Wąwóz Papieski w Kluszkowcach

, mokunka

Kluszkowce , niewielka wieś obecnie o charakterze typowo letniskowym . Determinuje to zapewne doskonałe położenie tuż nad zatoczką Jeziora Czorsztyńskiego .Wokół pola, lasy, nieskażona przyroda . Cudne widoki nie tylko na Pieniny ale również na Tatry. Udało mi się to uwiecznić na fotach !

Ubiegły jakże upalny tydzień udało mi się spędzić w tych malowniczych , bardzo ciekawych okolicach. Jadąc tam - jak na krajtrotera przystało byłam przygotowana merytorycznie - nie sądziłam jednak, iż aż tyle uda mi się zobaczyć .

, mokunka
, mokunka

Dziś opowiem o Wąwozie Papieskim. Jedynym w Polsce o takiej nazwie .To w nim papież jeszcze jako Kardynał Wojtyła odprawił mszę (dokładnie na polanie u wrót wąwozu) oraz przewędrował całą malowniczą trasę tego kamiennego jaru.

Ów Wąwóz Papieski mieści się dosłownie na krańcu wsi . Łatwo trafić z każdego miejsca Kluszkowiec można podejść lub podjechać i zatrzymać się na sporym i bezpłatnym (!) parkingu, tuż koło hotelu „Czorsztyn-ski” i fajnej , regionalnej karczmy o nazwie „Pod wulkanem”. Obok parkingu płynie potoczek Kluszkowianka .

, mokunka
, mokunka

Zaczynamy wędrówkę .Tuż na polance , u wejścia do wąwozu jest początek ścieżki przyrodniczej oraz punkt widokowy .Wąwóz zdaje się być dość szeroki i łatwy do przejścia….niestety to tylko początek . Dalej wszystko wygląda jak po kamienno-błotnej lawinie. Okazuje się , iż w jego dośc szerokiej cześci budowany jest ołtarz…hmmm, nie wiem czy to dobry pomysł (?!) lecz nie mnie to oceniać .

Dalej wąwóz zwęża się i pnie ostro pod górkę. Wszędzie wokoło urwiska i piękna zieleń. Idziemy powoli metalowymi schodkami. W niektórych miejscach są one prawie pionowo w górę. Odpoczywam na jednej z platform. Kolano ( to kontuzjowane) daje się we znaki. Łykam przeciwbólową tabletkę, popijam resztka mineralnej i …niestety nie idę dalej. Choć bym bardzo chciała nie dam rady ! Szkoda.

, mokunka
, mokunka
, mokunka

Siadam w cieniu. Mąż postanawia podejść jeszcze kawałek. Okazuje się , że do końca wąwozu było jeszcze około 500 metrów. Jednak bardzo stromo, z przeszkodami.

Wracamy powolutku. Jest pięknie, cicho, spokojnie . Staram się notować w pamięci te cudne krajobrazy .Wychodzimy na polankę, upal daje się mocno we znaki. Muszę przyznać, że resztką sił docieram do samochodu. Kolano bólem przypomina o sobie. Warto było. Wąwóz Papieski przepiękny !

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka

, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
, mokunka
ścieżka przyrodnicza u podnóża wawozu ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
potok Kluszkowianka, mokunka
u podnóża wąwozu, mokunka
panorana z miejsca widokowego ta i 2 kolejne foty, mokunka
, mokunka
, mokunka
hotel obok parkingu, mokunka
Komentarze 14
2015-07-13
Moje inne podróże

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Tadeusz Walkowicz
25 lipiec 2015 13:22

Witaj na następnej Twojej wycieczce. Nigdy tu nie byłem, ciekawe miejsca. Pamiątek po Janie Pawle II w okolicach jest dużo.

Pozdrawiam Tadek 

Ela
21 lipiec 2015 20:49

Super że opisujesz miejsce mało znane. Fajnie że możemy o tym poczytać. A wszystko dzięki Psz i naszym opisującym. Śliczne zdjęcia i bardzo ciekawa relacja.

mokunka
17 lipiec 2015 10:35

[cytuj autor=' Magdalena i Longin']no proszę ! nie słyszałam o czymś takim, a  z opisu czuję się zachęcona 😉 Ostatnio edytowany: 2015-07-17 01:46[/cytuj]

  Cieszę sie, że mogłam pokazać to urokliwe acz prawie nieznane miejsce. Sądzę, że jest dużo ciekawsze od  Wąwozu Homole (choć takowy też piękny), a puściutkie , ciche , dobrze zagospodarowane i oznaczone.

pozdrawiam 🙂

Magdalena
17 lipiec 2015 01:42

no proszę ! nie słyszałam o czymś takim, a  z opisu czuję się zachęcona 😉

Ostatnio edytowany: 2015-07-17 01:46

Danusia
16 lipiec 2015 14:28

Kluszkowce,niezłe odkrycie krajtroterskie, pomimo chorej nogi:-) Zdrówka życzę i następnych odkryć, jest jeszcze tak wiele mało znanych, a wartych odwiedzin w miejsc w Polsce. No i witaj ponownie na Psz:-)

Krzysztof Dorota
15 lipiec 2015 21:33

Extra

 

mokunka
14 lipiec 2015 11:28

Moi drodzy dzięki za miłe komentarze ; fakt "chwilkę" mnie nie było....

   Troche pozwiedzałam i moim turystycznym odkryciem w tym roku są Kluszkowce, o których jeszcze napiszę , tak jak w ubiegłym roku były Rytwiany. Obie mniejscowości nieduże , za to z potencjałem ciekawostek i zwiedzania tam sporo.

 

pozdrawiam serdecznie Krajtroterów 🙂

Roman Świątkowski
14 lipiec 2015 11:13

Witam i serdecznie pozdrawiam, już nie mogłem doczekać się Twoich wypraw oraz relacji. Karol dawno , oj dawno temu rozpoczął poszukiwanie Ciebie. Miejsce, które nam opisujesz czyli Wąwóz Papieski bardzo mi się podoba i mogę tylko sobie wyobrazić jak tam jest pięknie, wiem że zdjecia, a twoje są świetne tego wszystkiego nam nie pokarzą - jak tam jest ładnie i ślicznie. Na pewno, jak będę, w Szczawnicy to odwiedzę to miejsce z pewniośćią.

Życzę zdrowia. 

pieknie i romantycznie .

 

pozdrawiam Karol

 

Ps . moj list "gończy" zadzialał !!!(hi -hi)

 

Anna Piernikarczyk
14 lipiec 2015 08:39

Piękne miejsce i faktycznie mało znane, fajnie, że je pokazałaś 🙂 Szkoda, że noga jeszcze doskwiera.

Lucy i Tom
14 lipiec 2015 08:10

Heh... Do Kluszkowców jeździłam jako dziecko na narty. A teraz.... ale się zmieniło. Świetnie zagospodarowana miejscowość i na lato i na zimę. Nie wiedziałam, że istnieje tam taki piękny wąwóz. Świetne zdjęcia. Widzę że będę musiała znów odwiedzić Kluszkowce.

marian
14 lipiec 2015 06:49
Nareście na szlaku.Długo Cię nie było.Piękny wąwóz.Pozdrawiam z Zakopanego.
mokunka
13 lipiec 2015 22:04

[cytuj autor='A Maciej']Super że znów na szlaku i szkoda że ciągle boli noga. Ja się w tej okolicy trochę włóczyłem, ale o tym wąwozie nawet nie słyszałem. Naprawdę piękne są te tereny, a widoki na Tatry... hmhm pozdrawiam serdecznie [/cytuj]

 Widoki cudne Maćku, racja 🙂

pozdrawiam

Maciej A
13 lipiec 2015 21:59

Super że znów na szlaku i szkoda że ciągle boli noga.

Ja się w tej okolicy trochę włóczyłem, ale o tym wąwozie nawet nie słyszałem.

Naprawdę piękne są te tereny, a widoki na Tatry... hmhm

pozdrawiam serdecznie

Zwiedzone atrakcje

Kluszkowce

Zaczarowane Podróże - dawniej podroze.polskieszlaki.pl
Copyright 2005-2024