Grota Łokietka – niedzielnie

, mokunka

Pogoda dziś od rana nie zapowiadała się zbyt słonecznie .jednak nie zamierzaliśmy siedzieć w domu. Wybór padł na Ojcowski Park Narodowy dobrze nam znany, ze wszystkimi swoimi ciekawostkami . Jednak niezmiennie fascynujący , przyciągający wręcz magicznym urokiem.

Ustaliliśmy , iż odwiedzimy dawno nie widzianą (bo jeszcze sprzed czasów PSz ) jaskinię – Grotę Łokietka w Ojcowie. Pojechaliśmy do Ojcowa i…chyba nie tylko my wpadliśmy na pomysł odwiedzenia takowego. Parkingów kilka , lecz wszystkie tak zapchane , iż przysłowiowej szpilki wcisnąć nie można. Parkingowi dosłownie rozkładają ręce . Wszędzie tabliczki , że miejsc parkingowych brak.

, mokunka
, mokunka

Aut mnóstwo. Zarówno ze śląską , jak i krakowską rejestracją. Jednak jako wytrwali krajtroterzy , nie poddajemy się tak łatwo ! Jedziemy w stronę nieodległej, maleńkiej wioski Czajowice. Stamtąd też da się zawędrować do Groty Łokietka.

Parkujemy i idziemy powoli , wszak teren nierówny a moje kolano jeszcze nie w pełni sprawne . Po kilkunastu metrach jest tabliczka , która informuje , że oto jesteśmy w Ojcowskim Parku Narodowym. Jeszcze kawałek drogi i jest czarny szlak prowadzący do groty.

, mokunka
, mokunka

Piękna przyroda wokół budzi się do życia. Listki jeszcze na drzewach niewielkie, za to zieleń soczysta, taka typowo wiosenna. Las z przewagą buczyny ; wokół liczne wapienne formy skalne. Ostańce , tak charakterystyczne dla tego terenu.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Mijamy sporo tablic informacyjnych i sprzedawcę z …pamiątkami . Widać i tu się tego nie uniknie !

Sprzedaż biletów do Groty Łokietka, niezmiennie jak przed laty odbywa się w niewielkim drewnianym domku , pełniącym jednocześnie rolę kasy oraz informacji turystycznej .Bilety też niezmiennie w tej samej cenie (od chyba 10 lat). Normalny 8 zeta , ulgowy 6 🙂

, mokunka
, mokunka

Odczekujemy chwilkę bo zwiedzanie , co pół godziny. W końcu wchodzimy. Przewodniczka ze swadą opowiada o kolejnych pomieszczeniach jaskini oraz o tym jak pajęczyna , która była tuż przy głównym wejściu uratowała życie królowi Władysławowi Łokietkowi ….bowiem pościg wysłany za nim , zobaczywszy pajęczynę nawet nie zajrzał w głąb jaskini. Podobno król dostał się do groty przez niewielką wyrwę skalną ukrytą wśród listowia.

Jaskinia ma kilka pomieszczeń . Duże wrażenie na zwiedzających robi sala rycerska . Wymiary 10 na 25 metrów. Inne pomieszczenia też mają swoje nazwy. Jak to w „królewskiej grocie” są kuchnia i sypialnia…..

, mokunka
, mokunka

Wiele naciekowych form skalnych tworzy ciekawe kompozycje przestrzenne. Trochę niewielkich stalaktytów oraz nacieków z tzw mleka wapiennego. W grze niewielkich punktowych świateł w jaskini i słupie światła , z latarki przewodniczki wygladaja wyjątkowo interesujaco. Zwiedzając Grotę Łokietka przechodzimy miejscami przez bardzo wąskie i niskie fragmenty skalnego korytarza. Dreptamy po lekko wilgotnym podłożu, pokonujemy schodki .

Trzeba uważnie patrzeć pod nogi. I jak tu robić foty ? Przewodniczka jednak, widząc w rękach turystów aparaty i komórki , zatrzymuje się w kilku miejscach , opowiada ciekawostki a praktycznie wszyscy z grupy robią zdjęcia.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

I tak po 30 minutach wychodzimy z jaskini. Pozostają - jak zawsze - fajne krajtroterskie wspomnienia z odwiedzanych miejsc.

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
Avatar użytkownika mokunka
mokunka
Komentarze 12
2015-04-26
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Avatar użytkownika Maciej A
Maciej A
01 maj 2015 22:50

Grota, przyroda, piękna okolica, skałki i zamki...

Ojcowski Park wiele ma do zaoferowania,

W samej jaskini dawno nie byłem, przyjemnie popatrzeć na zdjęcia

pozdrawiam
 

Avatar użytkownika Lucy i Tom
Lucy i Tom
28 kwiecień 2015 18:06

Świetna wycieczka w sam raz na słoneczny weekend. 

Avatar użytkownika Barsolis Karol Turysta Kulturowy
Barsolis Karol Turysta Kulturowy
27 kwiecień 2015 22:01

ladnie,  ladnie  Mokunko

Karol

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
27 kwiecień 2015 15:19

No tak,byłam na Jurze nawet dwukrotnie. Jest to niezwykle piękny region naszego kraju i oczywiście mam jego niedosyt. Jednak nie sposób wszystkiego dokładnie obejrzeć za jednym zamachem,więc tdaycyjnie pozostaje mi westchnąć...może jeszcze kiedyś sie uda. Póki co... z sentymentu wrzucę 2 fotki do tematu Jury,aczkolwiek nie mogę tak na chybcika znaleźć zdjęć z Groty Łokietka.

Avatar użytkownika Marcin_Henioo
Marcin_Henioo
27 kwiecień 2015 09:52

[cytuj autor=' mokunka']W sumie każdy krajtroter mieszka w interesującym zakątku naszego kraju ! Wystarczy mieć "oczy szeroko otwarte" i zwiedzać, zwiedzać, zwiedzać 🙂 pozdrawiam 🙂 [/cytuj]

 

Dokładnie tak jest, jak piszesz. Każdy ma w okolicy coś pięknego (ale niekoniecznie, bo i niektóre ruiny są przecież super), godnego zwiedzenia i pokazania innym.

Ostatnio edytowany: 2015-04-27 09:53

Ostatnio edytowany: 2015-04-27 09:53

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
27 kwiecień 2015 08:22

[cytuj autor=' Danusia']Grota Łokietka i Brama Krakowska,Ogrodzieniec, Ojców i Pieskowa Skała to  jedyne miejsca na Jurze,które jak dotąd udało mi się odwiedzić. Tym milej mi odświeżyc wspomnienia z Groty. Twoja relacja jak zwykle dokładna,a foty odzwierciedlają przebieg wyprawy. Obejrzałam je z przyjemnością i ciutkę z żalem,że nie mam możliwości wyskoczyc na niedzielny spacer po Jurze. [/cytuj]

   Danusiu, widzę ,iż mimo sporej odległości  też pozwiedzałeś Jurę ! Dotarłaś w  miejsca bardzo znane, bo trudno określić czy najpiekniejsze (gdyż takowych tam sporo i każdy pewnie bardzo subiektywnie by to ocenił)...Nie miej jednak cieszę się , że z wielu jaskiń , w okolicy wybralaś Grotę Łokietka ,jako bardzo interesującą i związana z władcą Polski.

   Ja mam tu relatywnie blisko, jakieś 40-50 km (zależy, w które miejsce Jury) ; za to Ty masz nasz piękny Bałtyk dosłownie o krok ;  na niedzielny spacer możesz udać się wprost na plażę. Posluchać szumu morskich fal.

     W sumie każdy krajtroter mieszka w interesującym zakątku naszego kraju ! Wystarczy mieć "oczy szeroko otwarte" i zwiedzać, zwiedzać, zwiedzać 🙂

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk
27 kwiecień 2015 08:17

Ładna wycieczka do pięknej krainy 🙂

Avatar użytkownika Danusia
Danusia
27 kwiecień 2015 07:27

Grota Łokietka i Brama Krakowska,Ogrodzieniec, Ojców i Pieskowa Skała to  jedyne miejsca na Jurze,które jak dotąd udało mi się odwiedzić. Tym milej mi odświeżyc wspomnienia z Groty. Twoja relacja jak zwykle dokładna,a foty odzwierciedlają przebieg wyprawy. Obejrzałam je z przyjemnością i ciutkę z żalem,że nie mam możliwości wyskoczyc na niedzielny spacer po Jurze.

Avatar użytkownika marian
marian
26 kwiecień 2015 21:40

Bardzo fajne miejsce zwiedziliście. Mile wspominam pobyt w OPN a szczególnie spacer od bramy krakowskiej do groty Łokietka.Grota jest super.

Avatar użytkownika Roman Świątkowski
Roman Świątkowski
26 kwiecień 2015 21:33

Rzekło by się, STARY DOBRY OJCÓW. Park Ojcowski jak i cała Jura dobra zawsze, o kazdej porze roku na odwiedzenie. Fajne zwiedzanie.

Ale ofociłaś grote, fajne zdjęcia.

pozdrawiam.
 

Avatar użytkownika mokunka
mokunka
26 kwiecień 2015 21:14

[cytuj autor='M Ela']Super. Zawsze zazdroszczę Wam tej Jury. Teraz też. Jest niesamowita. I fajno że bilety tańsze, więcej rodzin może sobie pozwolić na wejście.  [/cytuj]

Szybciutko Elu zerknęłaś jeszcze porzadkuję fotki, poprawiam literówki... jura piękna , ale to co zawsze powtarzam, Wasz  Dolny Śląsk też cudny i pełen tajemnic 🙂

   Natomiast Grota Łokietka chyba jedyna, tu w okolicy  , która nie jest w prywatnych rękach ( zarówno Jaskinia Wierzchowska , jak i Jaskinia Nietoprzowa - te dwie  najbliżej Groty Łokietka  są prywatne i ceny zdecydowanie komercyjne ),natomiast  ceny biletów w Grocie Łokietka naprawdę mogą pozytywnie zaskoczyć !

pozdrawiam 🙂

Avatar użytkownika Ela
Ela
26 kwiecień 2015 21:07

Super. Zawsze zazdroszczę Wam tej Jury. Teraz też. Jest niesamowita. I fajno że bilety tańsze, więcej rodzin może sobie pozwolić na wejście. 

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024