obiekty, ale fajnie że możemy poznawać dzięki Tobie 🙂

marian
30 marzec 2015 22:37

Bardzo ciekawe i tajemnicze są takie miejsca.

Zwiedzone atrakcje

Stępnina -Cieszyna

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024